noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

#CareerMonday: Jak poradzić sobie ze stresem w pracy?

REKLAMA
noSlotData

Praca często może być przyczyną stresu – gonią nas deadliny, przeraża toksyczny szef, trudne relacje z zespołem czy klientami. Przewlekły stres ma zwykle negatywne skutki w przyszłości. Problemy z zasypianiem, zawroty głowy, częste przeziębienia i ataki paniki to tylko niektóre problemy, które mogą się pojawić, gdy nie zadbamy o własny spokój i brak stresorów. Jak poradzić sobie ze stresem w pracy?

Jeśli na myśl o ponownym pójściu do biura, stres cię paraliżuje i najchętniej zostałbyś w łóżku, wiedz, że nie jesteś z tym problemem sam. Środowisko pracy potrafi być niezwykle stresujące, a wielu pracowników odczuwa dużą presje. Według badań CBOS, Na liście źródeł stresu, pierwsze miejsce zajmuje bezrobocie – 77 procent. Na drugim miejscu znalazł się właśnie stres w miejscu pracy – 47 procent.

Jak nie dać się popularnemu zjawisku i uwolnić się od stresu w pracy?

Odkryj źródło stresu

Po pierwsze, musisz przyznać się do strachu. Gdy już uświadomisz sobie, że istnieje w twoim życiu obszar, który trzeba zmienić, możesz zacząć szukać źródła, a następnie rozwiązania. Gdy poznasz powody swojego stresu, jesteś w stanie zacząć działać i zmieniać rzeczywistość, która cię stresuje. Nie od razu musisz przecież rzucać stresującą pracę. Najpierw, możesz nauczyć się z tym stresem walczyć.

Znajdź źródło stresu. Być może powodem jest zła relacja z współpracownikami i na samą myśl, że musisz się z nimi spotkać, tracisz chęci do działania. Pamiętaj, że możesz zmienić te sytuacje i pokonać swój stres. Rozejrzyj się, a bardzo możliwe, że gdy otworzysz się na innych, znajdziesz osobę, która będzie życzliwa. Może będziesz musiał poszukać poza działem. Gdy już znajdziesz przyjazną osobę z zespołu umów się na kawę czy lunch. Rozmowa ze znajomym odpręży cię i doda pozytywnej energii do działania.

Według Jonathana Berenta, który badał temat lęków wśród pracowników, najczęstszą przyczyną stresu pracowników jest zabieranie głosu na spotkaniach i zebraniach. Dalsze badania pokazują, że problemem jest również zapamiętywanie imion współpracowników, jedzenia przy innych czy korzystanie z toalety, a u kobiet pojawia się często lęk przed podrywaniem ze strony kolegów w biura. Jak widać, powodów do stresu jest wiele i dopiero jak znajdziesz jego źródło, możesz zacząć szukać lekarstwa.

Nie pozwól naruszyć Twojego spokoju

W radzeniu sobie ze stresującą pracą bardzo pomocne będzie możliwie jak najmniejsze zaangażowanie emocjonalne. To trudne i nie zawsze możliwe, jednak gdy nie będziemy brać wszystkiego do siebie, stres zniknie. Spróbuj nie dać się wyprowadzić z równowagi. Jak to zrobić? Przede wszystkim skup się na swoich obowiązkach i wykonywanej pracy.

Przyda się także umiejętność panowania nad sobą i kontrolowania emocji, aby te negatywne, wywołane stresem, nie zdominowały dnia. Dobrym sposobem na uspokojenie rozchwianych emocji jest napisanie maila, w którym wyrzucimy z siebie negatywne emocje. Pamiętaj, że tej wiadomości nie wysyłasz. Ma ona służyć rozładowaniu złej energii, abyś mógł ponownie odzyskać spokój ducha.

Odpoczywaj i zadbaj o siebie

Odpoczynek w dzisiejszym świecie jest niczym dobro luksusowe. Jesteśmy nieustannie otoczeni technologią. Maile, powiadomienia, wiadomości nie dają o sobie zapomnieć, a co za tym idzie, często gdy fizycznie opuszczamy biuro, nasza głowa w dalszym ciągu w nim zostaje. Dlatego tak ważne jest dostrzeżenie, że potrzebujemy prawdziwie odpoczywać, bez dostępu do sieci i służbowego laptopa.

Co możemy zrobić, by się zrelaksować i zapomnieć o obowiązkach i pracy? Zastanów się, co sprawia, że twoje myśli i ciało się uspokajają, które aktywności sprawiają, że nie myślisz o niczym. Być może jest to gotowanie, praca w ogrodzie, czytanie książki w domowym zaciszu albo spacer z psem. Spotykaj się z przyjaciółmi, zaproś koleżankę na kawę. Możesz spróbować technik relaksacyjnych, medytować, wykonać asany, pójść na masaż czy stworzyć domowe spa.

Unikaj stresogennych sytuacji

Choć atmosfera w pracy może być stresująca sama w sobie, to często nie zwracamy uwagi na sytuacje, które z pozoru nie odgrywają większej roli w naszym życiu, a jednak wpływają na poziom zdenerwowania. Takim źródłem stresu może być nieustanny hałas. Postaraj się przebywać w ciszy chociaż kilkanaście minut dziennie, a łatwiej będziesz radzić sobie ze stresem. Unikaj także sytuacji, gdy inni się kłócą. Nawet jeśli nie jesteś wplątany w konflikt, pod wpływem krzyku innych, w twoim organizmie podnosi się poziom kortyzolu i adrenaliny.

Masz włączone powiadomienia w smartfonie, a jako główną stronę w przeglądarce ustawione wiadomości ze świata? Być może nie jesteś świadomy, jak kanały informacyjne wpływają na poziom stresu. Ciągłe czytanie nagłówków o wypadkach, kataklizmach i zamachach nie jest korzystne dla stanu ducha, dlatego lepiej wycisz powiadomienia i czytaj newsy, o wyznaczonej porze dnia, a nie za każdym razem gdy musisz włączyć przeglądarkę.

Pamiętaj o aktywności fizycznej

O sporcie od dawna już wiadomo, że jest dobry dla zdrowia i konieczny do właściwego funkcjonowania organizmu. Nie wszyscy jednak wiedzą o procesach chemicznych i substancjach, które stoją za zbawiennym działaniem sportu. Po pierwsze, podczas treningu wytwarzane są endorfiny, czyli hormony odpowiadające za stany euforyczne, dobry nastrój oraz mniejszy ból. Badania wykazały, że uprawianie sportu zmniejsza poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Podczas wysiłku uwalniane są również składniki niektórych leków antydepresyjnych, jak norepinefryna i serotonina. Gdy jesteśmy aktywni produkowany jest także kwas gamma-aminomasłowy (GABA), który tłumi pobudliwość neuronów.

Wybierz jedzenie, które łagodzi stres

W sytuacjach stresowych większość z nas sięga po jedzenie i zwykle są to słodycze i niezdrowe przekąski. Mało osób wie, że istnieją produkty, które nie tylko nie są pustymi kaloriami, ale także pomagają zmniejszyć stres.

Serotonina to hormon szczęścia produkowany przez mózg, a za pobudzenie mózgu do produkcji serotoniny są odpowiedzialne węglowodany. Im wolniej organizm wchłania węglowodany, tym więcej serotoniny wytwarza mózg. Duże ilości błonnika, który spowalnia trawienie węglowodanów znajdziemy w owsiance.

Magnez, jest pierwiastkiem niezbędnym do uspokojenia nerwów, znajdziemy w szpinaku, który dostarcza aż 40 procent jego dziennej dawki. Kwasy tłuszczowe omega-3, które są naturalnymi przeciwnikami hormonów stresu znajdziesz w tłustych rybach, jak łosoć lub makrela. Trzeba pamiętać także o potasie, który obniży ciśnienie krwi. Znajdziesz go w awokado, pomidorach i bananach.

Sięgaj po pomoc

Jeśli metody na pokonanie stresu, nie są wystarczające, aby się go pozbyć, być może potrzebujesz pomocy z zewnątrz. Poproś o opinię psychologa, terapeutę czy doradcę zawodowego. Może powinieneś rozważyć zmianę stanowiska, zakresu obowiązków, a nawet zmianę zawodu.

Pamiętaj, że obecne miejsce pracy nie jest jedynym, a na rynku jest naprawdę sporo posad, o które możesz się ubiegać. Dlatego nawet jeśli teraz jeszcze nie chcesz żegnać się z pracodawcą, warto podnosić kwalifikacje zawodowe, rozwijać zainteresowania, podejmować się kursów i treningów oraz rozglądać się na rynku pracy. Przede wszystkim pamiętaj, że żadna praca nie jest ważniejsza niż twoje zdrowie. Przecież to ono będzie ci potrzebne przez całe życie, jeszcze po zakończeniu kariery zawodowej.

>>> Przeczytaj również: #CareerMonday: Jak osiągnąć wolność finansową? Pytamy specjalistów

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES