Na 50 wysłanych CV kandydat otrzymuje średnio tylko 3 zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Dlaczego wynik jest tak niski i jak go poprawić?
Według badań przeprowadzonych przez The Ladders – największy portal rekrutacyjny na świecie, to pierwsze 6 sekund decyduje, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę. Oczywiście, 6 sekund nie wydaje się być wystarczające, aby ocenić CV. Jest to jednak długość czasu, którą rekruterzy poświęcają na przejrzenie życiorysu. Zdarzają się czasami kompletnie nietrafione CV, które odrzucić można po pierwszym spojrzeniu.
Co przez te kilka sekund rekruter zdąży wyczytać z naszego CV?
Okazuje się, że rekruterzy rzadko czytają CV w całości, przynajmniej na początku. Szukają za to konkretnych informacji, dlatego warto je podkreślić, kolorem lub pogrubioną czcionką, aby ułatwić im pracę. Dla pracodawcy najważniejsze jest doświadczenie zawodowe, dlatego to ta część CV powinna znajdować się na samym jego początku. Co ciekawe, po badaniach przeprowadzonych na 30 profesjonalnych rekruterach dowiedziono, że ich wzrok wędruje po dokumencie w kształcie litery „F”. Oznacza to, że największą uwagę poświęcają lewej stronie naszego życiorysu oraz wybranym obszarom jego centralnej części.
Co zrobić, by Twoje CV się wyróżniało?
Pisząc o swoim doświadczeniu używaj konkretów i liczb – „sprzedaż produktów” zamień na „przez ostatnie 10 miesięcy pozyskałem 5 kluczowych klientów, dzięki czemu obroty działu sprzedaży wzrosły o 30%”. Pisząc o umiejętności zarządzania zespołem napisz ile dokładnie osób Ci podlegało. W CV nie musisz zawierać całego swojego życiorysu, usuń zbędne informacje. Jeśli masz już kilka lat doświadczenia zawodowego, pisanie o kołach zainteresowań, do których uczęszczałeś na studiach czy w liceum będzie niepotrzebne. Zasada „im więcej, tym lepiej” nie sprawdzi się w tej sytuacji. Dużo lepszym rozwiązaniem jest wypisanie mniejszej liczby zainteresowań czy odbytych szkoleń, ale za to takich, które zaciekawić mogą potencjalnego pracodawcę. W przypadku zainteresowań również ważna jest zasada „konkretów”. Zamiast wymieniać: kino, fotografia, muzyka, podróże, sport…, wybierz 2-3 dziedziny, w których jesteś naprawdę dobry i w konkretny sposób je nazwij, np. – kino amerykańskie z lat 80., barokowa muzyka klasyczna. Druga wersja na pewno dużo bardziej zaciekawi osobę czytającą Twoje CV, nawet jeśli wymienionych zainteresowań będzie o połowę mniej.
W CV nie jesteś w stanie zawrzeć wszystkich informacji o sobie. Najważniejsze to umieć wybrać te najistotniejsze i umiejętnie umieścić je z swoim życiorysie. Pisząc swoje CV pamiętaj, że i treść i wygląd dokumentu świadczą w dużej mierze o Tobie. Co więcej, tą jedną kartką musisz przekonać pracodawcę, że wyróżniasz się wśród reszty kandydatów.
Autor: Gabriela Łaskowska