Okres przed świętami, mimo iż często kojarzy się z wiosenną atmosferą, często przynosi dużo stresu i nerwów. Zakupy, przyjmowanie gości i porządki, a w między czasie praca i goniące „deadliny” – na głowie dużo obowiązków, a czas wydaje się lecieć szybciej niż zwykle. Jeśli nie mamy chwili, żeby odetchnąć i zrelaksować się, gdy nadejdzie moment Świąt, nie będziemy mieli nawet na nie siły. Czas zadbać o to, aby okres świąteczny nie był maratonem, ale dobrym i w miarę możliwości spokojnym okresem. Przygotowaliśmy listę metod, które pomogą Ci się odprężyć, poczuć spokój.
Relaks poprzez oddech
Rzadko zastanawiamy się nad oddechem. Jest on dla nas tak naturalny, że nie analizujemy, w jaki sposób go wykonujemy. Nasz nieświadomy oddech jest często płytki, w następstwie organizm jest nie niedotleniony i gromadzą się w nim toksyny. Sposób, w jaki oddychamy, wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie. Jak zacząć relaksację poprzez oddech?
Po pierwsze, musisz poczuć swój oddech. Doświadcz własnego oddechu kładąc jedną dłoń na brzuchu, natomiast drugą na klatce piersiowej. Sprawdź, która część ciała jest ruchoma przy oddechu, a która się nie porusza. Jeśli czujesz unoszenie się jedynie klatki piersiowej, czas popracować nad oddechem brzusznym, który dużo lepiej dotlenia mózg i powinien być naturalnym sposobem oddychania.
Codzienne wykonywanie ćwiczeń pomoże Ci rozwinąć oddech brzuszny i w pełni poczuć relaksacyjną moc prawidłowego oddechu. Pierwsze ćwiczenie o nazwie „harmonia” może być wykonane w dowolnej pozycji. Skup się na swoim oddechu i zacznij liczyć w myślach. Jak długo trwa Twój wdech, a jak długo wydech? Spróbuj wyrównać te dwie fazy, aby nabieranie powietrza trwało tyle samo czasu, co wydychanie. Ćwiczenie wykonywane regularnie sprawi, że oddech się wyrówna, będzie relaksujący i spokojny.
Badania pokazują, że prawidłowe oddychanie ma zbawienny wpływ na zdrowie. Wśród jego pozytywnych skutków znajdziemy m.in. zmniejszenie złości i stanów depresyjnych, zwiększenie poczucia szczęścia, lepszą jakość snu, wzmocnienie zdolności do kontrolowania emocji, zmniejszenie poziomu ciśnienia krwi czy umiejętność odstresowania się.
Relaksacja Jacobsona
Trening Jacobsona to popularne określenie techniki znanej także jako progresywna relaksacja mięśni, której pomysłodawcą jest amerykański psychiatra Edmund Jacobson. Podstawą tej techniki jest założenie, iż nie można zrelaksować się psychicznie, jeśli całe nasze ciało jest spięte i obolałe.
Relaksacja Jacobsona to bardzo proste ćwiczenie. Polega na napinaniu na kilka sekund konkretnych mięśni w ciele, a następnie ich rozluźnianiu. W ten sposób musisz „przerobić” każdą grupę mięśni w swoim ciele. Za każdym razem, gdy będziesz rozluźniał napięcie, daj sobie kilka sekund, aby zwrócić uwagę jakie to uczucie, gdy do Twojego ciała wkrada się stan relaksu i odprężenia. Pamiętaj, aby znaleźć miejsce wolne od hałasu i przygotować sobie wygodną przestrzeń do relaksu.
Wizualizacja
Wizualizacja polega na wyobrażaniu sobie sceny, w której poczujesz się komfortowo, bez napięć i niepokoju. Możesz wypróbować relaksacji prowadzonej. Na czym polega i jak ją przeprowadzić? Chodzi o to, abyś wybrał, co jest dla Ciebie najbardziej uspokajające. Nie ważne, czy jest to piękna plaża, góry czy zielony las. Zamknij oczy i wyobraź sobie siebie w tym ulubionym miejscu. Zobacz i poczuj wszystko to, co Cię otacza – dźwięki, zapachy, widoki. Ciesz się chwilą głębokiego relaksu. Wizualizacja działa najlepiej, jeśli zawiera możliwie najwięcej danych sensorycznych płynących ze zmysłów.
Medytacja Mindfulness
Mindfulness, to inaczej uważność, czyli umiejętność pełnego skupienia uwagi na wybranym wycinku rzeczywistości. W technice Mindfulness chodzi o skupienie się na danej chwili, „tu i teraz”. Ideą medytacji uważności jest poświęcenie pełnej uwagi jednemu fragmentowi otaczającej Cię rzeczywistości. Może być to dowolny przedmiot, obraz, dźwięk, to, jak idziesz, siedzisz, oddychasz. Chodzi o to, żeby przez dłuższą chwilę poświęcić się kontemplacji tylko tej rzeczywistości. Dzięki treningowi uważności będziesz mógł osiągnąć równowagę emocjonalną, nauczysz się sztuki koncentracji i relaksu, oraz tego, jak radzić sobie ze stresem.
Pamiętajmy, że relaksacja nie wiąże się z oglądaniem ulubionego serialu, ucinaniem sobie drzemki, czy słuchaniem muzyki. Techniki relaksacyjne wprowadzają nas w psychicznie aktywny proces sprawiając, że czujemy spokój i skupienie. Aby nauczyć się poprawnie wykonywać techniki relaksacyjne, należy ćwiczyć 10 do 20 minut każdego dnia. Nie jest to dużo czasu, a efekty potrafią być naprawdę zbawienne.