noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Na zdjęciu widzimy modelkę na wybiegu prezentującą minimalistyczną stylizację w odcieniach czerni, która symbolizuje nowoczesne podejście w "branży mody". Publiczność z zaciekawieniem obserwuje pokaz, uwieczniając momenty za pomocą telefonów, co podkreśla istotną rolę mody w kreowaniu współczesnych trendów i jej wpływ na kulturę wizualną.

Unia Europejska zmienia zasady gry. Co nowe przepisy oznaczają dla branży mody?

REKLAMA
noSlotData

Branża mody, w tym producenci oraz sprzedawcy detaliczni, przygotowują się na istotne zmiany w obszarze legislacyjnym i regulacyjnym. Przeanalizowaliśmy przepisy, które Unia Europejska wprowadzi w 2025 roku. Przyjrzeliśmy się również inicjatywom unijnych polityków, które w najbliższych miesiącach zostaną doprecyzowane. Jak nowe prawo wpłynie na rynek odzieżowy? Czy branża mody powinna obawiać się nadchodzących zmian?

Rozszerzenie odpowiedzialności producenta – co i dla kogo zmienia?

Od 1 stycznia 2025 roku na terenie państw członkowskich obowiązuje rozporządzenie EPR. Oznacza ono rozszerzenie odpowiedzialności producenta, który został zobowiązany do uruchomienia systemu selektywnego zbierania zużytych produktów tekstylnych. Wprowadzone prawo ma za zadanie ograniczyć niszczenie artykułów, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom mogłyby zostać ponownie wykorzystane.

Większość krajów członkowskich dopiero przygotowuje się do wprowadzenia przepisów, których termin implementacji przypada na początek 2025 roku. Są jednak takie, które od lat stosują się do dyrektywy. Francja i Holandia wcześniej zbudowała infrastrukturę do zbierania odpadów tekstylnych. Korzystają między innymi z dedykowanych pojemników oraz punków zbiórki w sklepach odzieżowych.

Unia Europejska chce zakazać ubrań z bawełny! Zniknie ze sklepów?

Unia Europejska powiedziała “stop” wylesianiu

30 grudnia 2024 roku zaczęło obowiązywać rozporządzenie mające na celu przeciwdziałanie wylesianiu. W pierwszych miesiącach funkcjonowania nowego prawa stosować się do niego muszą jedynie duże korporacje. Od drugiej połowy 2025 roku zacznie ono obejmować również małe i średnie przedsiębiorstwa. Przegłosowany w 2023 roku przepis zakazuje sprzedaży na rynku europejskim artykułów związanych z wylesianiem lub degradacją lasów.

Regulacja ma istotny wpływ na funkcjonowanie przemysłów tekstylnego, odzieżowego i obuwniczego, bowiem wymienione kategorie na co dzień wykorzystują do produkcji skórę, drewno czy gumę. Rozporządzenie zobowiązuje przedsiębiorstwa do udokumentowania pochodzenia surowców. Firmy wytwarzające wiskozę czy modal będą musiały udowodnić zgodność pochodzenia pulpy drzewnej, natomiast producenci wyrobów skórzanych nie będą mogli korzystać z materiałów pochodzących z gospodarstw hodowlanych założonych na obszarach wylesionych.

Na zdjęciu widzimy pokaz mody, gdzie modelki prezentują awangardowe kreacje inspirowane rzeźbiarskimi formami, wykonane z delikatnych, puszystych materiałów. W tle widać widownię w ciemnościach, skupioną na wydarzeniu, a publiczność uwiecznia widowisko za pomocą smartfonów. Atmosfera zdjęcia podkreśla artystyczny wymiar mody oraz wyjątkowy charakter pokazu

Cyfrowe paszporty produktu – kiedy wejdą w życie?

W 2025 roku ruszyła pilotażowa faza testowa cyfrowego paszportu produktu (DPP). Regulacje dotyczące tego projektu zostały uchwalone w marcu 2022 roku, a poprzedzająca je faza konsultacji zakończyła się 10 grudnia 2024 roku. W ramach tej inicjatywy branża rozpoczęła testowanie rozwiązań cyfrowych, które mają umożliwić konsumentom łatwy dostęp do kluczowych informacji o produktach.

Cyfrowy paszport produktu dostarcza takich danych, jak nazwy producentów i wytwórców, skład surowcowy, ślad węglowy oraz instrukcje dotyczące naprawy i recyklingu. Recyklerzy będą mogli wykorzystać te informacje do efektywniejszego przetwarzania i ponownego wykorzystania materiałów. Planowana jest stopniowa implementacja DPP po 2025 roku, z celem objęcia możliwie największej liczby produktów do roku 2030.

Wizjonerskie spojrzenia, niezwykłe historie i odważne koncepcje. Lista najciekawszych wywiadów 2024 roku

Co Unia planuje wprowadzić w 2025 roku?

Rok 2025 zapowiada się jako kluczowy okres przejściowy dla europejskiego rozporządzenia dotyczącego pracy przymusowej, które ma zostać sfinalizowane i przyjęte przez Parlament Europejski oraz Komisję Europejską w najbliższych miesięcach. Równolegle trwają negocjacje nad dyrektywą dotyczącą oświadczeń środowiskowych, takich jak „produkt ekologiczny” czy „biodegradowalny”. W tym roku Parlament Europejski, Komisja Europejska i Rada Unii Europejskiej będą współpracować, aby osiągnąć porozumienie w sprawie tych regulacji.

Zdjęcie główne: Spotlight

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES