Długi weekend przy okazji Bożego Ciała 2023 dla wielu oznacza cztery dni relaksu i odpoczynku. Jak dobrze wykorzystać ten czas w mieście? Warto nadrobić zaległości kulturalne. Przedstawiamy najciekawsze wystawy, które zobaczysz w czerwcu 2023.
„Od pomysłu do przemysłu. Biżuteria PRL z kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz”
Gdzie: Galeria YES
Kiedy: 17 kwietnia – 9 czerwca 2023
Szczegóły: [LINK]
Wystawa „Od pomysłu do przemysłu” to ponad 200 wyjątkowych eksponatów polskiej sztuki złotniczej z lat 1945-1989. Biżuteria pochodzi z prywatnej kolekcji Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, współzałożycielki firmy YES, i jest gromadzona od niemal 25 lat. Wystawa prezentująca PRL-owskie perełki ORNO cieszyła się ogromną popularnością w Warszawie, a teraz ma szansę powtórzyć ten sukces w Poznaniu. Obowiązkowa propozycja dla miłośniczek mody i dodatków vintage.
„200 Louis”
Gdzie: VITKAC, Bracka 9
Kiedy: od 1 czerwca 2023
200 wybitnych artystów na 200 urodziny Louis Vuitton. Wyjątkową wystawę 200 Louis nie zobaczysz jednak w galerii sztuki, a w … butikach marki na całym świecie. Każdy z twórców dostał wolną rękę, by stworzyć własne dzieło, nawiązujące do projektów włoskiego domu mody. Co z tego wyniknęło? Efekty ich pracy zobaczysz już 1 czerwca w warszawskim butiku Louis Vuitton przy Brackiej 9.
O szczegółach wystawy przeczytasz na Fashion Biznes: TUTAJ
Nowosielski. W setną rocznicę urodzin
Gdzie: Muzeum Narodowe w Krakowie
Kiedy: 14 kwietnia – 15 października 2023
Szczegóły: [LINK]
Dwadzieścia sześć wyjątkowych dzieł Jerzego Nowosielskiego zobaczymy aktualnie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie. Pejzaż, ciało i abstrakcja to trzy główne motywy wystawy jednego z najwybitniejszych ikonopisarzy, malarza i rysownika, którego sztuka odwołuje się do teologii prawosławnej. Wydarzenie celebruje 100. urodziny artysty i trwający właśnie Rok Jerzego Nowosielskiego. Punkt obowiązkowy podczas długiego weekendu w Krakówie.
Małgorzata Mirga-Tas. Przeczarowując świat
Gdzie: Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa
Kiedy: 29 kwietnia – 23 lipca 2023
Szczegóły: [LINK]
Wystawa Przeczarowując świat wywołała zachwyty na zeszłorocznym Biennale Sztuki w Wenecji, zapisując się w historii, jako pierwsza w 120-letniej historii wydarzenia instalacja romskiej artystki, która reprezentowała polski pawilon narodowy. Obecnie manifest na temat tożsamości i sztuki romskich mniejszości możemy podziwiać w warszawskiej Zachęcie. Małgorzata Mirga-Tas stworzyła dwanaście wielobarwnych i wielkowymiarowych tkaninsnujących opowieść o historii i teraźniejszości Romów na ziemiach polskich. Do ich stworzenia artystka wykorzystała rodzinne zdjęcia romskich osiedli z lat 70. i 80. oraz prace własne. Tej wystawy nie można przegapić.
Jeśli chcesz odwiedzić najciekawsze wystawy o modzie, sprawdź koniecznie nasze zestawienie TUTAJ
Przeczytaj również: Najlepsza restauracja na kolację biznesową w Warszawie? Wybraliśmy 5 miejsc, które zachwycają
Zdjęcie główne: Małgorzata Mirga-Tas, „Przeczarowując świat” (marzec), 2022, fragment instalacji z tkanin, Pawilon Polski na Biennale Sztuki, 2022. Foto: Daniel Rumiancew, źródło: instagram.com/galeria_zacheta/