Święta nadchodzą wielkimi krokami, a wraz z nimi koniec roku. Nowy Rok to nie tylko Sylwester i dobra zabawa, ale także świetny moment, by na chwilę się zatrzymać i spojrzeć na swoje życie z innej perspektywy. Warto usiąść z kartką papieru i zrobić podsumowanie minionego roku, aby następnie móc dobrze zaplanować ten nadchodzący. Przeczytajcie, jak dobrze wyciągnąć lekcje z tego, co było, aby jak najlepiej zaplanować to, co przed nami.
Po co podsumowywać miniony rok?
Statystycznie, prawie 80 procent osób robi postanowienia noworoczne. Skoro tak dużo z nas snuje plany na cały rok, dlaczego nie mielibyśmy tych marzeń weryfikować? Ponadto, gdy spojrzymy wstecz i przeanalizujemy wspomnienia, łatwiej i bardziej realistycznie podejdziemy do planowania kolejnego roku. Takie podsumowanie jest także dobrą nagrodą dla samego siebie. Dzięki niemu możesz docenić swój całoroczny wysiłek i to, co udało Ci się zrealizować.
Z drugiej strony jest ono lekcją na przyszłość. Możesz wreszcie spojrzeć z boku na wszystkie porażki i upadki, wyciągnąć wnioski i zamknąć ten rozdział swojego życia. Podsumowanie roku pomoże Ci także w odnalezieniu równowagi. Będziesz mógł sprawdzić, które sfery funkcjonują lepiej, a które są zaniedbane i jak wygląda balans pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Ponadto, chwila zatrzymania na analizę roku da Ci sporą dawkę motywacji do realizacji kolejnych celów.
Jak dobrze podsumować rok?
Dobre podsumowanie roku powinno odbyć się w miejscu, gdzie nikt i nic nie będzie ci przeszkadzać. Usiądź wygodnie w spokojnej przestrzeni i daj sobie czas, nie spiesz się nigdzie. Pierwszym sposobem może być postawienie sobie pytań i znalezienie szczerej odpowiedzi na każde z nich. Możesz stworzyć własne lub skorzystać z naszych propozycji.
Co dobrego wydarzyło się w tym roku?
Jaki moment szczególnie chciałabym uchwycić na zdjęciu i zapamiętać najdłużej?
Co było dla mnie największym sukcesem?
Co było moim największym wyzwaniem?
Czego nowego doświadczyłam?
Co było trudne? Jak sobie z tym poradziłam?
Jaki wartościami się kierowałem?
Drugim skutecznym sposobem na dobre podsumowanie roku będzie stworzenie własnej osi czasu. Wystarczy, że narysujesz poziomą linię i wypiszesz na niej wszystkie najważniejsze wydarzenia. Możesz sobie pomóc przeglądając pamiętnik, kalendarz, zdjęcia, a nawet posty i publikacje w mediach społecznościowych. Gdy już zapiszesz całą ość, wybierz ze wszystkich ważnych wydarzeń te, które miały największe znaczenie. Co wniosły do Twojego życia? Jak się w nich czułeś? Pobądź chwilę z tymi wydarzeniami.
Trzecim sposobem jest koło życia. Możesz skorzystać z gotowego wzoru lub stworzyć własne. Koło życia jest techniką pozwalającą ocenić, jak radzimy sobie w jego poszczególnych sferach. Na schemacie w kształcie koła, które jest podzielone na części takie jak rodzina, kariera, finanse, duchowość, zdrowie, zaznaczamy jakość każdej z nich. Przyznajemy im oceny w skali 0-10, które zaznaczamy na schemacie w kształcie koła. Dzięki temu możesz zobaczyć, w jakim miejscu w życiu się znajdujesz. Jaki kształt przybrała Twoja figura? Czy nadal jest kołem, które może dobrze działać?
Jak skutecznie zaplanować przyszły rok?
Jeśli chcesz dobrze zaplanować nadchodzący rok, pierwszym krokiem musi być podsumowanie poprzedniego. Jeśli już je wykonałeś, dopiero wtedy możesz przejść dalej. Nie ułożysz dobrego planu na przyszłość, jeśli nie zmierzysz się z przyszłością. Musisz wyciągnąć lekcje z porażek, ucieszyć się sukcesami, a następnie zamknąć stary rozdział i rozpocząć nowy. Po drugie, spisz cele na kartce lub w formie elektronicznej. Niejednokrotnie dowiedziono, że informacje zapisane są dla nas bardziej przejrzyste i na dłużej zapadają w pamięć. Dzięki temu Twój cel stanie się realny i sprecyzowany.
Ważne, aby plany były zapisane w pierwszej osobie za pomocą czasowników w czasie teraźniejszym. Dzięki temu poczujesz, że dotyczą bezpośrednio Ciebie i są częścią Twojego życia. Kolejnym aspektem jest określenie etapów każdego z punktów z listy. Powinieneś wiedzieć, kiedy proces dążenia do osiągnięcia celu ma się rozpocząć, przez jakie etapy powinien przebiegać oraz kiedy ma się zakończyć. Zastanów się, po czym poznasz, że dany etap dobiegł końca, a wysiłek przyniósł konkretne rezultaty.
Ponadto pamiętaj, aby tworzyć plany realistyczne. Nie znaczy to oczywiście, że nie warto sięgać po cele, które wydają się niemożliwe. Jest to jednak kierunkowskaz, aby realnie wyznaczać etapy działania i mądrze planować kolejne kroki. Na koniec pamiętaj o określeniu terminu. Cel bez daty realizacji możesz wykonać za rok, dwa rozciągnąć go w nieskończoność, a w rezultacie nigdy go nie wypełnić. Są to przecież Twoje marzenia na nadchodzący rok, dlatego warto zadbać o dobre planowanie, aby był jeszcze lepszy od poprzedniego.