Dziś coraz więcej osób w trakcie swojego życia zawodowego pracuje w kilku, a nawet kilkunastu miejscach. Nie trzymamy się jednej posady przez całe życie i często sami podejmujemy decyzje o odejściu od pracodawcy. Dla wielu osób nie jest to jednak łatwe zadanie, a raczej bardzo stresujące. Jak odejść z pracy z klasą, by zostać dobrze zapamiętanym?
Przygotuj się do zmiany
Zanim zapukasz do drzwi szefa, aby złożyć wypowiedzenie, rozważ wszystkie za i przeciw. Musisz mieć pewność, że chcesz odejść, a decyzja nie jest podjęta pochopnie. Gdy już wiesz, że nie chcesz dłużej czekać i nadszedł czas na nowe doświadczenia zawodowe, rozejrzyj się za ofertami pracy. Musisz mieć świadomość, ze procesy rekrutacyjne są długie i po odejściu możesz szybko nie znaleźć nowego zatrudnienia. Nie ma także sensu przyjmować pierwszą lepszą propozycje. Jeśli masz możliwość, poczekaj na tę najkorzystniejszą dla ciebie. W końcu nie bez powodu zmieniasz miejsce pracy.
Przygotuj się do zmiany jeszcze zanim złożysz wypowiedzenie. Sprawdź dokładnie swoją umowę. Być może podpisywałeś klauzule poufności albo zakazy konkurencji, a to oznaczałoby, że prawnie nie masz możliwości podjęcia pracy w każdej firmie. Uzupełnij CV, jeśli dawno nie było aktualizowane. Sprawdź portale, z których będziesz korzystał, odśwież ważne kontakty. Możesz wysłać kilka zgłoszeń, aby sprawdzić jaki jest odbiór Twojej osoby na rynku pracy. Sprawdź opinie o pracodawcach w Internecie, popytaj znajomych czy nie słyszeli o wolnych etatach w swoich miejscach zatrudnienia. Miej oczy szeroko otwarte zanim jeszcze opuścisz obecnego pracodawcę.
Rozmowa z szefem
Gdy nadchodzi czas na rozmowę z szefem, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze nie mów pracownikom o swojej decyzji zanim nie powiadomisz swojego pracodawcy. Nie może on dowiedzieć się o twoim odejściu od osób trzecich. Umów wcześniej spotkanie z szefem i zaznacz, że chcesz porozmawiać o współpracy. Nie trzymaj pracodawcy w niepewności i niewiedzy. Od razu przedstaw cel spotkania.
Pamiętaj, że nie musisz podawać powodów rezygnacji. Sam decydujesz, czy chcesz to zrobić. Jeśli podejmiesz decyzje o ujawnieniu powodu rezygnacji pamiętaj, aby nie krytykować i nie wytykać wad firmy. Natomiast uzasadnione i profesjonalnie przedstawione argumenty mogą okazać się cennymi wskazówkami dla szefa w dalszym zarządzaniu organizacjom.
Niezależnie od tego, jaka umowa wiąże Cię z pracodawcą, złóż wypowiedzenie na piśmie. Przygotuj dwa egzemplarze wypowiedzenia umowy i przynieś je na spotkanie. Zawiadom o długości okresu wypowiedzenia. W zależności od umowy może on wynosić od 2 tygodni, aż do 6 miesięcy. W przypadku umowy zlecenie nie obowiązuje cię żaden okres wypowiedzenia, co oznacza, że z dnia na dzień możesz zrezygnować. Jednak aby odejść z klasą, zawiadom o odejściu na tyle wcześniej, aby firma mogła przygotować się na zmianę, znalezienie zastępstwa i przekazanie obowiązków.
Pamiętaj o pożegnaniu
Przy odejściu z pracy nie warto palić za sobą mostów. Nigdy nie wiesz, czy nie spotkasz jeszcze pozostawionych współpracowników, a może będziecie w przyszłości razem pracować. Najważniejsze jest jednak właściwe pożegnanie z szefem, bo to on wystawi referencje i do niego mogą zgłosić się inni pracodawcy, chcą dowiedzieć się więcej o tobie.
Stwórz pożegnalnego maila, którego wyślesz wszystkim pracownikom. Podziękuj w nim za wspólną prace, możesz życzyć innym sukcesów oraz przedstawić osobę, która cię zastąpi. Jeśli twoje kontakty z kolegami i koleżankami z pracy były dobre, a atmosfera przyjazna, możesz nawet zorganizować małe przyjęcie pożegnalne, upiec ciasto i osobiście podziękować za współpracę. Gdy już podejmiesz się takiej formy pożegnania, nie zapomnij zaprosić również szefa.
Odejście z pracy, niezależnie od okoliczności, zawsze jest trudne. Trzeba pamiętać jednak, że rozstanie z pracodawcą to naturalny etap życia zawodowego. Gdy podejdziemy do niego z rozwagą, przemyślimy decyzję i odpowiednio przeprowadzimy rozmowy z przełożonym i współpracownikami, będziemy mogli z klasą przejść do kolejnego etapu rozwoju zawodowego.