noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
jak motywować pracowników

#CareerMonday: Jak skutecznie motywować swoich pracowników?

REKLAMA
noSlotData

Jeśli zależy Ci na rozwoju firmy, prawdopodobnie robisz wszystko, aby pomóc pomóc zespołowi w jak najlepszym wykonywaniu obowiązków. Koncentrujesz się na wyznaczaniu ambitnych celów, prowadzeniu efektywnych spotkań i opracowaniu rozsądnego systemu premiowego.

Być może za dużo uwagi poświęcasz jednak zadaniowości, niewystarczająco skupiając się przy tym na przekazywaniu odpowiedniej energii. Może się wydawać, że owa energia w całości zależy od nastroju i chęci pracowników, jednak w rzeczywistości przewodniczący zespołu ma ogromny wpływ na poziom motywacji wśród swoich podwładnych. Osoby, które pracują pod przywództwem liderów potrafiących właściwie dzielić się energią, są bardziej skoncentrowane na powierzonych zadaniach. Czują się również bardziej zaangażowane i zadowolone z pracy, co przekłada się na wydajność całego zespołu.

>>> Przeczytaj również: Co ludzie biznesu robią ze swoimi pieniędzmi?

Okazuje się, że tylko 69% osób przyznaje, że daje z siebie wszystko podczas codziennej pracy (według danych SHRM Employee Satisfaction and Engagement). Jeśli próbowałeś już różnych sposobów, ale wciąż nie widzisz efektów swoich starań, powinieneś wyjść poza szablonowe myślenie. Dlatego zachęcamy Cię do wcielenia w życie poniższych wskazówek. Nie zapominaj przy tym, że każdy z członków Twojego zespołu jest inny, więc potrzebuje innego rodzaju motywacji. Najlepsze co możesz zrobić, to po prostu zapytać podwładnych, czego od Ciebie oczekują i co możesz zrobić, żeby poprawić jakość ich pracy.

1. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu

Istnieje wiele sondaży na temat wpływu optymistycznego podejścia liderów na skuteczność zarządzania zespołem. Nie potrzeba zresztą konkretnych badań, żeby intuicyjnie stwierdzić – lepiej współpracuje się z osobą nastawioną pozytywnie niż taką, która ciągle narzeka.

Nie zgadzasz się z opinią pracowników? Zamiast krytykować, uszanuj ich zdanie i postaraj się znaleźć wspólną płaszczyznę do rozmowy, a w konwekwencji – rozsądnego kompromisu. Na horyzoncie pojawiły się problemy? Skup się na tym, co można naprawić, nie drąż kwestii niemożliwych do rozwiązania. Szybko przekonasz się, że Twój optymizm będzie zaraźliwy.

2. Zatroszcz się o zespół

Nie powinieneś ograniczać swojej funkcji jako lidera do wydawania poleceń – buduj relacje z ludźmi, z którymi pracujesz. Nie ignoruj ich emocji, obaw i oznak radości; dąż do tego, żeby wykazywać zainteresowanie w trakcie rozmów, troszcz się o jakość komunikacji.

Równowaga między życiem zawodowym i prywatnym zapewnia większą produktywność i wpływa na zadowolenie w miejscu pracy, dlatego pokaż, że szanujesz koncepcję work-life balance i jest ona ważna również dla Ciebie. Okaż chociaż odrobinę wrażliwości. Bycie uczciwym i odpowiedzialnym za swoje działania daje dobry przykład pozostałym.

3. Dziel się pasją

Każdy, kto kiedykolwiek miał szefa obojętnego wobec wykonywanej pracy, zdaje sobie sprawę, jak trudno jest o produktywność, gdy nawet przełożony nie wykazuje żadnego entuzjazmu.

Postaraj się stale podkreślać to, co sprawia, że praca jest dla Ciebie tak istotna. Podekscytowanie powinno wkrótce udzielić się pracownikom, którzy chętnie poznają założenia stojące za Twoimi celami i projektami. Czym bardziej przejrzyście i konkretnie wytłumaczysz podłoże swoich działń, tym większa szansa, że przekonasz pracowników do swoich racji.

4. Uczyń naukę priorytetem

Skuteczni liderzy z pewnością powinni dążyć do stworzenia środowiska stymulującego intelektualnie. Oznacza to dzielenie się swoją wiedzą i doświadczeniem ze współpracownikami, a także otwartość na uczenie się od innych i wyciąganie wniosków z każdego konstruktywnego feedbacku.

W związku z tym zachęcaj do otwartego dialogu, kreatywności i kwestionowania pierwotnych założeń. Zespół, który nie boi się brać udziału w częstych, szczerych rozmowach, zwykle lepiej rozwiązuje problemy, ponieważ uwzględnia wszystkie indywidualne perspektywy i potrafi wyciągać na ich podstawie trafne wnioski.

5. Zadbaj o atmosferę pracy

Twoi pracownicy spędzają w biurze znaczną część swojego dnia. To oczywiste, że przyjemny nastrój wśród zespołu w bezpośredni sposób wpływa na samopoczucie (i w końcu – wydajność) jego członków.

Oprócz kwestii mentalnych, ważne są również bardziej przyziemne elementy miejsca pracy. Estetyczna, dobrze oświetlona, funkcjonalna i zadbana przestrzeń uczyni przyjemniejszym realizowanie każdego zadania. Upewnij się, że sprzęt jest dobrze utrzymany i sprawnie działający. Kreatywne zagospodarowanie miejsca w biurze nie musi kosztować majątku, czasem wystarczy odrobina chęci.

6. Chwal i nagradzaj

Każdy potrzebuje uznania za ukończoną pracę, niezależnie od tego, czy chodzi o obowiązki zawodowe, czy kwestie osobiste. Aprobata dla dobrze wykonanych zadań od kadry kierowniczej oznacza dla pracownika więcej, niż myślisz.

Czasem potrzebne jest coś więcej niż miłe słowo. Postaraj się dbać o zachęty adekwatne do włożonego wysiłku. Nie zawsze musi się kończyć na nagrodzie pieniężnej – być może tym razem wystarczy na przykład tydzień osobistego miejsca parkingowego.

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES