#CareerMonday: O czym musisz pamiętać pracując przed komputerem?

175

Komputer bez wątpienia ułatwia nam wykonywanie wielu zadań, ale spędzanie przed monitorem kilku godzin dziennie szybko może negatywnie odbić się na zdrowiu. Dlatego warto przestrzegać istotnych zasad, dzięki którym praca przy komputerze będzie łatwiejsza i mniej szkodliwa dla naszego zdrowia.

Dbaj o wzrok

Żeby zminimalizować szkodliwy wpływ komputera na nasze oczy, należy pamiętać, że odległość monitora od oczu nie powinna być mniejsza niż 50 cm. Pamiętajmy też, aby ekran komputera znajdował się nieco niżej, niż poziom naszych oczu. Ważne jest też nawadnianie, dzięki któremu Twoje oczy będą nawilżone. Nie zapomnij o kroplach, które zawsze powinny być pod ręką.

Oświetl prawidłowo stanowisko pracy

Ekran nie powinien odbijać światła – dlatego też ważne jest ustawienie go pod odpowiednim kątem. Monitor trzeba ustawić tak, aby światło nie znajdowało się z tyłu. Nie powinno się mieć także światła przed sobą. Najlepiej jest ustawić się bokiem do niego.

Pamiętaj o przerwach 

Bardzo ważne jest także robienie sobie regularnych, kilkuminutowych przeerw, najlepiej co godzinę. Należy odejść od swojego stanowiska pracy, przede wszystkim od komputera. Daj swoim oczom odpocząć, zamknij je na chwilę i pod zamkniętymi powiekami poruszaj nimi. Taka gimnastyka z pewnością dobrze im zrobi. Popatrz na zielone drzewa za oknem, a jeśli masz możliwość – wyjdź na świeże powietrze. Nie sprawdzaj Facebooka na telefonie, ani nie przeglądaj zdjęć na Instagramie – w ten sposób Twoje oczy nie będą miały ani chwili wytchnienia.

Wprowadź mikroprzerwy

Mikroprzerwy to przerwanie pracy przy komputerze na kilkadziesiąt sekund, w trakcie których wykonuje się specjalne ćwiczenia rozluźniające mięśnie i relaksujące oczy. Możesz skorzystać z aplikacji Workrave, która regularnie przypomina o przerwach i podpowiada niezbędne ćwiczenia, które możesz wykonać.

Zmień otoczenie

Jeśli spędzasz dużo czasu w pracy przed komputerem, w czasie wolnym wybierz inne aktywności, najlepiej nieangażujące wzroku. Wyjdź na spacer, skorzystaj z aktywności na świeżym powietrzu, jeśli jesteś freelancerem – przejdź się ze swoim psem. Możesz też samochód czy tramwaj do miejsca pracy zamienić na podróż rowerem.

Usiądź wygodnie

Niezwykle istotne jest krzesło czy fotel, na którym siedzimy. To od niego zależy nasza postawa i późniejszy ból pleców. Sprawdź, czy Twój fotel do pracy ma: regulację na wysokość w zakresie umożliwiającym ułożenie nóg pod kątem 90 stopni,
regulację wysokości i pochylenia oparcia, wyprofilowaną podstawę siedziska z długością umożliwiającą swobodne ułożenie nóg oraz podłokietniki.

PODZIEL SIĘ