Filmowcy, co jakiś czas wpadają na pomysły scenariuszy z modą w roli głównej. Tytuły takie jak Diabeł ubiera się u Prady, a także dokumenty The September Issue” czy Iris to dzisiaj już klasyki. W ostatnim czasie mieliśmy okazję zobaczyć kilka filmowych nowości, które zrobiły na nas duże wrażenie. Sprawdźcie sami!
The Gospel According to André
Pierwsza propozycja to absolutna nowość. The Gospel According to André to dokument o jednej z rozpoznawanych, ale trochę mniej znanych postaci ze świata mody. Andre Leon Talley – bo o nim mowa – przez wiele lat pełnił funkcję editor-at-large w amerykańskim “Vogue’u”, będąc jednocześnie prawą ręką redaktor naczelnej Anny Wintour. Jego historia jest niezwykle ciekawa – wychowywany przez babkę w małej amerykańskiej miejscowości, gdzieś w Karolinie Północnej, postanowił zawalczyć o młodzieńcze marzenia i… znalazł się na szczycie – dokładnie tak jak sobie wymarzył. Inspirująca osoba w bardzo kolorowej opowieści – polecamy!
The Boy Who Made Shoes For Lizards
Pierwsze skojarzenie z nazwiskiem Blahnik? Oczywiście Seks w wielkim mieście – serial, który rozsławił hiszpańskiego projektanta na świecie. Ale co tak naprawdę wiemy o Manolo Blahniku? Do niedawna niewiele, ale z pomocą przychodzi dostępny na Netflixie dokument The Boy Who Made Shoes For Lizards. Wspomnienia z okresu dzieciństwa i młodości – spędzonego z ukochanymi rodzicami, a także wielka pasja do projektowania, która w końcu doprowadziła go do międzynarodowego sukcesu – o tym właśnie opowiada film M. Robertsa. Warto!
Dries
Belgijski projektant, Dries van Noten, do tej pory skrzętnie bronił swojej prywatności. W filmie Reinera Holzemera, artysta nie tylko zaprasza widzów do swojego domu, ale także zdradza jak wygląda proces przygotowania kolekcji damskiej i męskiej, opowiada o życiu prywatnym i trudach związanych z biznesem. Plus wspaniałe kreacje Driesa – a to chyba wystarczająca rekomendacja? Film znajdziecie na platformie Netflix.
We Margiela
We Margiela to wyjątkowa historia o więzach w branży mody. Martin Margiela zaczynał swoją działalność na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku i od początku kariery przylgnęła do niego łatka postaci ekscentrycznej, postępującej zawsze wbrew panującym trendom. Jak się okazuje, dom mody Margiela nie powstałby, gdyby nie wspólniczka Margieli – biznesowy „mózg” – Jenny Meriens, a także cały zespół zaangażowanych artystów, którzy poświęcając życie prywatne i zawodowe, stworzyli prawdziwą modową rodzinę.
House of Z
Zac Posen to projektant, o którym głośno szczególnie w okresach wielkich wydarzeń w świecie show-biznesu. Gwiazdy kochają bajeczne projekty Amerykanina, który każdą kobietę potrafi zmienić w księżniczkę. Historia tego młodego projektanta nie zawsze była usłana różami. Zaczynał jako gwiazda (wsparcie otrzymał od samej Anny Wintour), by po kilku latach, a także kilku ekscesach, sięgnąć dna. Czy udało mu się wrócić do świetności? Odpowiedź znajdziecie w filmie Sandiego Chronopoulosa. Szukajcie na Netflixie.
Westwood: Punk. Icon. Activist
Odznaczona Orderem Imperium Brytyjskiego projektantka Vivienne Westwood to prawdopodobnie jedna z największych skandalistek w branży mody. Punkówa z całego serca, aktywistka, która dla walki o środowisko jest w stanie poświęcić kolekcję, ale także partnerka, matka i bizneswoman. Wyświetlany w ramach festiwalu Docs Against Gravity dokument Westwood: punkówa, ikona, aktywistka, to bardzo dobrze skomponowany obraz z życia projektantki, a także cenna lekcja – jak nie dać się wpływom i odnieść sukces.
Zdjęcie główne: Pexels
Przeczytajcie również: Czy dokument o Alexandrze McQueenie okaże się hitem? Zobacz zwiastun