Większość z nas – według badania CBOS aż 92% – posiada przynajmniej jeden telefon komórkowy, z czego ponad połowa to smartfony. Ponadto 37% Polaków ma tablet – takie informacje podaje raport Accenture z 2016 r.; coraz większym zainteresowaniem cieszą się także smartwatche i smartbandy. Liczba gadżetów elektronicznych w naszych domach zwiększa się, rośnie także ich wartość oraz funkcjonalność. Nic dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej polis ubezpieczeniowych dla tego rodzaju urządzeń. Czy warto się nimi zainteresować?
Komputer w kieszeni
Dzisiaj przeciętny smartfon posiada szybszy procesor i pamięć niż komputery sprzed kilku lat. Rośnie także średnia cena kupowanych przez nas smartfonów – koszt zakupu niektórych z nich jest porównywalny do dobrych komputerów przenośnych. Ceny wysokiej klasy tabletów zaczynają się od około 700 zł, a sięgają tysięcy złotych. Elegancki smartwatch to także niemały wydatek. Analizując ceny gadżetów elektronicznych, przestajemy się dziwić, że ubezpieczenia tych niewielkich urządzeń stają się coraz bardziej pożądane. Dodajmy, że sprzęt ten, jako że używany na co dzień, jest znacznie bardziej podatny na uszkodzenia niż laptopy, łatwiej go także zgubić, a chwila nieuwagi może sprawić, że padnie łupem złodzieja.
Dlaczego warto ubezpieczyć?
Gwarancja producenta nie obejmuje wielu częstych wypadków, jakie przydarzają się naszym urządzeniom, z uszkodzeniami na skutek upadków i zalania na czele. Tymczasem elegancki, drogi telefon jest obecnie cienki, ekran stanowi niemal całą frontową powierzchnię urządzenia, również jego obudowa jest delikatna. Nietrudno więc o pęknięcie czy zarysowanie. Gwarancja nie obejmuje także innych awarii powstałych na skutek działania czynników atmosferycznych, innych czynników zewnętrznych czy niewłaściwego użycia telefonu; naturalnie nie pomoże nam także w przypadku kradzieży telefonu czy innego gadżetu mobilnego. Dlatego wykupienie polisy typu Gadget insurance jest tu rozsądnym rozwiązaniem – jeśli mądrze ją wybierzemy, otrzymamy gwarancję rekompensaty finansowej we wszystkich wymienionych przypadkach. Takie szerokie pole obowiązywania polisy dają klientom na Zachodzie liczne firmy, np. brytyjska Gadget Cover, również u nas klienci towarzystw ubezpieczeniowych mają coraz większy wybór. Pamiętajmy, że w przypadku kradzieży telefonu odszkodowanie zostanie wypłacone tylko po zgłoszeniu kradzieży na policję.
*** Materiał przygotowany we współpracy z klientem