Starasz się o stanowisko w konkretnej firmie i właśnie zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Nie przychodź na nią bez wcześniejszego przygotowania. Zastosowanie się do kilku prostych zasad pozwoli ci uzyskać przewagę nad konkurentami i zdobyć wymarzoną pracę.
>>>Przeczytaj również: TED Talks, które pomogą Ci w rozwoju kariery
1. Przygotuj informacje o firmie
Zdobycie podstawowej wiedzy na temat firmy, której pracownicy będą cię rekrutować, jest jednym z najważniejszych kroków w przygotowaniu do rozmowy. Sprawdź stronę internetową, przeczytaj kilka artykułów w czasopismach branżowych, spróbuj zdobyć opinie od klientów oraz obecnych i byłych pracowników – dzięki temu nie zaskoczą cię potencjalne pytania. Skup się na przeanalizowaniu celów i planów firmy, a udowodnisz, że poważnie traktujesz długoterminową współpracę. Musisz być również gotowy na szczegółowe omówienie stanowiska, o które się ubiegasz.
2. Zastanów się, jakie zadasz pytania
Przyszły pracodawca z pewnością doceni twój aktywny udział w rozmowie. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie wcześniej kilku (na przykład trzech) pytań, które zadasz w odpowiednim czasie. Postaraj się, aby nie dotyczyły one informacji oczywistych, które z łatwością można znaleźć w Internecie – nie chcesz przecież, żeby uznano cię za osobę leniwą. Spróbuj nawiązać więź z prowadzącym spotkanie i wykazać entuzjazm. Udowodnij, że jesteś skupiony, dopytując o szczegóły, ale unikaj zadawania pytań dla samego ich zadawania.
3. Spróbuj z przyjacielem
Poświęć czas na przećwiczenie odpowiedzi na pytania, które prawdopodobnie usłyszysz podczas docelowej rozmowy. Możesz poprosić o pomoc bliską osobę, dzięki czemu łatwiej odwzorujesz spontaniczny dialog. Oprócz doskonalenia się w udzielaniu odpowiedzi, możesz wdrożyć się również w używanie profesjonalnej terminologii. Upewnij się, że twoje reakcje są w pełni zrozumiałe i logiczne; nie mów ani za szybko, ani za wolno. Po wszystkim uzyskaj od swojego rozmówcy opinię. Nawet jeśli się z nią nie zgodzisz, przynajmniej przeanalizuj szczere uwagi.
4. Ubierz się odpowiednio
Twój wygląd, zwłaszcza w branży modowej, nie jest bez znaczenia, dlatego nie zostawiaj przygotowywania ubrań na ostatnią chwilę. Nawet jeśli starasz się o pracę w swobodnym środowisku, zadbaj o swój wizerunek. Nie ignoruj detali, pomyśl również o makijażu i fryzurze. Pamiętaj, że często powtarzana zasada pierwszego wrażenia może wpłynąć na ostateczną decyzję. Najbezpieczniej postawić na stonowane kolory i unikać mocnych perfum – wizerunek zewnętrzny nie powinien przyćmiewać twoich kompetencji.
5. Bądź kulturalny, ale szczery
Patrzenie w oczy pomaga nawiązać relację, a uśmiech zawsze zostanie odebrany jako przejaw życzliwości. Nawet jeśli podobne rady mogą wydawać się banalne, czasem w sytuacji stresowej zapomina się o najprostszych gestach. Używaj zwrotów grzecznościowych i wykaż się dobrymi manierami. Nie spóźnij się! Koniecznie wycisz telefon i powstrzymaj się od używania go nawet podczas oczekiwania. Granie lub przeglądanie mediów społecznościowych może kojarzyć się ze znudzeniem, więc zamiast tego lepiej jeszcze raz przeczytaj notatki. Okazuj szacunek, ale nie przesadzaj z nieautentyczną uprzejmością i nie kłam tylko po to, żeby przedstawić swoją osobę w korzystniejszym świetle.