Czy kiedyś staraliście się o awans tak długo, że zaczęliście się zastanawiać co robicie nie tak? Niezależnie od tego, czy planujecie zostać w obecnej pracy, czy ją porzucić – warto spożytkować ten czas na przekucie swojej energii w stanowisko pięknie prezentujące się w CV. Co robić, żeby dostać awans?
Głód wiedzy
Nieważne, czy nie lubisz swojej pracy, czy szefa, ważne żeby skupić się na jak najlepszym wykorzystaniu czasu spędzonego w firmie. Nowe i innowacyjne podejście do swoich obowiązków czy badanie nowych technik oraz sposobów prezentacji danych i wyników wpłynie nie tylko pozytywnie na Twoje portfolio, ale również etykę pracy. Zawsze wychodzimy z założenia, że jeśli już coś robimy, róbmy to tak, aby być dumnym z wyników swojej pracy. Zapewniamy, inni również to dostrzegą.
Zachowuj się jak lider
Żaden szef nie awansuje pracownika, który nie wykazuje dobrych umiejętności przywódczych. Według “Harvard Business Review“, jeśli chcecie piąć się po szczeblach kariery musicie działać, myśleć i komunikować się jak lider. Jak tego dokonać? “Harvard Business Revier” radzi, aby wykonywać swoją pracę dobrze, zgłaszać się do dodatkowych zadań, utrzymywać jak najlepsze relacje z przełożonymi i co najważniejsze nie pozwolić, aby wielkie ego przejęło nad Wami kontrolę. Skromność w pewnych sytuacjach jest w cenie.
>>>Czytaj również: #CareerMonday Jak powiedzieć szefowi, że odchodzisz
Zbadaj rynek
Analiza rynku oraz sprawdzenie, jakie umiejętności są w cenie pomaga zrozumieć, w którym kierunku powinniśmy iść i jakie umiejętności powinniśmy rozwijać. Jeśli macie możliwość rozwijania danej umiejętności w obecnej pracy – korzystajcie! Zacznijcie eksperymentować, aby stworzyć coś, czym można się pochwalić w swoim CV.
Ucz się od współpracowników
Większa wiedza niż taka, która wynika z roli danego zawodu jest najniebezpieczniejszą i najskuteczniejszą bronią na rynku pracy. Aby zostać “złotą rączką” należy współpracować z innymi, angażować się w burze mózgów czy pomagać tym, którzy tego potrzebują. Dzięki wszechstronności zyskacie więcej.
Zgłoś się do zadań, których nikt nie chce robić
Skoro i tak nienawidzicie swojej pracy podjęcie zadań, które sprawią, że znajdziecie się w nowych sytuacjach i poznacie nowych ludzi dobrze wpłynie nie tylko na samopoczucie, ale również na rozwój. Dlaczego by nie odejść od biurka i uczestniczyć np. w programie zarządzania talentami?
Warto czasami wyjść ze swojej strefy komfortu, wspiąć się na drabinę i szczebelek po szczebelku wychodzić z głębokiego dołka.
Autor: Monika Szabelska