noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Lampa stołowa z abażurem na stoliku nocnym z dekoracyjnymi rzeźbami i książką

Akcesoria i dodatki vintage do domu – czego szukać na targach staroci?

REKLAMA
noSlotData

W aranżacji wnętrz przestaliśmy gonić za trendami, za to szukamy sposobów na indywidualizację mieszkań i domów. Coraz częściej pojawiają się w nich dodatki vintage do domu. Z ich pomocą można stworzyć niepowtarzalne kompozycje, zwłaszcza że wiekowe dodatki do domu występują w ograniczonych ilościach, odzwierciedlają styl danej epoki sprzed lat, a do tego cechuje je niebywała trwałość. Wiele z nich liczy sobie nawet kilkadziesiąt lat. Wśród staroci można znaleźć wiele perełek, ale warto wiedzieć, co zasługuje na największą uwagę. Odpowiednio dobrane dodatki będą zdobić mieszkanie lub spełniać swoje pierwotne funkcje.

Stylowe i praktyczne dodatki vintage do domu – oświetlenie

Oświetlenie ma duży wpływ na atmosferę panującą we wnętrzach. Mówimy o głównym punkcie świetlnym na suficie. Zamiast jednak kupować kolejną prostą, zwyczajną lampkę z Ikei (choć w nich też nie ma nic złego), lepiej zainwestować w eleganckie lampy z mosiądzu i szkła w stylu art déco, których obecnie nie brakuje w drugim obiegu. To będą nie tylko praktyczne, ale i stylowe dodatki vintage do domu.

Klimat wnętrz tworzą także miejscowe punkty świetlne rozmieszczone w strategicznych miejscach. Warto więc poszukać lamp stołowych i podłogowych z lat 50., 60. i 70., często wykonanych ze szkła, metalu, mosiądzu. Mają one unikalne formy, które niejednokrotnie przetarły szlaki w świecie designu. Ściany można ozdobić również fantazyjnymi kinkietami. Będą dawać dodatkowe, miękkie światło np. w salonie lub jadalni.

Rzeczy z drugiej ręki są coraz częściej poszukiwane z powodu niskiej ceny, ale także szansę na znalezienie prawdziwej perełki sprzed lat bądź znanej marki. Zobacz, jak rozpoznać luksusowe marki w lumpeksie.

Ceramika i szkło – dodatki vintage, które zdobią i służą

Nawet drobne przedmioty mogą dodać wnętrzu klasy i podbić wrażenie przytulności. Szkło i ceramika vintage to pewny wybór w tej kwestii. Często ręcznie robione, o niepodrabialnych kształtach, zdobieniach, nadadzą wnętrzu konkretny charakter i styl. Czego więc szukać? Porcelanowych elementów zastawy i zestawów kawowych/herbacianych: filiżanek, talerzyków, waz, miseczek, półmisków. Można z nich korzystać w tradycyjny sposób, do posiłków, lub postawić jako ozdobę.

Ciekawym wyróżnikiem wnętrz mogą stać się karafki i szklanki z lat 60. wykonane ze szkła barwionego w masie, czyli odpornego na ścieranie. Brązowe, pomarańczowe, zielone lub błękitne szkło doda wnętrzom więcej energii. Warto rozważyć również fantazyjnie wykonywane naczynia z kryształów – stworzą atmosferę luksusu.

Będąc na targu staroci warto szukać także modowych akcesoriów. Przykładem niech będą paski z logo

Lustra i ramki – tego warto szukać na targach staroci

Na wielu targach staroci, komisach lub sklepach z antykami można natknąć się na bogato zdobione lustra oraz ramki. Wybierając lustra – wiszące lub stojące – dobrze jest szukać tych ze stylizowanymi ramami z metalu lub drewna. Zagwarantują długotrwałość, a do tego świetnie wpasowują we wnętrza o różnych stylach. Podobnie ramki – personalizują przestrzeń i stanowią drobny, ale ciekawy akcent.

Zegary, gramofony, maszyny do pisania – klimatyczne dodatki vintage do domu

Czasami dodatki vintage do domu nie muszą spełniać konkretnej funkcji praktycznej. Wystarczy, że zdobią, a niektóre przedmioty figurują na liście marzeń miłośników wnętrz. Do takich zaliczają się nietypowe przedmioty, jak maszyna do pisania, gramofon (choć tu dobrze, gdy jednak działa), które stanowią pewnego rodzaju pamiątkę dawnych czasów. Taka maszyna, czy gramofon, postawione w salonie, biurze lub innym reprezentacyjnym miejscu od razu tworzą specyficzny klimat vintage.

Równie dobrze warto zaopatrzyć się w stare zegary. Wiele z nich nadal ma sprawy mechanizm, więc jest szansa, że będą odmierzać czas. Jednak ich tarcze, koperty i inne elementy o charakterystycznym designie sprzed lat dodadzą tego czegoś w każdym pokoju, w jakim się znajdą.

Dekoracje vintage – dodadzą klimatu w każdym wnętrzu

Niezależnie od tego, jaki styl preferujemy – skandynawski, loftowy, eklektyczny – dekoracje vintage podbiją walory estetyczne danego wnętrza. Oczywistym wyborem będą wszelkiego rodzaju figurki, wazony, butelki, ale warto pójść o krok dalej. Stare globusy, teleskopy, kompasy czy sztalugi na obrazy to mniej oczywiste wybory, ale tym bardziej oryginalne. Uzupełnią domowe biblioteczki z książkami, ozdobią biurka czy szafki, komody bądź stoliki. Solidne świeczniki z mosiądzu lub metalu to także warta rozważenia opcja.

Na targach staroci często można trafić na stare walizki vintage ze skóry. Niech staną się kolejnym dekoracyjnym elementem wnętrz. Posłużą też do przechowywania drobiazgów lub jako stoliki boczne, np. przy kanapie.

Akcesoria vintage do kuchni – co się nada?

Kuchnia jest idealnym pomieszczeniem do wprowadzenia akcesoriów vintage. Wyposażenie kuchenne i dodatki z dawnych lat mają w sobie niepowtarzalny urok i często są wykonane z trwałych materiałów, więc nawet po wielu, wielu latach nadadzą się do użycia. Czego szukać na targach staroci lub w sieci? Starych młynków do kawy, wag kuchennych czy słoików na przyprawy. Na osoby ceniące sobie tradycyjne metody gotowania czekają emaliowane garnki i patelnie. Równie praktyczne, ale też niebywale ozdobne będą też vintage dzbanki do herbaty, chlebaki, deski do krojenia lub przybory kuchenne.

W branży vintage ogromne znaczenie mają materiały. Dobrze wiedzieć, jakie materiały są najbardziej cenione. Czytaj: Luksusowe tkaniny – przegląd najdroższych materiałów

Zdjęcie główne: pexels.com

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES