noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Noc Muzeów 2024 moda

Noc Muzeów 2024: wystawy o modzie, które warto odwiedzić

REKLAMA
noSlotData

Jubileuszowa 20. edycja się Nocy Muzeów przed nami. Już w sobotę, 18 maja 2024 roku, 312 instytucji kultury otworzy swoje drzwi dla zwiedzających. Przygotowano 336 wyjątkowych wydarzeń, z czego większość będzie dostępna tylko tej nocy! Nie zabraknie również propozycji związanych z modą. 

Noc Muzeów 2024 to prawdziwa uczta dla miłośników sztuki, historii i zwiedzania. Oprowadzania kuratorskie, koncerty, pokazy to jedynie część atrakcji zaplanowanych na tę wyjątkową noc. To doskonała okazja, aby odkryć na nowo znane muzea lub odwiedzić te, do których dawno się wybierało. 

Przeczytaj również: Nadchodzące wydarzenia w branży mody: targi vintage i targi rzemiosła w Warszawie

Noc Muzeów 2024: VITKAC x ASP: READY TO WORK – projekty dyplomowe Katedry Mody

18 maja 2024 roku Dom Handlowy VITKAC (Bracka 9) będzie gościć wyjątkową wystawę prezentującą wybrane projekty dyplomowe studentów Katedry Mody ASP. To niepowtarzalna okazja, aby zapoznać się z twórczością młodych, polskich projektantek i projektantów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki na rynku mody. Wystawa pozwoli przyjrzeć się ich inspiracjom, metodom pracy oraz poznać różnorodne sposoby kreowania mody.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie performans autorstwa Emmy Szumlas, który odbędzie się o godzinie 21:00.

Ekspozycja, zaaranżowana w przestrzeni Domu Handlowego VITKAC, prezentuje fragmenty kolekcji dyplomowych z 2023 roku, stworzonych przez Zofię Bal, Marię Czarnecką, Gustawa Dulińskiego, Karola Malanowskiego, Zuzannę Olszewską, Karolinę Terenowską, Tomasza Umbrasa, Polę Wiślicz.

Noc muzeów 2024 moda: Vitkax x ASP

Noc Muzeów 2024: NO RISK NO FUN –  wystawa w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej na 13 lat Risk made in warsaw

13 obiektów inspirowanych i związanych warszawską kulturą będzie można zobaczyć na wystawie No Risk no fun w Teatrze Wielkim- Operze Narodowej w Warszawie. Wystawa jest pierwszym akcentem 13 rocznicy powstania Risk made in warsaw, warszawskiej marki odzieżowej. 

To pierwsza w Polsce taka wystawa współorganizowana przez polską markę modową we wnętrzach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Będzie ją można zobaczyć od 18 maja do 30 czerwca. Otwarcie: 20:00 18.05 w Noc Muzeów.

Ta wystawa obudzi w was sentymenty, o których nawet nie wiedzieliście. Wrócicie do lektur Tyrmanda i kuszącego wdzięku lat 50., nauczycie się rozpoznawać warszawskie ptaki, przejdziecie seans terapeutyczny z pomocą sztuki, wyjdziecie z nowym warszawskim tatuażem i przejdziecie po księżycowym dywanie – mówi Klara Kowtun, współzałożycielka Risk made in warsaw.

Na tej wystawie opowiadamy tekstylną historii Polski, osadzoną w kontekście warszawskiej kultury. Leopold Tyrmand napisał w Złym, że „elegancja to własne sympatie, uwydatnione w dobrze dobranym do własnej osoby ubraniu”. Te słowa świetnie do nas pasują. Tak myślimy dodaje współzałożycielka firmy Antonina Samecka.

Obiekty zostały uszyte specjalnie na wystawę przez krawcową Beatę Zielińską z polskich materiałów na warszawskich Grochowie. Pojawią się archiwalne historie z 13-letniej historii marki, jak nieskromna sukienka w tatuaże Warszawiaków i Warszawianek czy suknia ślubna w słynny psychoanalityczny test Rorschacha. Zobaczyć będzie można też efekty współpracy z artystkami i artystami: suknia w portrety białoruskich więźniów politycznych uszyta i zaprojektowana wespół z Janą Shostak na rozdanie Paszportów Polityki lub ubrania w print „wolność”, który współprojektował Paweł Ponury Żukowski.

Risk ubiera pracowniczki i pracowników Teatru Wielkiego- Opery Narodowej w Warszawie.  Firma współpracowała z Muzeum Chopina i jest partnerem festiwali chopinowskich, a współzałożycielki tworzyły kostiumy do spektakli operowych reżyserowanych przez Karoline Souflak:  „The Golden Dragon” Petera Eötvösa czy „Rusałki” Antonína Dvořáka w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. 

Risk założyły w 2011 r. dwie przyjaciółki – Antonina Samecka i Klara Kowtun. Jest odzwierciedleniem ich gustów, przekonań i podejścia do życia. Wszystkiego, co jest dla nich ważne – od kultury, świetnego designu, przez przyjemność użytkowania go, po wspieranie lokalnego rzemiosła i szacunku dla planety.

Noc Muzeów 2024 moda: No Risk no fun risk made in warsaw

Zdjęcie główne: Noc Muzeów 2024 w Warszawie nocmuzeow.um.warszawa.pl

Przeczytaj również: Ikony mody lat 70.: Ówcześni celebryci, którzy kreowali trendy

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES