noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Aplikacja, która sprawdzi czy to polski produkt czy produkt ukraiński. Jak sprawdzić czy produkt jest z Polski?

Pobierz aplikację i zobacz, ile polskich produktów masz w domu

REKLAMA
noSlotData

Poszukujesz polskich produktów? Szukasz lokalnych firm wspierających rodzimą gospodarkę? To rozwiązanie pomoże świadomie wybierać polskie wyroby. 

Czy kupowanie polskich produktów ma realny wpływ na polską gospodarkę? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Każdy zakup polskiego produktu to bezpośrednie wsparcie dla polskich firm. Zwiększony popyt na rodzime produkty przekłada się na wzrost ich przychodów i zysków, co z kolei pozwala na tworzenie nowych miejsc pracy i inwestowanie w rozwój. Silne polskie firmy to fundament silnej polskiej gospodarki.

Wzrost popytu na polskie produkty generuje rownież większy popyt na polską złotówkę. To zjawisko przyczynia się do wzrostu jej wartości na rynku walutowym. Silniejsza złotówka oznacza tańszy import, co korzystnie wpływa na inflację i ogólną stabilność gospodarczą.

Kupowanie lokalnych produktów ma także ogromne znaczenie dla rozwoju regionów. Wspiera lokalne firmy i przedsiębiorstwa, co generuje nowe miejsca pracy i wpływy do lokalnych budżetów. Te z kolei mogą być reinwestowane w infrastrukturę, edukację i inne dziedziny życia społeczności lokalnych.

Zwiększenie udziału polskich produktów w koszykach zakupowych Polaków przyczynia się również do zmniejszenia zależności od importu z innych krajów. Wzmacnia to bezpieczeństwo ekonomiczne Polski i chroni polskie firmy przed nieuczciwą konkurencją ze strony zagranicznych gigantów.

Pola – aplikacja, która wskaże polskich producentów

W dokonywaniu świadomych wyborów konsumenckich możemy pomóc sobie z użyciem smartphona. Pola to polska aplikacja mobilna, która na podstawie zeskanowanego kodu kreskowego wskaże, czy masz do czynienia z polskim producentem. 

Zeskanuj kod kreskowy z dowolnego produktu i dowiedz się więcej na temat firmy, która go wyprodukowała. Aplikacja Pola wskaże, czy dany producent opiera się na polskim kapitale, czy jego produkcja odbywa się w Polsce, czy tworzy wykwalifikowane miejsca pracy, bądź czy jest np. częścią zagranicznego koncernu.

Aplikacja Pola jest bezpłatna. Jest dostępna dla użytkowników Google Play (Android), AppStore (iOS) oraz Mobile Gallery (Huawei). 

Jak rozpoznać polską firmę? 

Twórcy aplikacji Pola bazują na kilku podstawowych czynnikach. Aby przedsiębiorstwo zostało sklasyfikowane jako polskie w aplikacji Pola, musi spełniać następujące kryteria;

  • być zarejestrowane w Polsce;
  • posiadać 100% polskiego kapitału;
  • prowadzić produkcję na terenie Polski;
  • tworzyć wykwalifikowane miejsca pracy;
  • nie być częścią zagranicznego koncernu.

Ponadto przedsiębiorstwo musi charakteryzować się nieposzlakowaną opinią na swój temat oraz aktywnie angażować się w działania podejmowane na rzecz promocji patriotyzmu gospodarczego w Polsce.

Każdy z producentów zarejestrowany w aplikacji Pola otrzymuje od 0 do 100 punktów. Pierwsze 35 punktów przyznaje się proporcjonalnie do udziału polskiego kapitału w danym przedsiębiorstwie. Kolejne 10 punktów otrzymuje ta firma, która jest zarejestrowana w Polsce, a dalsze 30 – o ile produkuje w kraju. 15 punktów zależy od tego, czy firma zatrudnia w Polsce w obszarze badań i rozwoju. Ostatnie 10 punktów otrzymują firmy, które nie są częścią zagranicznych koncernów. Liczba punktów zwizualizowana jest w aplikacji przy pomocy czerwonego paska.

Staramy się być maksymalnie przejrzyści w naszych działaniach. Całość kodu źródłowego serwisu udostępniamy na zasadach otwartego oprogramowania na koncie Klubu Jagiellońskiego w serwisie GitHub – deklarują twórcy aplikacji. 

Produkt z Ukrainy czy Polski? Sprawdź w aplikacji

W obliczu trwających aktualnie protestów polskich rolników, Polacy masowo ruszyli do weryfikacji produktów spożywczych. Jak poinformowała na instagramie @gosiafraser: “W internecie pojawiły się konta oferujące “bezpłatne aplikacje” rzekomo pozwalające sprawdzić, czy to co kupujecie w sklepach pochodzi z Ukrainy, nawet jeśli jest obrandowane polskimi flagami”.

Ekspertka apeluje o wzmożoną ostrożność i nie pobieranie aplikacji z nieznanych źródeł, oferowanych przez profile w mediach społecznościowych czy innych serwisach. Wskazuje, że takie aplikacje mogą posiadać również dodatkowe funkcje jak np. wykrywanie danych zapisanych na urządzeniu czy logowani wszystkiego, co wpisane jest na klawiaturze. “Pomyślcie o tym, jeśli np. korzystacie z tej aplikacji do bankowości elektronicznej i logujecie się do niej ze swojego smartfona” – podkreśliła.

Przeczytaj również: Polacy kupują coraz więcej. Wzrosły obroty najemców w centrach handlowych

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES