Stella McCartney od lat wskazuje dobry przykład dla marek luksusowych. Już w 2001 roku, gdy założyła swoją firmę, zadeklarowała, że nie zamierza korzystać z odzwierzęcych skór i futer. Nie wahała się mówić o zmianach klimatycznych i błędach w systemie globalnej produkcji odzieży, które dla branży modowej stanowią niewygodny temat. Oprócz angażowania się w akcje (od charytatywnych, po edukacyjne), regularnie prezentuje nowe materiały. W ostatnim czasie w jej portfolio pojawiła się pierwsza kurtka wykonana przy użyciu biologicznego recyklingu.
Coraz częściej spotykamy się z raportami od marek, które badają globalny rynek odzieżowy i ujawniają dokładne dane dotyczące wpływu mody na środowisko. Stella McCartney na swojej stronie internetowej powołuje się na dane zazwyczaj wtedy, gdy wprowadza na rynek nowe materiały. Jak prezentują się liczby związane z odpadami rozwojem recyklingu?
- Wielka Brytania produkuje około 230 milionów ton odpadów rocznie. Średnio jest to 1,3 kg odpadów na osobę dziennie w Wielkiej Brytanii.
- Z 8,3 ton pierwotnego plastiku produkowanego na całym świecie, tylko 9% zostało poddane recyklingowi.
- Produkcja tekstyliów na bazie tworzyw sztucznych zużywa około 342 miliony baryłek ropy rocznie. Poliester stanowi 80% tych włókien syntetycznych.
- Produkcja tworzyw sztucznych powoduje ponad 1,6 miliarda ton emisji gazów cieplarnianych rocznie.
- 91% wyprodukowanego plastiku nie jest poddawane recyklingowi.
- Wyprodukowany plastik często trafia na wysypiska śmieci lub do spalarni ze względu na niewystarczająco rozwinięte systemy segregacji.
[dane: https://www.stellamccartney.com/gb/en/protein-evolution-biopure.html]
Projektantka wskazuje na niewystarczająco rozwinięty system segregowania tekstyliów, ale także na nadmierne wykorzystywanie ropy. Jedną z odpowiedzi na rosnącą ilość odpadów oraz zużycie ropy jest recykling biologiczny, którego produkt eliminuje potrzebę wykorzystywania paliw kopalnych w produkcji poliestru. W efekcie odpady zostają zredukowane, podobnie jak i ślad węglowy generowany w trakcie produkcji materiału dla brandów odzieżowych.
Więcej o materiałach Stelli McCartney: Torebka z winogron? Stella McCartney zaprojektowała nową zrównoważoną galanterię
Recykling biologiczny – czym jest?
Recykling biologiczny polega na przekształceniu tekstyliów oraz plastikowych odpadów w inny materiał, przy wykorzystaniu wiedzy biotechnologicznej oraz narzędzi sztucznej inteligencji. AI na podstawie mieszanki odpadów opracowuje enzymy, które przyśpieszają rozkład surowców. Finalnym produktem są „bloki budulcowe” na bazie plastiku. Mogą być wykorzystane zarówno w przemyśle spożywczym (np. do produkcji butelek) oraz modowym.
Opisany wyżej proces to Biopure, będący patentem amerykańskiej firmy Protein Evolution, z którą współpracy podjęła się Stella McCartney. To ona była jedną z głównych inwestorek start-upu. Projektantka wykorzystała recykling biologiczny do przekształcenia resztek tekstyliów ze swojej kolekcji, a tym samym jako pierwsza wypuściła na rynek ubrania powstałe dzięki tej technologii. Jak wiadomo, kolejna współpraca Protein Evolution oraz marki Stella McCartney skupi się na przetwarzaniu poliestru oraz nylonu.
— To ekscytujące partnerstwo przenosi pracę w laboratorium naukowym w otoczenie realne; to znaczący krok w kierunku integracji zrównoważonej technologii z istniejącymi procesami produkcyjnymi w skali globalnej. Nasza współpraca pokaże światu, jak złożone tkaniny, takie jak mieszanki nylonu i poliestru, mogą być ponownie wykorzystane w energooszczędny i opłacalny sposób — czytamy w opisie współpracy.
Zobacz również: Jakie fundusze inwestycyjne inwestują w start-upy modowe w Polsce?
Recykling biologiczny: parka Stella McCartney x Protein Evolution
Ponad roczne testy doprowadziły do stworzenia parki inspirowanej spadochronami, która została zaprezentowana podczas konferencji klimatycznej COP28. Materiały, które tworzą ich kolekcję, są przetworzonymi resztkami z poprzednich projektów McCartney. Faktura włókna przypomina powierzchnie zwykłej kurtki przeciwdeszczowej ze względu na konkretną selekcję materiałów. Zależnie od składu tekstyliów wykorzystanych do recyklingu biologicznego, ubranie powstałe dzięki technologii Biopure może przybierać różne formy.
Więcej o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w recyklingu odzieży: Moda na start-up. Jak sztuczna inteligencja może wspomóc recykling odzieży?
Zdjęcie główne: Protein Evolution (PEI)