Dzielenie konta na Netflix uległo zmianie. Platforma wprowadziła znaczące ograniczenia, które zabraniają korzystania z jednego konta osobom zamieszkującym różne gospodarstwa domowe. Czy to plan na zwiększenie przychodów Netflixa?
Netflix, największa platforma streamingowa i najpopularniejszy serwis VOD, zdecydował się na gruntowne zmiany w kwestii współdzielenia konta. Choć przez lata przymykał oko na fakt, czy korzystający z serwisu przestrzegają zasad dzielenia się kontem, teraz zdecydował się na walkę z nieuczciwymi użytkownikami. Wprowadzenie zmian zapowiadano na pierwszą połowę 2023, jednak dopiero teraz Netflix podjął konkretne działania względem użytkowników platformy na całym świecie, w tym w Polsce.
Współdzielenie konta Netflix – nowe zasady
W czerwcu br. Netflix wprowadził nowy regulamin, który zezwala na współdzielenie konta wyłącznie w obrębie jednego gospodarstwa domowego. Co to oznacza w teorii? Gospodarstwo domowe Netflix tworzą wszystkie urządzenia łączące się z internetem w głównym miejscu, z którego użytkownik korzysta z serwisu – informuje serwis Spidersweb powołując się na informacje Biura Prasowego Netflix.
W ramach nowych zasad poproszono użytkowników o wskazanie jednego głównego gospodarstwa domowego. Dostęp do usługi został zablokowany dla osób, które nie korzystały z serwisu pod podanym adresem. W cenie 9,99 zł właściciele konta Netflix mogą obecnie dokupić dostęp dla kolejnego użytkownika (mieszkającego poza gospodarstwem domowym).
Netflix na celowniku UOKiK
Nowa polityka Netflix spowodowała duże poruszenie wśród polskich użytkowników serwisu, którzy napotykają problemy związane m.in. z korzystania z dwóch sieci wifi w ramach jednego gospodarstwa. W związku z wprowadzonymi ograniczeniami, do UOKiKu wpłynęły już dwie skargi – poinformował dziś serwis Spidersweb.
Kolejnym krokiem UOKiKu będzie sprawdzenie, czy właściciele platformy nie naruszyli lokalnych przepisów. Jeśli regulator zauważy naruszenia, Netflix zostanie wezwany do zmiany obowiązującego regulaminu. W przypadku rażących naruszeń interesów polskich użytkowników, UOKiK może zastosować karę wobec Netflixa wysokości do 10 proc. rocznych przychodów.
Przeczytaj również: UOKiK ukarał 16 spółek w związku z zatorami płatniczymi. Wśród nich Wojas
Netflix – ile kosztuje w Polsce w 2023?
Pakiet Netflix Podstawowy, Standard, Premium różnią się między sobą w zależności od jakości obrazu oraz liczby ekranów, na których możemy oglądać materiały video. Pakiety można dobierać pod kątem preferencji czy osobistego budżetu.
- Podstawowy – cena 29 zł/miesiąc (rocznie 348 zł), jakość obrazu SD i 1 ekran
- Standard – cena 43 zł/miesiąc (rocznie 516 zł), jakość Full HD i 2 ekrany
- Premium – cena 60 zł/miesiąc (rocznie 720 zł) i jakość 4K/HDR i 4 ekrany, dźwięk przestrzenny Spatial Audio, pobieranie na 6 urządzeń.
Płatne udostępnianie a wyniki finansowe Netflix
W kwietniu br. Netflix pochwalił się wynikami finansowymi za pierwszy kwartał br., które spotkały się wówczas z oczekiwaniami analityków. W okresie zakończonym 31 marca Netflix odnotował zysk w wysokości 1,31 mld dol. Oznaczało to 2,88 dol zysku na akcję, w porównaniu z 1,6 mld dol, czyli 3,53 dol. na akcję, rok wcześniej.
Celem wprowadzenia płatnego udostępniania konta ma być zwiększenie przychodów platformy w przyszłości. Pierwsze zmiany zostały w regulaminie zostały wprowadzone już w pierwszym kwartale br. w Kanadzie, Nowej Zelandii, Portugalii oraz Hiszpanii. Netflix rozpatruje te zmiany pozytywnie, jednak średni przychód na członka platformy spadł o 1 proc. rdr. Na fali wprowadzanych zmian, Netflix zapowiedział, że w 2024 roku planuje przeznaczyć 17 mld dol. na nowe treści.
Przeczytaj również: WHAM! na Netflix: historia kultowego duetu z lat 80.