noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
Giełdowe spółki Fashion

Giełdowe Spółki Fashion w Polsce – analiza

noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0

Od miesięcy kursy spółek giełdowych fashion znajdują się pod negatywnym wpływem inwazji Rosji na Ukrainę oraz sytuacji gospodarczej obserwowanej w naszym kraju. Wpływa to na kurs akcji WIG-Odzież, który znajduje się poniżej poziomu obserwowanego na początku zeszłego roku. Przyjrzyjmy się zachowaniom akcji kilku wybranym.

Autor: Paweł Makosz

LPP

Największy bo ponad 80-proc. udział w WIG-Odzież mają akcje LPP. W znacznym stopniu to one determinują trend indeksu. Jak wygląda sytuacja giełdowa założonej w 1991 roku spółki akcyjnej, w skład której wchodzą takie marki jak Reserved, House, Cropp, Mohito i Sinsay?

Po napaści wojsk Władimira Putina na Ukrainę LPP musiało przeanalizować przyszłą politykę prowadzenia działalności w Rosji. Szybko zdecydowano o wycofaniu biznesu z kraju, który rozpoczął konflikt za naszą wschodnią granicą. Jak zauważyli eksperci DM BOŚ, ta decyzja została pozytywnie przyjęta przez inwestorów. Tracące wartość akcje odnotowały bowiem krótkie odbicia. Stopa zwrotu za 2022 rok była jednak ujemna i wyniosła minus 38,1 proc. Warto jednak zauważyć, że obecna cena akcji LPP (12 450 PLN) jest o ponad 17 proc. wyższa od tej notowanej na początku roku.  

Giełdowe spółki fashion: CCC

Kiedy w 1999 roku Dariusz Miłek myślał o założeniu CCC, niewiele osób spodziewało się, że po ponad dwóch dekadach będzie on prezesem lidera rynku sprzedaży detalicznej w segmencie obuwia. Obecnie zarządzana przez niego spółka jest w posiadaniu 90 platform e-commerce oraz około 1000 sklepów stacjonarnych w 28 krajach. 

Raport DM BOŚ wykazał trend spadkowy wartości akcji CCC, który poza chwilowymi odbiciami, utrzymywał się przez cały zeszły rok. Niewątpliwie był to wynik między innymi kwartalnych strat netto oraz zagrożeń wynikających ze stopy zadłużenia spółki. Aktualnie, chcąc nabyć akcję CCC musimy zapłacić 46,94 PLN. To kwota o ponad 55 proc. niższa od tej, którą musielibyśmy wydać na początku zeszłego roku. A jak akcje zachowują się w roku bieżącym? Ich najniższy poziom wyniósł 33,56 PLN, podczas gdy najwyższy 53,26 PLN. Od pierwszego stycznia bieżącego roku akcje spółki podrożały o ponad 9 proc.

ESOTIQ & HENDERSON

Projektant, producent i sprzedawca produktów odzieżowych i kosmetycznych. Największy nacisk spółka kładzie na bieliznę, która sprzedawana jest pod szyldem Esotiq&Henderson w większości krajów europejskich. W jej przypadku sytuacja geopolityczna nie odbijała się aż tak na notowaniach. Dlaczego? Wschodni kierunek stanowił mniej niż 2 proc ogółu przychodów. 

Skupmy się na tym, co działo się z akcjami w roku bieżącym. W pierwszych dniach stycznia ich wartość wahała się w okolicach 27 PLN. Swoje tegoroczne maksimum cena osiągnęła 13 kwietnia, kiedy to kurs wynosił 37,20 PLN. Obecnie, chcąc wejść w posiadanie akcji Esotiq&Henderson musimy zapłacić około 34 PLN. 

Giełdowe spółki fashion: VRG

W skład VRG wchodzą takie marki jak Vistula, Bytom, Wólczanka, Deni Cler oraz W. Kruk. Działalność spółki wyodrębnia dwa segmenty – odzieżowy oraz jubilerski. Na koniec III kw. 2022 roku VRG posiadało 537 sklepów stacjonarnych. Ich skonsolidowany przychód niemal w całości generowany jest w Polsce.

Eksperci z DM BOŚ zauważyli, że w 2022 roku notowania VRG silnie reagowały na wyniki spółki oraz bieżące wydarzenia. Początkowo rosyjska inwazja na Ukrainę wywołała spadki kursu, jednak informacje o bardzo dobrych wynikach kwartalnych doprowadziły do odbicia wartości akcji. Zachowanie notowań przez ostatnie pół roku to wąska konsolidacja w przedziale 3,2-3,5 PLN, z jednym chwilowym wystrzałem do 3,59 PLN. Zdaniem DM BOŚ, dopiero dłuższa stabilizacja kursu powyżej poziomu 3,5 PLN otworzyłaby drogę do dalszych wzrostów. Obecnie za akcję VRG musimy zapłacić 3,41 PLN.

Pozostałe spółki

Dla większości spółek notowanych na GPW okres ostatnich sześciu miesięcy był bardzo udany. Wittchen odnotował wzrost wartości akcji aż o 93,75 proc., Monnari Trade zyskało 19,19 proc., a akcje mającej 2,34 proc. udziału w obrocie WIG-Odzież Lubawy zyskały w tym czasie 47,16 proc. Temat analizy zachowań kursu spółek z branży fashion nie został wyczerpany. Niewątpliwie wrócimy do niego skupiając się na podmiotach, których w tym tekście nie dotknęliśmy.  

Przeczytaj też: Finansowanie zakupu odzieży w systemie ratalnym – czy to się opłaca?

Zdjęcie główne: Pexels

noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
Tagi

biznes

(3,0)foreachslotdata->visible_adsense:0(3,0)foreachslotdata->visible_adsense:0(3,0)foreachslotdata->visible_adsense:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:0

Newsletter

FASHION BIZNES