REKLAMA
system ratalny

Finansowanie zakupu odzieży w systemie ratalnym – czy to się opłaca?

REKLAMA
REKLAMA

Nie zawsze nasze marzenia pokrywają się z grubością posiadanych portfeli. Doskonale zdają sobie z tego sprawę marki, które niejednokrotnie wychodzą nam naprzeciw, proponując zakupy odzieży w systemie ratalnym. Czy opłaca się korzystać z tych ofert?

Autor: Paweł Makosz

System ratalny – na czym polega?

Aktualnie, niezależenie od branży, wiele marek oferuje możliwość dokonywania zakupów w systemie ratalnym. Wszystkie warunki takich transakcji znajdują się w umowach, które dostajemy od sprzedawców. Szczególną uwagę zwracajmy na wysokość rat oraz ich liczbę, termin spłaty, a także oprocentowanie. Najczęściej po rozłożeniu płatności ostateczna cena produktu jest wyższa od tej, która zapłacilibyśmy, decydując się na jednorazową wpłatę.

Warto jednak wyczekać okazję! Dni tematyczne, okresy świąt oraz noworoczne wyprzedaże to momenty, w których część marek ogłasza atrakcyjniejsze warunki umów. Dla konsumenta niewątpliwie najlepszą opcją jest podpisanie umowy ratalnej, która nie zawiera prowizji, odsetek oraz wpłaty własnej. W takim momencie, najkorzystniejsze jest zawarcie transakcji z założeniem jak największej liczby rat. Będzie to oznaczało minimalną wysokość opłat bez podniesienia faktycznej ceny produktu.

Finansowanie zakupu odzieży w systemie ratalnym . Czy to się opłaca?

Nieoczywistym walorem zakupów w systemie ratalnym jest budowanie pozytywnej historii kredytowej. Regularność spłaty rat jest zauważalna przez bankierów, którzy decydują o na przykład przyznaniu nam kredytu hipotecznego. Minusy? Transakcja gotówkowa jest prostsza. Przy każdym zakupie ratalnym przechodzimy przez ścieżkę potwierdzającą naszą zdolność spłaty. Ponadto, zazwyczaj ten rodzaj transakcji jest możliwy wyłącznie przy produktach o maksymalnej cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

A co w sytuacji, której nie stać nas na wymarzony produkt, jest on wysokooprocentowany i jego zakup w systemie ratalnym znacznie podnosi jego cenę? Z biznesowego punktu widzenia, nie powinniśmy go kupować. Jednak… Przed laty Władysław Bartoszewski powiedział, że „są w życiu rzeczy, które warto i są takie, które się opłaca. I nie zawsze, to co warto – się opłaca, nie zawsze, to co się opłaca – warto”. Moim zdaniem jest to cytat podsumowujący ten temat. Przy decyzji o zakupie, to my decydujemy, czy wartość spełnionego marzenia, tego dotyczącego danego dobra materialnego, jest w granicach naszego aprobowania. 

Zdjęcie główne: Pexels

Przeczytaj też: TOP 5 modowych spółek w Polsce, w które warto inwestować

REKLAMA
REKLAMA
Tagi
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES