Branża mody to sektor odpowiednio skrojony, by dobrze radzić sobie z problemami gospodarczymi. Nawet w sytuacji wysokiej inflacji wartość wielu spółek rośnie. Postanowiliśmy przeanalizować to, co dzieje się na GPW i odpowiedzieć na pytanie – w jakie spółki modowe w Polsce warto inwestować?
Autor: Paweł Makosz
Spółki w Polsce: Wittchen
Wittchen – rodzinna spółka z WIG-Odzież zajmująca się produkcją galanterii skórzanej. Od początku roku wartość ich akcji zyskała ponad 47 proc. Analiza XTB pokazuje, że wskaźniki ceny do zysku i ceny do wartości księgowej wydają się relatywnie atrakcyjne. Nieco wyższy poziom długu dla firmy nie wydaje się problemem, a jej walory posiadają najwyższy rating AAA (są najbezpieczniejsze). Co więcej, marże netto spółki w 2022 roku zostały utrzymane niemal bez zmian.
Przeczytaj też: Unikatowy szmaragd od Tiffany & Co.
Spółki w Polsce: Monnari
Inną atrakcyjną dla długoterminowych inwestorów spółką obecną na warszawskiej giełdzie jest Monnari. Obecnie cena jej akcji wynosi 5,38 PLN. W perspektywie ostatnich dwunastu miesięcy urosła ona o ponad 34 proc. XTB zauważa, że mimo rekordowych przychodów i marż, spółka notowana jest ze znacznym dyskontem. Co warte dodania, posiada pozytywny EM-Score Altmana, czyli wskaźnik oceniający jej kondycję finansową oraz ryzyko ewentualnego bankructwa.
Esotiq-Henderson oraz Wojas
Swoją uwagę zwrócić powinniśmy również w kierunku spółek Esotiq-Henderson oraz Wojas. W trakcie ostatnich sześciu miesięcy wartość ich akcji wzrosła o kolejno 40,24 proc. i 53,85 proc. Dodatkowo sprzyjać może im wojenny popyt na ukompletowanie. Co ważne, spółki te łączą przeważające, bardzo pozytywne opinie użytkowników.
Spółki w Polsce: Silvano
Analiza XTB zauważa, że mniejsze spółki będące częścią WIG-Odzież oferują atrakcyjniejsze wyceny od rodzimych gigantów – LPP i CCC. W praktyce może to oznaczać, że potencjalnie zainteresowani inwestycjami w polską branżę tekstylno-modową, mogą zacząć przeważać na mniejszych, atrakcyjniej wycenionych spółkach. Jedną z nich może być Silvano. Na zakup jej akcji przed rokiem musieliśmy wydać 3,74 PLN. Po dwunastu miesiącach cena akcji spółki wynosi 5,59 PLN.
Eryk Szmyd z XTB podkreśla jednak, że „dopóki sentyment wokół warszawskiej giełdy papierów wartościowych jest lekko mówiąc, wciąż defensywny – trudno oczekiwać historii rodem z Wall Street”. O czym mogłaby, więc marzyć polska giełda? Zdecydowanie o zainteresowaniu globalnego kapitału naszym rynkiem finansowym.
Przeczytaj też: Chcesz zostać inwestorem? XTB odpowiada na pytania, które nie raz sobie zadawałeś
Zdjęcie główne: Pexels