Kolekcja Linen Breeze polskiej marki Shoppingcenter9 ma „przenieść Cię w świat luzu, chillu i niewymuszonego piękna”. Dodajmy do tego jeszcze – zagrabiania własności intelektualnej innych twórców. A dokładnie – australijskiej marki Posse. Właścicielka marki odpiera zarzuty.
W ofercie Shoppingcenter9 widnieją modne zestawy dresowe, lniane komplety, basicowe T-shirty, czy kowbojskie botki. Ten butik odpowiada na najpopularniejsze trendy, zapewniając klientkom ubrania o popularnej, instagramowej estetyce. Nie ma w tym nic złego – dopóki odpowiadanie na szeroką potrzebę konsumencką nie zamienia się w kradzież gotowych projektów.
Ubranie jak z Instagrama? – lepiej sprawdź, kto je zaprojektował.
Shoppingcenter9 zajmuje się zarówno tworzeniem, jak i dystrybucją ubrań nie będących projektem autorskim twórców sklepu. Jednak kolekcja Linen Breeze znajduje się w zakładce „MADE BY US”, jasno symbolizując rzekomą oryginalność. Jak się okazuje, wszystkie projekty z tej kolekcji są jawnym podróbkami.
Z tą sprawą zgłosiła się do nas oburzona czytelniczka, dodając, że po zwróceniu uwagi marce na Facebooku, nie dostała żadnej odpowiedzi, a jej komentarz został usunięty.
Zachowanie shoppingcenter nie zaskakuje – jest charakterystyczne dla tego typu internetowych butików – o generycznej, uniwersalnej estetyce i mainstreamowym, anonimowym brandingu. Marka nie deklaruje żadnej misji, nie wspominając już o kwestiach transparentności.
Odpowiedź shoppingcenter – projekty są podobne, ale to nie kopia
Zapytałyśmy właścicielkę butiku na temat tych zarzutów. Oto jej odpowiedź:
Oczywiście w dzisiejszych czasach, w dobie social media, praktycznie wszystkie marki inspirują się podobnymi profilami na Instagramie, miejscami, które są chętnie odwiedzane, czy osobami, które aktualnie są na topie. Z tego powodu na polskim, ale nie tylko, rynku możemy znaleźć masę podobnych do siebie projektów. Dodam jednak, że nasze projekty, choć ma Pani rację – podobne do tych marki Posse, nie są kopią. Konstrukcje tych modeli pojawiały się już w naszej długoletniej historii zmieniając co jakiś czas materiał lub fason – zgodnie z aktualnymi trendami panującymi na rynku . Projekty te tworzone są w siedzibie naszej firmy przez konstruktora, a cała produkcja odbywa się w Polsce. Dokładamy wszelkich starań aby tworzyć modę dobrej jakości, w odpowiedniej cenie. Tak, aby jak najwięcej Polek mogło czuć się świetnie. – Właściciel Shopping Center 9 – Magdalena Brzezińska
Jak nie nabrać się na podróbki?
W mnogości internetowych butików, poszukując ubrań o uniwersalnej estetyce, łatwo kupić podróbki, omyłkowo wspierając nieetycznych sprzedawców. Aby się tego wystrzegać, należy upewnić się, że strona internetowa sprzedawcy podaje wszystkie najważniejsze informacje – dokładne wymiary, skład, instrukcje prania. To świadczy o starannym podejściu twórców do ubrania i dobrej znajomości swojego projektu. Marki oryginalne często charakteryzują się również wyjątkową estetyką, z cechami charakterystycznymi tylko dla niej. Jeśli strona internetowa butiku, czy jego profil na Instagramie mógłby z powodzeniem należeć do innej marki, to znak, że być może jej projekty należą. Decydując się na zakup, warto również przejrzeć media społecznościowe danego butiku, czy marki oraz poczytać opinie w internecie. W przypadku butików rozprowadzających ubrania z AliExpress, czy Shein, szybko trafimy na recenzje niezadowolonych klientów.