noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Dlaczego Polacy kłamią w CV na potęgę?

REKLAMA
noSlotData

Ponad 99% Polaków twierdzi, że zna kogoś, kto skłamał w CV, a 26% z nas otwarcie przyznaje się do oszustwa w dokumentach aplikacyjnych. Aż 3 na 4 nieuczciwych kandydatów nie zostało przyłapanych na podaniu nieprawdy. Jak jeszcze kłamiemy w CV? I dlaczego robimy to tak często?

Serwis kariery LiveCareer Polska przeprowadził badanie, w którym 1254 respondentów zapytano o to, jak i dlaczego kłamią w CV. Z wyników ankiety wyłania się niepokojący obraz polskiego rynku pracy. 

Kłamstwa w CV najczęściej dotyczą posiadanego doświadczenia zawodowego (44%) oraz znajomości lub poziomu zaawansowania języków obcych (41%). Nieco rzadziej — posiadanych umiejętności specjalistycznych (28%) i zakresu obowiązków w pracy (25%). Co czwarty kandydat otwarcie przyznaje się do kłamania w życiorysie zawodowym. A 48% osób, które opisały się jako prawdomówne, w kolejnych pytaniach przyznało się przynajmniej do jednego kłamstwa w CV.

Małgorzata Sury, ekspertka ds. kariery w LiveCareer Polska, wyjaśnia: Większość osób nie uważa się za kłamców, co jednak nie przeszkadza im zawyżać swoje kompetencje w CV czy sztucznie wydłużać daty zatrudnienia. Wśród niektórych kandydatów panuje przekonanie, że naciąganie informacji w CV to nie kłamstwo, a przejaw przedsiębiorczości i sprytu.

Najczęstszym powodem podawania nieprawdziwych lub naciągniętych informacji w CV jest długi okres bezrobocia (30% odpowiedzi wśród osób, które przyznały, że zdarzyło im się skłamać w CV). Kolejnym — niespełnianie wymagań podanych w ofercie pracy (24%). Prawie 14% respondentów kłamie w CV, ponieważ chce dostać wyższą pensję niż oferowana — w tej grupie przeważają mężczyźni.

Osoby, które aplikują do pracy, powinny pamiętać, że doświadczony rekruter dokładnie ich sprawdzi, np. w internecie lub podczas rozmowy telefonicznej — mówi Żaneta Spadło, ekspertka kariery LiveCareer i autorka badania. — Wpisanie do CV niepełnych dat zatrudnienia lub mało wiarygodnych osiągnięć często dyskwalifikuje kandydata już na początku procesu rekrutacyjnego. 

„Badanie o kłamstwach w CV 2020” wykazało również, że:

  • prawie 45% badanych, którzy przyznali się do kłamstwa w CV, miało niezbędne kwalifikacje do pracy,
  • tylko 27% kandydatów, którzy kłamali w CV, zostało przyłapanych na gorącym uczynku,
  • najczęstszą konsekwencją przyłapania kandydata na kłamstwie w CV był brak zatrudnienia (41% wśród osób złapanych na kłamstwie).

Badanie pokazało również, że mimo iż duża część z nas kłamie w CV, to aż 40% Polaków mogłoby z tego zrezygnować, gdyż ma poczucie, że to nieuczciwe. Kolejne 29% badanych jako główny powód pisania prawdy wskazało strach przed byciem przyłapanym na gorącym uczynku.

Więcej informacji o tym, jak i dlaczego Polacy kłamią w CV, jak rekruterzy radzą sobie z nieuczciwymi kandydatami i o tym, dlaczego nie warto kłamać podczas poszukiwania pracy w pełnym badaniu TUTAJ

***

O LiveCareer Polska:

LiveCareer Polska to serwis kariery, który od 2005 roku oferuje szybki i prosty w obsłudze kreator CV online z gotowymi treściami do CV dopasowanymi do każdej branży i stanowiska. Oprócz tego w serwisie można znaleźć artykuły ekspertów ds. HR z poradami, jak znaleźć pracę oraz praktyczne wskazówki, jak napisać profesjonalne CV i list motywacyjny. Na stronach LiveCareer użytkownicy ze 180 krajów stworzyli już ponad 10 milionów CV i innych dokumentów aplikacyjnych. 

>>> Przeczytaj również: Nie taki straszny szef jak go malują- ponad połowa Polaków uważa, że ma świetnego szefa!

 

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi

CV

kariera

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES