noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Grzywna dla Pierre Cardin i licencjonobiorcy za łamanie zasad konkurencyjności UE. Na zdjęciu pokaz francuskiej marki Pierre Cardin - na wybiegu widać modelki w oryginalnych lookach mieniących się na złoto, z wzorzystą teksturą.

5,7 milionów euro grzywny dla popularnej marki odzieżowej. Złamała unijne zasady konkurencyjności 

REKLAMA
noSlotData

Francuska firma modowa Pierre Cardin i jej główny partner licencjonobiorca, firma Ahlers, zostały ukarane grywną przez Unię Europejską za nieuczciwe praktyki na rynku. Kara wynosi 5,7 mln euro.

Komisja Europejska uznała, że umowy zawarte między Pierre Cardin a Ahlers w latach 2008-2021, które miały na celu ograniczenie konkurencji na rynkach, gdzie Ahlers posiadał wyłączność na sprzedaż odzieży francuskiej marki Pierre Cardin, naruszyły przepisy antymonopolowe UE.

Celem tych porozumień było ograniczenie możliwości sprzedaży odzieży marki Pierre Cardin przez innych licencjobiorców poza wyznaczonymi im obszarami geograficznymi, a także eliminacja konkurencji ze strony detalistów oferujących niższe ceny. W rezultacie Ahlers uzyskał monopol na sprzedaż produktów Pierre Cardin na określonych rynkach.

Pierre Cardin grzywna za złamanie zasad konkurencyjności. Na zdjęciu pokaz marki Pierre Cardin na sezon zima 2024. Model z blond włosami idzie po wybiegu w granatowej bluzce z golfem i w ciemnych okularach. Oprawa pokazu jest w kolorach ciemnego granatu.
Kara grzywny dla marki Pierre Cardin została nałożona przez złamanie unijnych zasad konkurencyjności. / fot. Spotlight Launchmetrics

Decyzja Komisji Europejskiej. Kara dla Pierre Cardin

Komisja Europejska zwróciła uwagę na praktykę przedsiębiorców działających na jednolitym rynku europejskim, polegającą na wykorzystaniu różnic cenowych między poszczególnymi krajami członkowskimi. Handlowcy nabywają towary na rynkach o niższych cenach, aby następnie sprzedawać je w krajach, gdzie ceny są wyższe. Taka działalność prowadzi zazwyczaj do obniżki cen na rynkach o wyższych poziomach cenowych.

Ograniczenia handlu równoległego mogą skutkować fragmentacją rynku krajowego, umożliwiając producentom lub dostawcom narzucanie wyższych cen, co jest niekorzystne dla konsumentów. Ponadto, może to prowadzić do zmniejszenia różnorodności dostępnych produktów.

„Dlatego ograniczenia handlu równoległego stanowią bariery pozaregulacyjne dla lepszego funkcjonowania jednolitego rynku i należą do najpoważniejszych ograniczeń konkurencji”

– podkreśliła w komunikacje Komisja Europejska. 

KE zaznaczyła, że konsumenci i przedsiębiorcy, którzy ucierpieli na skutek tych praktyk, mogą skorzystać z przysługujących im praw i zwrócić się o zadośćuczynienie na drodze sądowej.

W ubraniach z Temu, Aliexpess i Shein odkryto toksyczne substancje kilkusetkrotnie przekraczając normy. Sprawdź szokujące wyniki badania

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES