noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Kobieta leżąca na hamaku urlop wypoczynek 35 dni urlopu zmiany w kodeksie pracy kiedy

35 dni urlopu wypoczynkowego dla wszystkich. Kiedy rewolucyjne zmiany wejdą w życie?

REKLAMA
noSlotData

35 dni urlopu wypoczynkowego to zmiana w prawie pracy, na którą Polacy czekają z niecierpliwością. Czy i kiedy będziemy mieć szansę skorzystać z wydłużonego urlopu?

Urlop wypoczynkowy w Polsce 2024

Urlop wypoczynkowy przysługuje wszystkim pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Jego wymiar zależy od stażu pracy. Osoby z mniej niż 10-letnim stażem pracy mają prawo do 20 dni urlopu, natomiast ci, którzy pracują dłużej – do 26 dni. Sytuacja może wkrótce ulec zmianie, gdyż nowe propozycje dotyczące zmian w Prawie pracy zakładają wydłużenie urlopu wypoczynkowego do 35 dni.

Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał on do niego prawo. Choć urlop ten jest obowiązkowy i niezbywalny, nie ma on charakteru bezwzględnego. Urlop wypoczynkowy, którego pracownik nie wykorzysta, przechodzi na następny rok i staje się tzw. urlopem zaległym.

Przeczytaj również: Długi weekend w sierpniu. Kiedy wziąć wolne, aby cieszyć się najdłuższym urlopem?

Od czego zależy liczba dni urlopu wypoczynkowego? 

Głównym czynnikiem, który decyduje o tym, czy pracownik otrzymuje 20 czy 26 dni urlopu, jest długość stażu pracy. Przy obliczaniu należnego urlopu uwzględniane jest również wykształcenie. Za ukończenie studiów wyższych dolicza się 8 lat, za szkołę policealną 6 lat, a za szkołę średnią 5 lat.

35 dni urlopu zamiast 26. Od kiedy?

Kwestia wydłużenia urlopu wypoczynkowego co jakiś czas pojawia się w mediach. Niedawno temat ten został podjęty przez NSZZ „Solidarność”, który zaproponował Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydłużenie urlopu wypoczynkowego dla wszystkich zawodów do 35 dni zamiast dotychczasowych 26. Związkowcy zaproponowali jednak stopniowe wprowadzanie zmian, co oznacza, że pełne 35 dni urlopu nie byłyby dostępne od razu. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej jeszcze nie ustosunkowało się do tych propozycji.

Pomysł przeprowadzenia rewolucji w przepisach dotyczących urlopów nie jest nowy. Już osiem lat temu, kiedy u władzy znalazło się Prawo i Sprawiedliwość, Ministerstwo Pracy powołało specjalną grupę ekspertów – komisję kodyfikacyjną – z zadaniem gruntownej przebudowy Kodeksu pracy. Uważano bowiem, że obecne przepisy, sięgające czasów PRL, są już nieadekwatne do współczesnych realiów rynku pracy.

36 dni urlopu wypoczynkowego. Komu przysługuje?

Warto przypomnieć, że istnieje pewna grupa, której w 2024 roku przysługuje dłuższy urlop wypoczynkowy niż standardowe 20 lub 26 dni. Chodzi o osoby z niepełnosprawnościami.

Dodatkowy płatny urlop wynoszący 10 dni roboczych przysługuje osobom niepełnosprawnym, które są zatrudnione na umowę o pracę. Jest to uregulowane w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. 

Dodatkowe 10 dni urlopu nie przysługuje wszystkim osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności. Aby móc z niego skorzystać, należy spełnić kilka warunków:

  • Stopień niepełnosprawności: Osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą ubiegać się o dodatkowy urlop. Nie przysługuje on osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności.
  • Staż pracy: Pracownik musi przepracować co najmniej jeden rok na umowę o pracę, niezależnie od liczby pracodawców i przerw w zatrudnieniu. Rok liczy się od dnia następującego po dniu zaliczenia do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności.
  • Wymiar urlopu: Prawo do 10 dni dodatkowego urlopu przysługuje osobom, które nie przekraczają 26 dni urlopu wypoczynkowego i nie korzystają z innego dodatkowego urlopu na podstawie innych przepisów.

Przeczytaj również: Pracownicy zyskali dwa dodatkowe dni urlopu. Mogą je wykorzystać tylko w ściśle określonych przypadkach

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES