noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Zdjęcie kosmetyków Sabon, marki należącej do Yves Rocher. Na zdjęciu trzy produkty w białych opakowaniach z pomarańczowymi etykietami. Razem z nimi na drewnianym podłożu leżą okulary przeciwsłoneczne i bransoletka z muszelkami.

Zwolnienia w marce Yves Rocher. 270 osób może zostać bez pracy

REKLAMA
noSlotData

Czarne chmury nad marką Sabon należącą do koncernu Yves Rocher. Firma planuje zamknięcie zakładu produkcyjnego i swojej globalnej siedziby w Izraelu, co może oznaczać zwolnienie nawet 270 pracowników. W grę wchodzi także sprzedaż ponad 20 sklepów stacjonarnych. Choć trwają rozmowy z potencjalnym inwestorem, przyszłość zatrudnionych i obecność marki na izraelskim rynku wisi na włosku. Czy znajdzie się kupiec, który uratuje miejsca pracy?

W tym artykule przeczytasz:

  • Dlaczego marka Sabon zamyka zakład produkcyjny w Izraelu?
  • Co stanie się z 22 sklepami Sabon – planowana sprzedaż i nowy dystrybutor.
  • Ilu pracowników może stracić pracę i jakie działy obejmą zwolnienia?
  • Jakie są możliwe scenariusze – co jeśli pojawi się inwestor?
  • Kiedy dokładnie mają zostać zamknięte centrum logistyczne, centrala i fabryka?

Marka Yves Rocher zapowiada zwolnienia

Sabon – marka należąca do Yves Rocher – zamyka zakład produkcyjny i główną siedzibę w Kiryat Gat. Jednocześnie firma zapewnia, że prowadzi rozmowy z potencjalnymi kupcami. Miała też podpisać niewiążący list intencyjny z zainteresowanym nabywcą. Od efektu negocjacji zależy przyszłość zakładu – jeśli marka nie znajdzie chętnego inwestora, Sabon zamknie fabrykę za rok, w czerwcu 2026.

To efekt zbyt wysokich kosztów i chęci uproszczenia działalności. Po zamknięciu zakładu Sabon scentralizuje wszystkie działania produkcyjne w drugim centrum, które mieści się we Francji. 

Sklepy do zamknięcia

To nie koniec złych wiadomości. Oprócz potencjalnego zamknięcia zakładu marka należąca do Yves Rocher poinformowała również o sprzedaży 22 sklepów znajdujących się w centrach handlowych na terenie całego kraju. Firma chce, aby potencjalny nabywca został wyłącznym dystrybutorem produktów z oferty Sabon w Izraelu.

„Na tym etapie jest za wcześnie, aby określić, czy negocjacje doprowadzą do ostatecznego porozumienia”

– skomentowała marka.

Wraz z początkiem 2026 r. Sabon zacznie zamykać swoją globalną siedzibę w Izraelu. Proces ten ma potrwać do czasu likwidacji fabryki, czyli do czerwca 2026 r. Jednocześnie centrum logistyczne marki należącej do Yves Rocher zostanie zamknięte jeszcze w tym roku. Według planów nastąpi to w październiku. To skutek zakończenia umowy najmu obiektu.

Ile osób straci pracę?

Jak wynika z doniesień, zwolnienia w marce należącej do Yves Rocher obejmą 270 pracowników zatrudnionych w:

  • fabryce (104 osoby),
  • sklepach stacjonarnych (około 90 osób),
  • centrali marki Sabon (60 osób),
  • logistyce (16 osób).

Los pracowników fabryki i sklepów stacjonarnych zależy od wyniku trwających negocjacji. Jeżeli zakład znajdzie nowego nabywcę – może on zdecydować o przedłużeniu umów zatrudnionych tam osób. Podobnie jest w przypadku punktów Sabon w centrach handlowych. Wszystko zależy od nowego właściciela, który może – ale nie musi – zatrudnić ich ponownie.

Związek będzie walczyć o prawa pracowników marki

Marka podkreśla, że „zrobi wszystko, co możliwe, aby zapewnić ciągłe zatrudnienie pracowników fabryk i sklepów za pośrednictwem potencjalnych nabywców. Ta delikatna kwestia zostanie omówiona w otwartym dialogu z komitetem pracowniczym, a firma zapewni pracownikom maksymalne możliwe wsparcie”.

W sprawę zaangażowało się również NLF, czyli ogólnokrajowe centrum związkowe.

„Nie pozwolimy na żadne jednostronne zmiany bez pełnego zabezpieczenia praw pracowniczych i prowadzenia negocjacji w dobrej wierze, aby zapewnić, że oddani pracownicy firmy otrzymają maksymalne prawa, na jakie zasługują. W razie potrzeby nie zawahamy się podjąć kroków prawnych w celu ochrony pracowników w oddziałach i w fabryce”

– poinformowało NLF.

O Sabon

Marka Sabon powstała w 1997 r. Firma założona przez Sigal Kotler-Levy i Aviego Piatoka początkowo działała w Tel Awiwie, gdzie sprzedawała na wagę ręcznie robione mydła. W ciągu kolejnych lat zaczęła zyskiwać globalną popularność i rozpoczęła ekspansję na kolejne rynki. Mimo to marka należąca do Yves Rocher od lat ma problemy finansowe. W 2020 r. Sabon ogłosiło upadłość w USA. Efektem było zamknięcie nierentownych sklepów i przeniesienie biznesu do świata online.

Od 2018 r. wszystkie udziały w Sabon należą do Yves Rocher. Według danych marka ma 180 sklepów w 14 krajach, w których zatrudnia około 1000 pracowników.

Przeczytaj również: Masowe zwolnienia w Primak – co dalej z pracownikami?

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES