noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

W Polsce przybywa obiektów handlowych. To tempo jest zawrotne

REKLAMA
noSlotData

W ostatnich dniach Polska Rada Centrów Handlowych opublikowała wyniki raportu przedstawiającego bieżącą sytuację obiektów handlowych w naszym kraju. Okazuje się, że w I połowie 2024 roku obserwowaliśmy trend wzrostowy, który skutkował nie tylko powstaniem kilkunastu nowych punktów, ale również modernizacją oraz rozbudową tych już funkcjonujących. O ile wzrosła powierzchnia handlowa w Polsce przed końcem czerwca 2024 roku? Sprawdziliśmy.

Polska Rada Centrów Handlowych – czym się zajmuje?

Od około 20 lat Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) dba o rozwój branży obiektów handlowych nad Wisła. Obecnie zrzeszając około 200 podmiotów, które reprezentuje w przestrzeni biznesowej, politycznej oraz społecznej. Oznacza to, że w jej rękach jest w tej chwili 70 proc. powierzchni centrów handlowych w Polsce.

Zgodnie z pierwotnym założeniem, PRCH bierze czynny udział w badaniu rynku oraz tworzeniu raportów dotyczących branży oraz panujących w niej trendów. Do jej codziennych obowiązków należą również opracowywanie i publikacja partnerskich materiałów dotykających tematyki: zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa oraz dostępności centrów handlowych.

Przeczytaj również: Centra czy parki handlowe? Wiemy, gdzie i dlaczego Polacy zaglądają chętniej [raport]

I półrocze 2024 – ile obiektów handlowych powstało w Polsce?

Według informacji opublikowanych w raporcie Polskiej Rady Centrów Handlowych, w I półroczu 2024 nad Wisłą powstało 15 obiektów handlowych o powierzchni przekraczającej 5 tys. mkw. GLA (powierzchnia GLA – powierzchnia netto najemców oraz powierzchnie wspólne wykorzystywane przez różnych najemców). Ponadto w omawianym okresie 5 kolejnych obiektów zmodernizowano lub rozbudowano, co w łącznym rozrachunku przełożyło się na 190 tys. mkw. GLA. Czy to znaczny procent całkowitej GLA w Polsce? 30 czerwca 2024 w naszym kraju mieliśmy 13,5 mln mkw GLA utworzonej z obiektów o powierzchni przekraczającej 5 tys. mkw. GLA.

Dynamiczny przyrost nowej powierzchni handlowej w pierwszej połowie 2024 r., otwieranie nowych obiektów oraz rozbudowa i modernizacja istniejących jest kolejnym czynnikiem potwierdzającym dobrą kondycję handlu. Dynamika nowych inwestycji już w 2023 r. była o ponad 30 proc. lepsza od wcześniejszego okresu i ubiegłoroczny trend utrzymuje się również w 2024 r. – stwierdził Marcin Klammer, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych. Których obiektów powstało najwięcej?

centrum handlowe inflacja
fot. Unsplash

Najczęściej budowane obiekty handlowe w Polsce. Które? Gdzie?

W I półroczy 2024 parki handlowe odpowiadały za 92 proc. omawianych inwestycji. 8 proc. dotyczyło centrów handlowych. Przedstawione przez Polską Radę Centrów Handlowych informacje są potwierdzeniem obserwowanego od miesięcy trendu. Konsumenci coraz większą uwagę zwracają na czas spędzany przy robieniu zakupów. Niewątpliwie dzięki charakterystycznej budowie parki handlowe zaoszczędzają go najwięcej.

A gdzie wybudowano najwięcej nowych obiektów handlowych w pierwszej połowie 2024 roku? Na Śląsku. W tej części Polski uruchomiono ich aż 5 (o łącznej powierzchni 50 tys. mkw. GLA). Z kolei największymi nowymi inwestycjami były OTO Park Koszalin, Galeria Starówka w Lesznie i park handlowy S1 w Bytomiu. Najbardziej aktywnym inwestorem w pierwszej połowie 2024 roku była spółka Karuzela Holding.

Przeczytaj również: Miasteczko handlowe Marywilska 44? Wiemy, kiedy zostanie otwarte

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES