Brytyjska grupa kapitałowa Associated British Foods, będąca właścicielem marki odzieżowej Primark, przekazała informację o natychmiastowym odejściu Paula Marchanta. Dotychczasowy dyrektor generalny miał złożyć rezygnację w odpowiedzi na zarzut o niewłaściwe zachowanie w sytuacji towarzyskiej.
„Błąd w ocenie sytuacji towarzyskiej”
Jak poinformowało Associated British Foods, Paul Marchant złożył w poniedziałek 31 marca rezygnację ze skutkiem natychmiastowym. Przyczyną było „niewłaściwe zachowanie wobec pewnej osoby w środowisku towarzyskim” byłego już dyrektora generalnego sieci Primark. W wyniku oskarżenia Marchanta przez anonimową kobietę ABF wszczęło postępowanie, które poprowadzili zewnętrzni prawnicy.
Paul Marchant ma na koncie współpracę z New Look, Topman czy River Island. W 2009 r. objął stanowisko dyrektora operacyjnego w sieci Primark, aby już kilka miesięcy później awansować na dyrektora generalnego. Zastąpił wtedy założyciela irlandzkiej marki odzieżowej, Arthura Ryana. Efektem skandalu jest między innymi kilkuprocentowy spadek akcji Associated British Foods.
„Jest to, delikatnie mówiąc, bardzo rozczarowujący koniec dla pana Marchanta oraz wszystkich w Primarku i ABF, gdzie nadzorował rozwój doskonałego detalisty opartego na wartości, z dużymi perspektywami wzrostu”
– powiedział analityk Shore Capital, Clive Black.
Paul Marchant przeprasza
Grupa poinformowała w oficjalnym oświadczeniu, że Paul Marchant „współpracował w trakcie śledztwa, przyznał się do błędnej oceny sytuacji i zaakceptował, że jego działania nie spełniły standardów oczekiwanych przez ABF”.
Rezygnacja ze skutkiem natychmiastowym to nie wszystko. Paul Marchant przeprosił kobietę, która oskarżyła go o niewłaściwe zachowanie, a także zarząd Associated British Foods oraz „swoich współpracowników z Primark i inne osoby związane z firmą”. Z kolei grupa ABF deklaruje dalszą pomoc osobie, która poinformowała władze o niestosownej sytuacji.
„Jestem ogromnie rozczarowany. W ABF wierzymy, że wysokie standardy uczciwości są niezbędne. Działanie w sposób odpowiedzialny to jedyny sposób na budowanie i zarządzanie firmą w długim okresie. Współpracownicy i inni muszą być traktowani z szacunkiem i godnością. Nasza kultura musi być, i jest, większa niż jakakolwiek jednostka”
– powiedział CEO Associated British Foods, George Weston.
Kto zajmie miejsce Marchanta?
Tymczasowo funkcję dyrektora generalnego obejmie Eoin Tonge, dyrektor finansowy ABF. Z kolei jego stanowisko zajmie na razie Joana Edwards, kontroler finansowa koncernu. Co dalej? Jak donosi Reuters, powołując się na analityków z Barclays, wakat z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie wśród potencjalnych kandydatów. W końcu stanowisko dyrektora generalnego Primarku jest „jedną z najważniejszych ról w brytyjskim handlu detalicznym”.
„Nie sądzimy jednak, aby Primark spieszył się z wypełnieniem luki, dopóki nie znajdzie odpowiedniej osoby na to stanowisko”
– podsumowali.
Może Cię zainteresować: Primark inwestuje w Polsce. Wkrótce otworzy kolejne sklepy
Zdjęcie główne: Unsplash