LPP, właściciel marek Reserved, Sinsay, House, Cropp i Mohito, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i wprowadza innowacyjne rozwiązanie w zakresie zbiórki używanej odzieży. Od lutego 2025 roku w ponad 1000 salonach w całej Polsce stanęły specjalne pojemniki, umożliwiające oddanie niepotrzebnych ubrań. To odpowiedź na nowe regulacje Unii Europejskiej dotyczące selektywnej zbiórki tekstyliów, a także krok w stronę zrównoważonej mody i gospodarki cyrkularnej.
LPP, polski gigant odzieżowy, kontynuuje swoje zaangażowanie w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Firma, która już od 2018 roku prowadzi zbiórkę używanej odzieży, rozszerza swoją inicjatywę na wszystkie salony w Polsce. Dzięki temu klienci mogą w prosty i wygodny sposób pozbyć się niepotrzebnych ubrań, dając im drugie życie.
Sinsay i Reserved przyjmują używane ubrania
Od lutego 2025 roku klienci mogą oddawać ubrania do specjalnych koszy wykonanych z tektury. Stanęły one we wszystkich sklepach marek Sinsay, Reserved, House, Cropp i Mohito w całej Polsce, czyli w ponad 1000 salonach.
W ten sposób stworzyliśmy możliwość zawracania ubrań do ponownego obiegu nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach, gdzie dostępność innych punktów zbiórki jest ograniczona
– mówi Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w LPP.

Jak działa zbiórka odzieży w LPP?
Zebrana odzież trafia do Centrum Integracji Społecznej w Gdyni, gdzie jest sortowana. Ubrania w dobrym stanie przekazywane są potrzebującym za pośrednictwem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Natomiast te, które nie nadają się do ponownego użycia, trafiają do firmy Wtórpol, gdzie są przetwarzane na czyściwo przemysłowe lub paliwo alternatywne.
„Sortownie, takie jak nasza, odgrywają kluczową rolę w obiegu zamkniętym tekstyliów, gdyż umożliwiają skuteczne zarządzanie niepotrzebną odzieżą. Każde ubranie ma swoją wartość. Jeśli zużyte tekstylia nie nadają się już do użytku w swojej pierwotnej funkcji, nadal stanowią cenny surowiec i mogą zostać ponownie wykorzystane na różne sposoby, maksymalnie wydłużając ich cykl życia. Dlatego z radością nawiązujemy współpracę z LPP – razem możemy działać na rzecz odpowiedzialnego zarządzania zasobami tekstylnymi i nadawania ubraniom drugiego życia. Takie inicjatywy są niezwykle ważne w procesie budowania bardziej zrównoważonej przyszłości.” – podkreśla Monika Lipnicka, ekspert ds. drugiego obiegu, Wtórpol.
Pojemniki na odzież w salonach w Europie
LPP nie ogranicza się jedynie do Polski. Zbiórka odzieży prowadzona jest również w Czechach, Słowacji, Wielkiej Brytanii i na Litwie, a w planach jest rozszerzenie akcji o kolejne kraje, takie jak Bułgaria. Firma współpracuje z lokalnymi partnerami, którzy stosują innowacyjne rozwiązania w zakresie upcyklingu i recyklingu tekstyliów.
Oto pełna lista zweryfikowanych organizacji i sklepów, które przyjmują stare ubrania