To najlepszy sposób na wykreowanie własnej firmy, nawet w czasach kiedy media nieustannie szukają nowości – dodaje.
Kilka tygodni temu rozdano nagrody CFDA/Vogue Fashion Fund i podczas przyjęcia, które miało miejsce w siedzibie J Crew, projektanci Paul Andrew, Ryan Roche, Eva Zuckerman i Eva Fehren, zwycięzcy poprzednich edycji Prabal Gurung (2010), Joseph Altuzarra (2011), Tabitha Simmons (2012), Dao-Yi Chow i Maxwell Osborne z Public School (2013) i Paul Andrew (ponownie, 2014) zebrali się, aby dać rady początkującym projektantom i podzielić się z nimi swoim doświadczeniem. Wnioski? Na pewno jeden główny: bez względu na to ile czasu i uwagi poświęcasz swoim projektom, to jest to biznes i jako działalność potrzebuje dużo uwagi, zarówno przy mniejszych jak i większych kolekcjach. Czasem wydaje mi się, że nie zdajemy sobie sprawy, ile jest biznesu w naszej codziennej pracy – mówi Altazurra. Zdobywałem doświadczenie w Givenchy, firmie, która koncentruje się na budowaniu od początku. Wiele czasu spędza się na budowaniu planów sprzedaży i merchandisingu. Tak więc, kiedy zaczynasz, powinieneś nie tylko myśleć o budowaniu firmy, ale również o zaspokojeniu potrzeb kupców. Musisz umieć spojrzeć na sytuacje z dwóch perspektyw tak, aby sprzedać, ale również zaspokoić swoje kreatywne potrzeby na wybieg.
Podobnie Simmons w momencie, w którym stanęła do konkursu Fashion Fund musiała wiedzieć wszystko o swojej działalności, ponieważ sędziowie nie tylko zwracają uwagę na talent, ale również oceniają podejście projektanta do finansów i umiejętności prowadzenia własnej firmy. Tabitha Simmons musiała wprowadzić wiele zmian po analizie swojej marki i zdała sobie sprawę, że jej buty są źle wycenione, są piękne, ale za drogie. Musiała znaleźć sposób na wyprodukowanie równie dobrego obuwia po niższej cenie. Projektantka dzieli się radą, którą kiedyś dostała od Domenico Dolce i Stefano Gabbana: Nie bój się powtarzać. Dziennikarze modowi zawsze będą szukali nowości i powiewu świeżego powietrza, ale Ty rób swoje. Dzięki temu systematycznie będziesz budować wizerunek swojej marki, ale i spójnie komunikować swój styl sezon po sezonie. Absolutnie się z tym zgadzam – dodaje Altazurra. Wydaje nam się, że skoro zrobiliśmy ołówkową spódnicę w poprzednim sezonie to absolutnie nie możemy jej powtórzyć w kolejnej kolekcji. Ale im więcej będziesz powtarzał swój pomysł na tę samą spódnicę, tym bardziej stanie się ona charakterystyczna właśnie dla Twojego nazwiska. I właśnie tak buduje się brand.
A jak już będzie Ci dane stanąć przed szanowną komisją konkursu, Garung radzi, aby wydrukować sobie zdjęcia jury tak, by być zaznajomionym z ich twarzami. Okazuje się, że duet z Public School posłuchał tej rady. Wzięliśmy sobie to do serca i posłuchaliśmy Garunga, a w momencie kiedy dane nam było spotkać się z sędziami konkursu okazało się, że nie siedzieli w tej kolejności w jakiej były ułożone fotografie.
To oczywiście żart, nie mniej jednak każdy konkurs rządzi się tymi samymi prawami, a powyższe rady można zastosować przy każdej takiej rywalizacji. Jak wiemy z autopsji, ktokolwiek wygrał konkurs CFDA nie tylko otarł się o sukces, on po prostu go osiągnął.
Tekst: Urszula Wiszowata
>> PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czy romans branży fashion z gwiazdami wychodzi z mody?