O tym, że trzeba dostarczać swojemu organizmowi odpowiednią ilość wody, powszechnie wiadomo. Skutki odwodnienia mogą być bowiem bardzo niebezpieczne. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że odwodnić może się także skóra. Wyjaśniamy, co to znaczy, że skóra jest odwodniona i podpowiadamy, jak to rozpoznać. Sprawdź też, co robić, gdy problem odwodnienia skóry już się pojawił!
Artykuł sponsorowany
Czy skóra odwodniona to rodzaj skóry?
Pojęcia „skóra sucha” i „skóra odwodniona” często stosuje się zamiennie, a to spory błąd. Choć objawy skóry suchej i skóry odwodnionej są niemal identyczne, to u ich podstaw leżą zupełnie inne dysfunkcje.
Przede wszystkim skóra sucha to typ skóry, uzależniony m.in. od uwarunkowań genetycznych oraz w pewnej mierze od wieku (skóra zmienia się na przestrzeni życia) – suchość jest tutaj chroniczna. Skóra sucha charakteryzuje się stałym zaburzeniem funkcjonowania, w wyniku którego płaszcz hydrolipidowy łatwo ulega naruszeniu. Brakuje jej zarówno wody, jak i lipidów. Skóra sucha jest cienka, porowata, często zaczerwieniona, o nieregularnej strukturze. Objawia się uczuciem ściągnięcia na całej powierzchni, często intensywnym łuszczeniem.
Skóra odwodniona z kolei jest to stan przejściowy – pozorna „suchość” jest odwracalna. Co więcej, odwodnienie może dotyczyć wszystkich typów skóry – nawet tłustej czy mieszanej. Skórze odwodnionej brakuje przede wszystkim wody. Odwodnienie objawia się uczuciem miejscowego ściągnięcia, czasem też drobnym łuszczeniem.
Jakie są cechy wspólne skóry suchej i odwodnionej? Symptomy, takie jak obniżona elastyczność, brak zdrowego blasku, łuszczenie się, podrażnienie, szorstkość, dyskomfort po umyciu twarzy lub wzięciu prysznica, występują w obu tych przypadkach.
Jakie są przyczyny odwodnienia skóry?
Odwodnienie skóry bezpośrednio jest spowodowane nieprawidłowym utrzymywaniem wilgoci i nadmierną jej utratą oraz zaburzonym krążeniem wody w naskórku. Może pojawić się w każdym momencie życia w wyniku czynników środowiskowych, takich jak niekorzystne warunki pogodowe (np. mróz czy wiatr), podrażniające kosmetyki, niektóre kuracje dermatologiczne i zabiegi medyczne, czynniki emocjonalne (np. stres lub zmęczenie). Przyczynami zarówno odwodnienia, jak i suchości skóry mogą być: dermatozy (np. łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry), choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, nieprawidłowości w pracy tarczycy), przyjmowane leki oraz niedobór substancji odżywczych.
Jak radzić sobie z odwodnioną skórą?
Aby poprawić stan skóry odwodnionej, w pierwszej kolejności należy unikać szkodliwych czynników wymienionych powyżej. Wskazana jest także odpowiednia, specjalistyczna pielęgnacja skóry. Jej celem jest ograniczenie parowania wody i utrzymanie jej w wystarczającej ilości w naskórku, stymulacja krążenia wody w naskórku oraz wspieranie bariery ochronnej skóry.
Warto sięgnąć np. po dermokosmetyki linii Hydrabio od marki BIODERMA – jest to innowacyjna seria, która powstała specjalnie z myślą o skórze odwodnionej. Dzięki niej zapewnisz swojej skórze kompleksowe wsparcie, które uruchomi naturalne mechanizmy naprawcze skóry i przywróci równowagę hydrolipidową.
Trzeba oczywiście również nawadniać organizm od wewnątrz – pić taką ilość płynów, która jest dostosowana do wagi, aktywności fizycznej oraz pogody. Ważna jest również zbilansowana dieta, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Odwodnienie skóry wiąże się z dyskomfortem, ale także z pogorszeniem wyglądu twarzy i ciała, dlatego najlepiej do niego nie dopuszczać, a jeśli już się pojawi, sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki. Warto też pamiętać, że przesuszona skóra ma większą tendencję do przedwczesnego starzenia się.
Przeczytaj również: Wirtualne modelki pojawią się w kampaniach H&M