noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Widok na stylizację kobiety. Ubrana jest w kremowy płaszcz z paskiem w talii, luźno puszczonym. Na ramionach ma sweter. W ręce trzyma torebkę w kolorze jasnobeżowym. Widok na plecy. Kobieta idzie wzdłuż chodnika w mieście.

Nowy limit działalności nierejestrowanej 2025. Ile wynosi? Komu opłaca się teraz taki rodzaj biznesu?

REKLAMA
noSlotData

Wraz z początkiem 2025 roku rząd zwiększył możliwy limit przychodu działalności nierejestrowanej. To dobra informacja dla tych, którzy myślą o starcie biznesu lub chcą dorobić do domowego budżetu bez konieczności zakładania firmy i związanymi z tym formalnościami oraz kosztami. Dla wielu przedsiębiorczych Polaków działalność nierejestrowana okazała się bezpiecznym narzędziem do sprawdzenia, czy ich pasja – rękodzieło, sztuka lub usługi – ma potencjał rynkowy. Nowy limit przychodu może zachęcić do działania nowe grupy odbiorców. Tylko czym jest działalność nierejestrowana i na czym polega jej prowadzenie?

Limit przychodów działalności nierejestrowanej w 2025 roku

Od początku stycznia 2025 roku miesięczny limit przychodów przy działalności nierejestrowanej wynosi 3499,50 zł. Stanowi to 75% wynagrodzenia minimalnego, które również wzrosło wraz z początkiem roku, a jest to wyraźna zmiana w porównaniu z poprzednimi latami. Dzięki temu rozwiązaniu więcej osób ma szansę bezpiecznie przetestować, czy wybrany model biznesowy pozwoli im na stabilny dochód, zanim zdecydują się na formalne założenie firmy.

Dla wielu osób nadal niejasne pozostaje, czym jest nierejestrowana działalność gospodarcza. Wydaje się bezpieczna, a nowy limit przychodu zachęca do wypróbowania. Postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie.

Zobacz, kto przegrał w walce o przetrwanie: Najgłośniejsze upadłości w 2024 roku

Czym jest działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana polega na prowadzeniu działalności gospodarczej w niewielkim wymiarze, bez obowiązku wpisu do rejestru CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) i bez konieczności opłacania składek ZUS, o ile przychody mieszczą się w ustalonym limicie przychodów. Nie otrzymuje się numeru NIP ani nie odprowadza zaliczek na podatek dochodowy.

Osoby decydujące się na taki rodzaj aktywności mogą oferować swoje produkty czy usługi na małą skalę, nie ponosząc kosztów związanych z pełnoetatowym przedsiębiorstwem.

Funkcjonowanie działalności nierejestrowanej regulowane jest ustawą Prawo przedsiębiorcy z 2018 roku. Art. 5 wskazuje, że działalność zarobkowa nie wymaga rejestracji przy spełnieniu dwóch warunków.

1. Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną uzyskuje przychody nie większe niż wartość 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2025 roku limit wynosi 3499,50 zł.

2. Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną nie wykonywała innej działalności gospodarczej (nie prowadziła firmy, spółki) w ciągu ostatnich 60 miesięcy.

Kto może założyć działalność nierejestrowaną?

Każda osoba fizyczna, która do tej pory nie prowadziła zarejestrowanej działalności gospodarczej lub zakończyła działalność nie wcześniej niż 60 miesięcy, może założyć nierejestrowaną działalność gospodarczą. 

Działalności gospodarczej nierejestrowanej nie mogą prowadzić spółki, fundacje, stowarzyszenia ani inne organizacje. Opcja ta jest dostępna tylko dla osób fizycznych.

Czy taką działalność mogą prowadzić cudzoziemcy? Owszem, o ile mają zezwolenie na pracę.

Działalność gospodarczą bez rejestracji mogą prowadzić też osoby bezrobotne i to bez utraty statusu bezrobotnego, ale wówczas mogą jedynie sprzedawać towar. Nie mogą oferować usług w ramach działalności nierejestrowanej. Sprzedaż usług mogłaby wiązać się z koniecznością podpisania umowy zlecenie, która z kolei podlega opodatkowaniu i odliczaniu składek ZUS.

Jak prowadzi się działalność nierejestrowaną? Formalności 

Prowadzenie nierejestrowanej działalności gospodarczej wymaga od przedsiębiorców ewidencjonowania przychodów, by na bieżąco kontrolować osiągany przychód i nie przekroczyć ustalonego limitu. Osoby korzystające z tej formy często prowadzą uproszczoną dokumentację w formie zeszytu czy arkusza kalkulacyjnego, zapisując daty i kwoty przychodu.

Rozliczenie z urzędem skarbowym odbywa się w ramach corocznego zeznania PIT-36, w którym wykazuje się dochody uzyskane w ten sposób. Jeśli w pewnym momencie przychody przekroczą dozwolony próg, trzeba niezwłocznie zarejestrować działalność i zacząć spełniać ustawowe wymagania, takie jak opłacanie składek czy zgłoszenie do VAT, jeśli będzie to konieczne.

Czego nie wolno robić na nierejestrowanej działalności gospodarczej?

Podstawą jest utrzymanie limitu miesięcznego przychodu, ale trzeba też zorientować się, czy rodzaj świadczonej usługi, czy sprzedawanego produktu nie wymaga szczególnych koncesji ani pozwoleń. W praktyce oznacza to, że zabiegi kosmetyczne czy sprzedaż domowych wypieków mogą być realizowane na zasadach działalności nierejestrowanej, podczas gdy branże objęte licencjonowaniem – takie jak profesjonalne usługi transportowe – już nie będą się do tego kwalifikować.

Działalność nierejestrowana w 2025 roku – dla kogo?

Nowy, wyższy limit przychodów w ramach działalności gospodarczej nierejestrowanej może stanowić impuls do działania dla osób, które dotychczas wahały się, czy warto rozwijać pasję w kierunku komercyjnym. Wiele osób szuka dzisiaj sposobu na przebranżowienie lub na dodatkowe źródło dochodów, a działalność nierejestrowana pozwala im robić to na własnych zasadach. Niekiedy jest to pierwszy krok, by później bez obaw przekształcić taką aktywność w legalnie zarejestrowaną firmę, rozwijając ją na większą skalę.

Czytaj także: Wakacje ZUS przyznane

Zdjęcie główne: Launchmetrics, street fashion 

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES