Jak poinformowała rodzina, w wieku 93 lat zmarła Mary Quant – brytyjska projektantka, ikona popkultury, twórczyni spódniczki mini.
Mary Quant była jedną z najbardziej wpływowych postaci na scenie modowej lat 60. To jej przypisuje się popularyzację trendów w tamtym okresie. Dyplom z edukacji artystycznej uzyskała w latach 50. w Goldsmiths College, gdzie poznała swojego męża Alexandra Plunketa Greene’a. W 1955 roku razem z nim otworzyła Bazaar, swój pierwszy butik przy Kings Road w Chelsea.
Jej wielkim marzeniem było sprzedawać modę, którą mógłby nosić każdy. Za wszelką cenę chciała udowodnić, że styl, nawet ten najbardziej wyrafinowany jest dla wszystkich. I chociaż kolekcje przez nią projektowane nie należały do najtańszych, to i tak były o wiele bardziej przystępne cenowo niż te sprzedawane przez Coco Chanel czy Yves Saint Laurenta.
Twórczyni minispódniczki – Mary Quant
Jej zasługi dla brytyjskiej mody zostały docenione przez samą Elżbietę II. W 1966 Mary Quant otrzymała Order Imperium Brytyjskiego. Na ceremonii odznaczenia w Pałacu Buckingham pojawiła się w minispódniczce, swoim najważniejszym projekcie. Designerka wylansowała ją w latach 60. i nadała jej nazwę jej ulubionej marki samochodu – Mini. Od tamtej pory minispódniczka jest kojarzona z Mary Quant. Pierwszy prototyp krótkiej spódnicy odszyła jeszcze w latach 50-tych. Pod koniec 1959 roku jej projekty miały długość do kolana, już w 1961 roku sięgały połowy uda: “Robiłam łatwe, młodzieńcze, proste ubrania, w których można było się ruszać, w których można było biegać i skakać, a my robiliśmy je w takiej długości, jakiej życzyła sobie klientka. Nosiłam je bardzo krótkie, a klientki mówiły: Krócej, krócej” – powiedziała w jednym z wywiadów.
Świat mody żegna ikonę popkultury
W oświadczeniu dla agencji prasowej PA jej rodzina przyznała, że „zmarła spokojnie w domu w Surrey w Wielkiej Brytanii dziś rano”. Świat mody wstrząśnięty wiadomością o śmierci kreatorki żegna ją w social mediach i prasie. Muzeum Wiktorii i Alberta powiedziało: “Nie można przecenić wkładu Quant w modę. Reprezentowała radosną wolność mody lat 60. i zapewniła młodym kobietom nowy wzór do naśladowania. Dzisiejsza moda zawdzięcza tak wiele jej pionierskiej wizji”.
Przeczytaj też: Karl Lagerfed x Bosa: współpraca włoskiej ceramiki i króla mody to wstęp do Met Gali