Medialab Katowice to eksperymentalny projekt, łączący działania twórcze, badawcze i edukacyjne. Uczestnicy interdyscyplinarnych działań poszukują nowych zastosowań technologii cyfrowych oraz możliwości wykorzystania nowych mediów w transformacji miasta. Medialab jest miejscem wymiany pomysłów i idei, spotkań z inspirującymi artystami i projektantami, a także platformą współpracy z twórcami oraz instytucjami z różnych krajów.
Najbliższe wydarzenia z kalendarza Medialab, które z przyjemnością Wam polecamy:
Mapathon “Wyrusz na Dąb” (16.08, 06.09)
Z okazji 150-lecia Katowic zapraszamy na cykl spotkań, dzięki którym poznać możecie jedną z dzielnic miasta, czyli Dąb.
16.08 odbędzie się mapathon, podczas którego udoskonalać będziemy interaktywną mapę katowickiebudynki.eu. Zapraszamy szczególnie osoby zainteresowane historią, kulturą czy architekturą – nasza praca polegać będzie głównie na weryfikowaniu dat powstania budynków i dodawaniu ich do mapy.
06.09 nastąpi podsumowanie prac związanych z eksploracją Dębu i spacer po dzielnicy wraz z przewodnikiem.
Szczegóły/zapisy: kliknij tutaj.
Street Art Kinetyczny (26−27.09)
Już we wrześniu odbędą się warsztaty prowadzone przez Szymona Kaliskiego i Marka Straszaka, związane z zagadnieniami takimi jak: miasto, dane, wizualizacje, kinetyka czy street art. Uczestnicy zbudują kinetyczne, interaktywne rzeźby, umieszczone w przestrzeni miejskiej, których ruch będzie bazował na danych zbieranych w czasie rzeczywistym lub zapisanych wcześniej w innej formie.
Prowadzący warsztaty przekażą także podstawową wiedzę na temat tego, jak zbierać dane miejskie, jak je wykorzystać, przetworzyć i zanimować oraz z zakresu programowania Arduino, podstawowej elektroniki i obsługi serwomechanizów.
Zapisy: kliknij tutaj.
Air pollution: data-journalism to the rescue (23−25.10)
Kontynuujemy działania związane z dziennikarstwem danych we współpracy z agencją Journalism++. W ubiegłym roku badaliśmy Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, tym razem zajmiemy się problemem jakości powietrza w Katowicach. Warsztaty poprowadzi Pierre Romera, dyrektor ds. technologii międzynarodowej agencji dziennikarzy Journalism++.
Zapisy: kliknij tutaj.
art+bits festival 2015 (13−15.11.2015)
art+bits festival prezentuje zjawiska z pogranicza sztuki, designu i technologii. Skupia twórców i badaczy z obszaru nowych mediów, działań sieciowych i eksperymentów technologicznych. Tegoroczna edycja poświęcona jest designowi spekulatywnemu, wizualizacji danych, cyfrowej przestrzeni publicznej i kulturze hackowania. Uczestnicy mogą wziąć udział w wystawach, warsztatach, prelekcjach i pokazach audiowizualnych. Wśród gości znajdują się m.in, autor Języka nowych mediów Lev Manovich, projektant wizualizacji danych Moritz Stefaner, znana z projektu Dear Data Stefanie Posavec, berlińskie Studio NAND, założycielka Superflux z Londynu Anab Jain i Dietmar Offenhuber z Northeastern University.
Szczegóły: kliknij tutaj.
fot. materiały prasowe