noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Najpierw potrzeby człowieka – czyli wizyta w School of Form w Poznaniu

REKLAMA
noSlotData

Polska staje się nie tylko bogatsza w nowe marki i utalentowanych projektantów, ale również w uczelnie, które świetnie przygotowują studentów do kariery w branży. Postanowiliśmy zajrzeć do kilku szkół w naszym kraju i odkryć to, co mają najlepszego do zaoferowania. Zaczniemy od poznańskiej School of Form.

School of Form to szkoła projektowo-humanistyczna, która stanowi część uniwersytetu SWPS. Chociaż SoF istnieje od niedawna to otrzymała już wiele ważnych nagród, a w rankingu „Perspektywy” (2014), została uznana za najlepszą uczelnię niepubliczną o profilu społeczno-humanistycznym w kraju. School of Form założona została przez Li Edelkoort, znaną trend forecasterkę i jedną z dwudziestu pięciu najbardziej wpływowych osób w świecie mody i dizajnu według tygodnika “Time”.  Edelkoort jest dyrektorem strategicznym oraz mentorką. Prócz niej do twórców i wykładowców SoF zalicza się również Piotr Voelkela – założyciel między innymi firmy VOX oraz Zuzanna Skalska – znana trendwatcherka.

Zajęcia w School of Form prowadzone są nie tylko przez projektantów, ale również artystów i humanistów. Program studiów znakomicie łączy nauki o projektowaniu z aspektami antropologicznymi, socjologicznymi i psychologicznymi tak, aby projektant ubioru czy też przedmiotów użytkowych najpierw był w stanie zrozumieć potrzeby człowieka, a dopiero później zaczął dla niego tworzyć. Warto dodać, że wiele zajęć odbywa się w formie interaktywnej, a  program SoF jest tak innowacyjny, że zyskał miano najlepszego programu tego typu w naszej części Europy. Ciekawi również fakt, że na pierwszym roku studenci mają praktycznie ten sam plan zajęć. Przechodzą wszystkie specjalizacje projektowe i humanistyczne tak, by dopiero później wybrać najciekawszą specjalizację.

Studia na SoF są płatne, ale wiele firm partnerujących uczelni, prócz współpracy ze studentami na poziomie projektowym, funduje stypendia, płatne staże oraz nagrody pieniężne. Kandydaci do wyboru mają studia licencjackie oraz podyplomowe. Studia licencjackie na wzornictwie dzielą się na cztery specjalności: Fashion Design, Domestic Design, Industrial Design oraz Communication Design.

Communication Design: projektowanie komunikacji, budowanie wiarygodnego przekazu i efektywnych sposobów interakcji. Studenci uczą się między innymi projektowania graficznego, nowoczesnego marketingu, budowania silnej marki i wielu, wielu innych. Zajęcia mają formę interdyscyplinarnych projektów.

Domestic Design: projektowanie przedmiotów, które otaczają nad na co dzień. Specjalność obejmuje między innymi zajęcia z zakresu architektury przestrzeni, projektowania wnętrz i wzorów. Do dyspozycji uczących się jest również dostęp do pracowni ceramicznej, krawieckiej, komputerowej i fotograficznej, gdzie studenci tworzą przedmioty z drewna, gliny, porcelany, tkanin. Wspólne projekty realizowane są między innymi z firmami takimi jak Ikea.

Fashion Design: historia mody, rozpoznawanie trendów, nauka szycia, obsługi maszyn krawieckich, tkania, haftu, szydełkowania, tworzenia krojów i wzorów, rysunku oraz barwienia tkanin. Prócz zajęć typowych dla projektanta mody z prawdziwego zdarzenia, ważne są także godziny przeznaczone na przygotowanie dokumentacji projektowej, podstawy fotografii i obsługa programów komputerowych. Dzięki temu student może zostać nie tylko projektantem, ale posiada też wiedzę ułatwiającą stworzenie własnego biznesu.

Industrial Design: nowoczesne technologie produkcji, podstawy projektowania przemysłowego, badania społeczne. Studenci przechodzą przez cały proces projektowy – od koncepcji, przez planowanie, prototypowanie aż po realizację. Czego uczą się na kierunku Industrial Design? Plan zajęć pełen jest wielu ciekawych przedmiotów, a pośród nich ergonomia, bionika, materiał i jego struktura, projektowanie parametryczne czy robotyka. Celem kierunku jest wykształcenie świadomego projektanta, który posiada przede wszystkim praktyczne umiejętności potrzebne do współpracy z przemysłem.

Oferta studiów podyplomowych (realizowanych nie tylko w Poznaniu), obejmuje natomiast kierunki takie jak:

  • Projektowanie usług
  • Historia i krytyka dizajnu
  • Aranżacja wnętrz
  • Visual merchandising
  • Zarządzanie innowacją
  • Aranżacja przestrzeni targowych
  • Projektowanie oświetlenia

Wiele z nich wyróżnia, ponownie, koncepcja design thinking, czyli myślenia projektowego. Tworzenia takiego dizajnu i projektowania takich usług, które pasują do stylu życia oraz potrzeb określonej grupy ludzi, której najpierw się przyglądamy,  a dopiero później dla niej tworzymy.

logoSchool of Form jest miejscem wyjątkowym i pobudzającym kreatywność, czego w typowym polskim szkolnictwie zdecydowanie brakuje. Pionierski program łączący projektowanie z naukami humanistycznymi sprawia, że studenci nie tylko uczą się rzemiosła, ale również obserwacji, wyciągania wniosków i researchu tak, aby móc zmieniać naszą wspólną rzeczywistość.

W końcu SoF przygotowuje młodych ludzi do bycia projektantami na miarę XXI wieku.

Więcej informacji o kierunkach, rekrutacji i opłatach znajdziecie na: https://www.sof.edu.pl

Autor: Agata Strójwąs

Zapraszamy na prezentacje prac studentów School of Form, które pokażemy w trzech odsłonach. Część pierwsza już w nadchodzący czwartek.

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES