REKLAMA

Lato ze sztuką. Jakie wystawy warto odwiedzić w Polsce?

REKLAMA

Wakacje to idealny czas, aby odwiedzić miejsca i wystawy, na które w ciągu roku, w natłoku obowiązków nie mamy zawsze tyle czasu, ile byśmy chcieli. Muzea i galerie na szczęście nie są w tym okresie zamknięte, dlatego mamy szansę, być może przy okazji zwiedzania jakiegoś miasta czy odwiedzin, znaleźć chwilę na obcowanie z dziełami sztuki. A jest w czym wybierać! Wiele placówek kultury przygotowało wyjątkowe smaczki w postaci zmysłowych rzeźb czy wyrafinowanego malarstwa. Specjalnie dla Was wybrałam kilka wystaw, które warto odwiedzić.

Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia w warszawskiej Królikarni

2_5,mXR5oa6vrGuYqcOKaaQ
źródło: www.krolikarnia.mnw.art.pl

To, że kobiety na przestrzeni wieków inspirowały artystów i odgrywały rolę muz wiemy wszyscy. Nie musimy szukać daleko, aby przywołać choć kilka dzieł literackich czy arcydzieł malarstwa, aby przekonać się, jak ważne w procesie twórczym u mężczyzn są kobiety. Nie dziwi więc wystawa w warszawskiej Królikarni, której głównym celem jest pokazanie, jak wielkie znaczenie, zarówno w twórczości Auguste’a Rodina, jak i Xawerego Dunikowskiego odegrały kobiety. Z drugiej jednak strony zwiedzający wystawę będą mieli okazję spojrzeć na sztukę nie tylko oczami tych dwóch mężczyzn, ale zobaczą także, jak ci dwaj artyści byli postrzegani przez bliskie im kobiety, a dokładniej, przez Camille Claudel i Sarę Lipską, które były związane z rzeźbiarzami.

Medycyna w sztuce w krakowskim MOCAK-u

1b21e20bcb_slider
źródło: www.mocak.pl

To zdecydowanie ta wystawa, którą trzeba zobaczyć. Jej osią jest medycyna, ale temat ten nie prezentuje jednotorowego spojrzenia. Medycyna z jednej strony kojarzy się nam z udzielaniem pomocy, z ulgą, a jeśli pomyślimy o chirurgii plastycznej – także z upiększaniem ciała. Z drugiej strony natomiast wiąże się z chorobą i bólem, wyniszczaniem ciała i w końcu – ze śmiercią. Z medycyną wiąże się także pojęcie psychiatrii, która przywołuje na myśl problem odmienności czy geniuszu. Jak przekonują oganizatorzy:

Medycyna jest źródłem wielu tematów, które w różny sposób „dręczą” ludzką egzystencję. Tym samym jest wymarzonym polem dla sztuki. Artyści doskonale wyczuwają „dostawców symboli”. A medycyna jest dostawcą wszechstronnym. Przede wszystkim wie bardzo dużo o tym, co to znaczy być skazanym na śmiertelne ciało.

Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, czy dotrzeć na wystawę, powinny przekonać Was nazwiska artystów, których prace są wystawiane w krakowskim MOCAK-u. Wśród nich znajdują się takie postaci jak: Marina Abramović, Eleanor Antil, Zbigniew Libera, Tadeusz Kantor czy Alina Szapocznikow.

Kolekcja zabytkowych torebek w rzeszowskim Muzeum Okręgowym

636028116998897970
źródło: www.muzeum.rzeszow.pl

Odwiedzając Rzeszów lub jego okolice nie przegapcie ciekawej wystawy, która prezentuje 72 zabytkowe torebki. To idealna okazja, aby poznać kawałek historii ubioru nie tylko z podręcznika. Eksponaty pochodzą głównie z krajów Zachodniej Europy, ale znajdziemy także torebki amerykańskie oraz po jednym modelu z Rosji i Polski. Odwiedzający z pewnością będą zachwyceni mnogością technik oraz tkanin, z których obiekty zostały wykonane. Kolekcja zawiera torebki z metalu, srebrne, z siatki o splocie kolczugowym, z emaliowanych płytek. Tkaniny, które możemy rozpoznać na wystawie to między innymi: aksamit, ryps, żorżeta, wełna czy żakard.

Biennale Młodej Sztuki Europejskiej we wrocławskiej Hali Stulecia

magdalena-sawicka-pozegnanie-2014-rapidograf-na-papierze-1456318108
źródło: www.wroclaw2016.pl

Jeśli ktoś do końca lipca będzie miał okazję pojawić się we Wrocławiu, zachęcam do odwiedzenia Biennale Młodej Sztuki Europejskiej, które czeka na Was w Hali Stulecia. Założeniem wydarzenia jest, jak określają sami organizatorzy, cyrkulacja artystyczna, czyli forma wystawy podróżującej. Wystawa bowiem ma mieć miejsce w różnych krajach, które biorą udział w wydarzeniu. Na ekspozycje składają się prace aż 56 artystów do 35 roku życia. Każdy odbiorca znajdzie tu coś dla siebie, ponieważ wystawa podzielona jest na kilka kategorii, które prezentują poszczególną dziedzinę, w skład których wchodzą: malarstwo, rysunek, fotografia, instalacja oraz wideo. Polskę reprezentują: Miłosz Flis, Michał Frydrych, Marcelina Groń, Kornel Janczy, Berenika Kowalska, Izabela Łęska, Tomasz Poznysz i Magdalena Sawicka.

Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto w warszawskim Muzeum Narodowym

rafael_chrystus_blogoslawiacy_pinakoteka_w_brescii,mXR5oa6vrGuYqcOKaaQ
źródło: www.mnw.art.pl

Jeśli nie masz szansy wyrwać się w tym roku do słonecznej Italii albo po prostu uwielbiasz malarstwo Rafaela lub Tycjana, nie możesz przegapić wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie pod tytułem Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto. Wystawa gromadzi około pięćdziesięciu dzieł sztuki mistrzów północnowłoskiego renesansu. Centrum wystawy będzie pełnił obraz najmłodszego z trójki wielkich włoskich artystów (obok Leonarda i Michała Anioła) – Rafaela pod tytułem Chrystus Błogosławiący. Wystawa pozwoli na porównanie dzieła tego wielkiego mistrza z obrazami współczesnych mu artystów działających na północy Włoch.

Autor: Tatiana Zawrzykraj

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES