Wakacje to idealny czas, aby odwiedzić miejsca i wystawy, na które w ciągu roku, w natłoku obowiązków nie mamy zawsze tyle czasu, ile byśmy chcieli. Muzea i galerie na szczęście nie są w tym okresie zamknięte, dlatego mamy szansę, być może przy okazji zwiedzania jakiegoś miasta czy odwiedzin, znaleźć chwilę na obcowanie z dziełami sztuki. A jest w czym wybierać! Wiele placówek kultury przygotowało wyjątkowe smaczki w postaci zmysłowych rzeźb czy wyrafinowanego malarstwa. Specjalnie dla Was wybrałam kilka wystaw, które warto odwiedzić.
Rodin/Dunikowski. Kobieta w polu widzenia w warszawskiej Królikarni
To, że kobiety na przestrzeni wieków inspirowały artystów i odgrywały rolę muz wiemy wszyscy. Nie musimy szukać daleko, aby przywołać choć kilka dzieł literackich czy arcydzieł malarstwa, aby przekonać się, jak ważne w procesie twórczym u mężczyzn są kobiety. Nie dziwi więc wystawa w warszawskiej Królikarni, której głównym celem jest pokazanie, jak wielkie znaczenie, zarówno w twórczości Auguste’a Rodina, jak i Xawerego Dunikowskiego odegrały kobiety. Z drugiej jednak strony zwiedzający wystawę będą mieli okazję spojrzeć na sztukę nie tylko oczami tych dwóch mężczyzn, ale zobaczą także, jak ci dwaj artyści byli postrzegani przez bliskie im kobiety, a dokładniej, przez Camille Claudel i Sarę Lipską, które były związane z rzeźbiarzami.
Medycyna w sztuce w krakowskim MOCAK-u
To zdecydowanie ta wystawa, którą trzeba zobaczyć. Jej osią jest medycyna, ale temat ten nie prezentuje jednotorowego spojrzenia. Medycyna z jednej strony kojarzy się nam z udzielaniem pomocy, z ulgą, a jeśli pomyślimy o chirurgii plastycznej – także z upiększaniem ciała. Z drugiej strony natomiast wiąże się z chorobą i bólem, wyniszczaniem ciała i w końcu – ze śmiercią. Z medycyną wiąże się także pojęcie psychiatrii, która przywołuje na myśl problem odmienności czy geniuszu. Jak przekonują oganizatorzy:
Medycyna jest źródłem wielu tematów, które w różny sposób „dręczą” ludzką egzystencję. Tym samym jest wymarzonym polem dla sztuki. Artyści doskonale wyczuwają „dostawców symboli”. A medycyna jest dostawcą wszechstronnym. Przede wszystkim wie bardzo dużo o tym, co to znaczy być skazanym na śmiertelne ciało.
Jeśli jeszcze nie jesteście przekonani, czy dotrzeć na wystawę, powinny przekonać Was nazwiska artystów, których prace są wystawiane w krakowskim MOCAK-u. Wśród nich znajdują się takie postaci jak: Marina Abramović, Eleanor Antil, Zbigniew Libera, Tadeusz Kantor czy Alina Szapocznikow.
Kolekcja zabytkowych torebek w rzeszowskim Muzeum Okręgowym
Odwiedzając Rzeszów lub jego okolice nie przegapcie ciekawej wystawy, która prezentuje 72 zabytkowe torebki. To idealna okazja, aby poznać kawałek historii ubioru nie tylko z podręcznika. Eksponaty pochodzą głównie z krajów Zachodniej Europy, ale znajdziemy także torebki amerykańskie oraz po jednym modelu z Rosji i Polski. Odwiedzający z pewnością będą zachwyceni mnogością technik oraz tkanin, z których obiekty zostały wykonane. Kolekcja zawiera torebki z metalu, srebrne, z siatki o splocie kolczugowym, z emaliowanych płytek. Tkaniny, które możemy rozpoznać na wystawie to między innymi: aksamit, ryps, żorżeta, wełna czy żakard.
Biennale Młodej Sztuki Europejskiej we wrocławskiej Hali Stulecia
Jeśli ktoś do końca lipca będzie miał okazję pojawić się we Wrocławiu, zachęcam do odwiedzenia Biennale Młodej Sztuki Europejskiej, które czeka na Was w Hali Stulecia. Założeniem wydarzenia jest, jak określają sami organizatorzy, cyrkulacja artystyczna, czyli forma wystawy podróżującej. Wystawa bowiem ma mieć miejsce w różnych krajach, które biorą udział w wydarzeniu. Na ekspozycje składają się prace aż 56 artystów do 35 roku życia. Każdy odbiorca znajdzie tu coś dla siebie, ponieważ wystawa podzielona jest na kilka kategorii, które prezentują poszczególną dziedzinę, w skład których wchodzą: malarstwo, rysunek, fotografia, instalacja oraz wideo. Polskę reprezentują: Miłosz Flis, Michał Frydrych, Marcelina Groń, Kornel Janczy, Berenika Kowalska, Izabela Łęska, Tomasz Poznysz i Magdalena Sawicka.
Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto w warszawskim Muzeum Narodowym
Jeśli nie masz szansy wyrwać się w tym roku do słonecznej Italii albo po prostu uwielbiasz malarstwo Rafaela lub Tycjana, nie możesz przegapić wystawy w Muzeum Narodowym w Warszawie pod tytułem Brescia. Renesans na północy Włoch. Moretto – Savoldo – Moroni. Rafael – Tycjan – Lotto. Wystawa gromadzi około pięćdziesięciu dzieł sztuki mistrzów północnowłoskiego renesansu. Centrum wystawy będzie pełnił obraz najmłodszego z trójki wielkich włoskich artystów (obok Leonarda i Michała Anioła) – Rafaela pod tytułem Chrystus Błogosławiący. Wystawa pozwoli na porównanie dzieła tego wielkiego mistrza z obrazami współczesnych mu artystów działających na północy Włoch.
Autor: Tatiana Zawrzykraj