Po wybuchu wojny w Ukrainie grupa LPP ogłosiła zawieszenie działalności w tym kraju. Nieco później, bo do końca marca, zamknęła też swoje wszystkie sklepy w Rosji. Teraz przedsiębiorstwo postanowiło pójść krok dalej. Właściciel marek Reserved, Sinsay, House, Cropp i Mohito, zdecydował się sprzedaż swoją rosyjską spółkę chińskiemu konsorcjum.
Koncern LPP po wybuchu wojny
Międzynarodowe sankcje nałożone na rosyjski handel pociągnęły za sobą lawinę decyzji o stopniowym wycofywaniu się oddziałów firm działających na terenie Rosji. Pod koniec marca gdański koncern odzieżowy LPP (właściciel marek Reserved, Sinsay, House, Cropp i Mohito) zakończył pracę nad zamknięciem 553 salonów na terenie państwa rosyjskiego i zawiesił stronę internetową ze sprzedażą produktów online. Co więcej, 159 sklepów sieci LPP przestało funkcjonować również na Ukrainie.
W związku z zawieszeniem działalności koncern LPP SA dokonał odpisu wartego 335 mln zł na potencjalnie nieopłacalne sklepy w Rosji. Dokonano też odpisu aktyw ukraińskich szacowanych na 273 mln zł. Niestabilna sytuacja skłoniła zarząd LPP do kolejnego kroku – sprzedaży rosyjskich spółek udziałowych. W ostatnim roku ich działalność finansowa odpowiadała za 19,2 proc. przychodów grupy.
Obecnie wszystkie funkcjonujące dotychczas w Rosji sklepy stacjonarne oraz online marek LPP pozostają zamknięte. Mając jednak na uwadze wciąż niepewną sytuację oraz brak możliwości przewidzenia losów konfliktu zbrojnego na wschodzie, podjęliśmy kierunkową decyzję o sprzedaży należących do Grupy LPP zarejestrowanych w Rosji spółek RE TRADING OOO oraz LLC Re Development
– poinformował Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes LPP.
Sprzedaż sklepów w Rosji
Teraz media obiegła wiadomość, że polski koncern odzieżowy zdecydował się sprzedać swoją rosyjską spółkę zależną RE Trading OOO chińskiemu konsorcjum. Jak opisano w komunikacie: “Na mocy ustaleń stron transakcji, kupujący nie nabędzie praw do wykorzystywania nazw i znaków towarowych marek odzieżowych należących do LPP SA. Nabędzie natomiast prawo do wyprzedaży wszystkich towarów należących do spółki rosyjskiej”.
Konsekwencją zawartej transakcji będzie zakończenie działalności Grupy LPP na terytorium Rosji, po 20 latach obecności na tym rynku
– dodano.
Przeczytaj też: LPP notuje jeden z najlepszych okresów w historii. Spółka podsumowuje wyniki finansowe za rok 2021/22