Martyna Zastawna, założycielka marki woshwosh, pierwszej w Europie firmy zajmującej się cyrkularnością obuwia, odpowiada na pytania z naszego cyklu K(B)ariery.
Najlepszy i najgorszy moment w historii Waszej działalności to…
Najgorsze były pierwsze miesiące działalności woshwosh w 2015 r. , kiedy przygniotła nas skala zainteresowania i zupełnie nie radziliśmy sobie z ilością zamówień, opóźnieniami i obsługą klienta. woshwosh z 1 osobowej firmy w 3 pierwsze miesiące zrobiło się ponad 30 osobowym przedsiębiorstwem, z 2 lokalizacjami w Warszawie w innowacyjnej branży, z 24-letnią founderką. Na szczęście udało mi się ułożyć firmę i rozwiązać krok po kroku problemy.
Najlepszy moment, wierzymy, że jest jeszcze przed nami :) Gdybym miała jednak wybrać jakiś to na pewno zebranie ponad 200 tysięcy par obuwia i pomoc osobom potrzebującym w Polsce i Ukrainie. Najlepsze momenty są jednak każdego dnia, kiedy ratujemy kolejną parę butów i przyczyniamy się do lepszego jutra.
Co byłoby dla Was zawodowym spełnieniem marzeń?
Abyśmy zarówno jako społeczeństwo, i jako biznes, zamiast kupować/produkować nowe (nie tylko) buty, naprawiali i dbali o te, które już mamy. To moje marzenie, a do tego przyczyniłoby się na pewno ulokowanie woshwosh w większości krajów na świecie.
Czego o Waszej pracy nie wiedzą inni?
To, że współpracujemy również z biznesem. Czyścimy i dezynfekujemy buty robocze, dając im drugie życie. Naprawiamy buty po reklamacjach i wadach produkcyjnych dla wielu firm obuwniczych i odzieżowych. Jesteśmy współtwórcami wielu kampanii edukacyjnych.
Wasza działalność zaczęła się od…
Od pasji i chęci szerzenia idei zero waste.
Co robiłybyście, gdyby nie to co robicie teraz?
W wosh pracuje obecnie ponad 20 osób, więc ciężko odpowiadać za całość. To co nas łączy to na pewno chęć zmiany świata, także myśle, że większość z naszego teamu właśnie to by robiła. A ja? Na pewno działałabym w ramach szerzenia świadomości na temat cyrkularności :)
Cechy, które powinna mieć osoba, która podążać będzie Waszą drogą to…
Wystarczą buty, troska o naszą planetę i chęć zmiany przyzwyczajeń na bardziej ekologiczne.
Przeczytaj też: K(B)ariery: Oskar Kacprzak “Praca w branży mody to nie „Emily in Paris”
Szukasz ofert pracy w modzie?
Jeśli poszukujesz pracy w branży mody, sprawdź ogłoszenia o pracę dostępne na Fashion Biznes. By być na bieżąco, zapisz się do newslettera i co tydzień otrzymuj na skrzynkę mailową najnowsze oferty pracy.