noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Jak uniknąć przebarwień i plam pigmentacyjnych latem?

REKLAMA
noSlotData

Latem częściej wystawiamy skórę na słońce. Ładna pogoda skłania do aktywności na świeżym powietrzu. Jednak ekspozycja na promieniowanie UV powoduje, że ryzykujemy powstaniem przebarwień i plam pigmentacyjnych. Jak ich uniknąć podczas przebywania na zewnątrz?

Jak promieniowanie słoneczne wpływa na skórę człowieka?

Promieniowanie słoneczne oddziałuje na naszą skórę, w zdecydowanej większości składają się na nie promienie UVA oraz UVB. Pierwsze są obecne przez cały rok. Natomiast drugie występują w Polsce jedynie w miesiącach wiosenno-letnich, biorą także udział w ważnym procesie biologicznym – syntezie witaminy B w skórze. 

Oba rodzaje promieniowania słonecznego zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego wpływają na ludzką skórę w negatywny sposób. Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do oparzenia skóry oraz pigmentacji, przyczynia się do przyspieszenia procesów starzenia się, a także może powodować rozwój zmian nowotworowych. Dlatego tak ważne jest stosowanie fotoochrony przed promieniowaniem UVA i UVB.

Jak powstają przebarwienia i plamy pigmentacyjne?

W obszarach ciała, w których skóra staje się ciemniejsza, można mówić o przebarwieniach słonecznych i plamach pigmentacyjnych. Najbardziej narażona na ich powstanie jest twarz.

W warstwie podstawnej naskórka znajdują się melanocyty, czyli dendrytyczne komórki barwnikowe. To w nich produkowany jest barwnik skóry stanowiący naturalną barierę przed promieniowaniem UV. Melanina pochłania i rozprasza promienie UV. Plamy pigmentacyjne i przebarwienia powstają przy zaburzeniu syntezy melatoniny i jej niewłaściwego rozmieszczenia, co wskazuje, że mają bezpośredni związek z opalaniem się. Słońce to jeden z czynników odpowiadających za pojawienie się na twarzy ciemniejszych plam.

Plamy posłoneczne są dużym problemem estetycznym, ponieważ zwyczajnie nie ma możliwości ich ukrycia pod ubraniem. Doraźnym rozwiązaniem jest makijaż. Długofalowo można uzyskać pozytywne rezultaty poprzez zastosowanie kosmetyków rozjaśniających.

Kosmetyki na przebarwienia i z ochroną przeciwsłoneczną

Latem, podczas przebywania na zewnątrz, warto stosować kosmetyki ochronne z wysokimi filtrami SPF. Dobre efekty można uzyskać dzięki SunsiStick KA SPF 50+, który ma formę wygodnego w użyciu sztyftu. Oprócz filtrów przeciwsłonecznych zawiera antyoksydanty, które neutralizują wolne rodniki powstające pod wpływem promieniowania słonecznego.

Nie tylko w czasie wakacji powinniśmy stosować kosmetyki, które będą ograniczały ryzyko powstawania przebarwień i plam pigmentacyjnych. Promienie UVA, które przenikają do głębokich warstw skóry, stanowią zagrożenie przez cały rok. Wprawdzie nie wywołują od razu widocznych zmian związanych z nadmiarem melaniny, ale zaburzają strukturę tkanek. Z czasem prowadzą do przebarwień i przyspieszają fotostarzenie się skóry.

Jak pozbyć się istniejących przebarwień?

Istniejące przebarwienia i ciemniejsze plamki niekoniecznie muszą z nami pozostać. Zmiany pigmentacyjne nie zawsze się utrwalają. Komórki skóry mają to do siebie, że są wymieniane na drodze naturalnej keratynizacji. W celu zoptymalizowania procesu odnowy trzeba zadbać o intensywne nawilżanie i odżywianie skóry.

Na przebarwienia dobre są kremy o właściwościach rozjaśniających na bazie kwasu azelainowego, niacynamidu czy z retinolem. Dobre efekty rozjaśnienia może przynieść, np. serum korygująco-rozjaśniające Vitamin Activ Cg marki Eau Thermale Avène. Rozjaśnia przebarwienia i wygładza zmarszczki dzięki zawartości składników aktywnych – witaminy Cg, bakuchiolu i niacynamidu.

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES