noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Inspirujące zawody w branży modowej – który z nich pasuje do Ciebie?

REKLAMA
noSlotData

Moda ma wiele oblicz. To  nie tylko świat kolorytu, trendów i pięknych produktów, to także świat ciężkiej pracy.

Oglądając kampanie reklamowe, billboardy czy wystawy sklepowe nie zdajemy sobie sprawy, ile osób nad nimi pracowało, ile rozmaitych dziedzin krzyżuje się w haśle MODA. Te dziedziny tworzą sektory, dzięki którym kształtują się nowe i bardzo obiecujące zawody modowe. Dlatego przedstawiam kilka najciekawszych wolnych zawodów w branży fashion, być może znajdziecie coś dla siebie.

TRENDWATCHER – patrzy w przeszłość, by tworzyć przyszłość. To zawód skrywający wiele tajemnic. Opiera się na analizie, obserwacji, niesamowitej wrażliwości na świat i przede wszystkim na intuicji. Trendwatcher nie tworzy trendów, on je odkrywa, odkodowuje i rozkłada na czynniki pierwsze. Dzięki strukturalnym drogom pracy, trendy kumulują się w określonych grupach i na podstawie ich działań prognozuje się wydarzenia związane z modą, designem, technologią i innowacją. Odkodowane trendy mogą być prezentowane w wielu formach, lecz najbardziej unikatową są trendbooki, tzw. biblie trendów. Niewielu je posiada, ale korzyści z nich czerpią wszyscy. Trendwatcher zajmujący się branżą fashion, nie może się jedynie na niej skupiać, ponieważ wszystkie dziedziny życia przenikają się wzajemnie, dlatego osoba taka łączy wydarzenia zmian gospodarczych, politycznych i ekonomicznych w jednym zjawisku, które stają się trendem. Trendwatcher nie określa jednostkowo osi zmiany, musi ona być potwierdzona i wykazywać pewną konwencję, powtarzalność. Ten schemat dotyczy tak samo kolorów, jak i najnowszych rozwiązań technologicznych. By stać się trendwatcherem, potrzeba lat doświadczeń, gromadzenia własnego dorobku (w postaci archiwum – kompendium obserwacji), trzeba także bazować na  intuicji, dlatego jest to zawód, którego nie można się wyuczyć, trzeba go poczuć.

Image52
źródło: patterncurator.org

COOLHUNTER – zajmuje się wyławianiem trendów w określonych grupach społecznych. Opiera się na obserwacji zachowań, zwyczajów, powtarzalnych praktyk i oddziaływań. Musi określić zależność danego zjawiska, by tytułować go trendem, który prawdopodobnie          (oczywiście przy odpowiednich warunkach), będzie się rozprzestrzeniał. Jest to tzw. badanie codzienności – stylów życia, bieżących zdarzeń i sytuacji. Informacje, które kumuluje coolhunter, przekazywane są do działów strategicznych marketingu, które na ich podstawie mogą opracowywać dane i klarować charakterystykę produktów i marek. Coolhunterzy są szczególnie cennym „towarem” w świecie fashion, gdyż to zawód dla osób, które doskonale odnajdują się w natłoku informacji, potrafią je wyselekcjonować i kategoryzować. Cechują się również łatwością w nawiązywaniu kontaktów, komunikatywnością, kreatywnością i lubią odkrywać nowe rzeczy.

TRENDSETTER – to nietypowy zawód, dzięki któremu stajemy się chodzącą marką, żywą reklamą. Jego głównym założeniem jest lansowanie wybranych produktów, wprowadzanie ich na rynek, aby zaczęły docierać do pierwszej warstwy mainstreamu. Strategia marketingowa, na której opiera się trendsetter to przede wszystkim promowanie, dlatego też wypada, by osoba pracująca w tym zawodzie była związana ze światem publicznym, była komunikatywna, charyzmatyczna, kontaktowana i rezolutna. Trendsetter nie tylko promuje samą markę czy produkt, on bezpośrednio pokazuje użytkowe zastosowanie danej rzeczy. Przedstawia produkt od strony technicznej i artystycznej. Ważne jest, aby docierał do odpowiednich grup, które będą przekazywały zaufanie wobec produktu swoim znajomym. Trendsetterzy to osoby, które zajmują drugą pozycję w tzw. “lejku społecznym” w  procesie przekazywania nowości i innowacji do publicznego obiegu, ponieważ, testując i promując produkt docierają do mas.

źródło: peclersparis.com
źródło: peclersparis.com

STRATEG – to jedna z istotniejszych osób, podczas powstawania marki, jej filozofii, koncepcji oraz tożsamości. Każdy brand chce wnieść indywidualną i nową strategię na konkurencyjny rynek. W tworzeniu początkowego zarysu „ kim chce” być marka kieruje nią strateg. To on wybiera target (grupę docelową klientów), określa ich styl, sposób życia, pewną powtarzalną decyzyjność w strefie konsumowania. Strateg, określając grupę zasadniczą marki, już wie, jakie narzędzia musi wybrać, by do niej trafić, określa taktykę działania, która zostaje zastosowana w rzeczywistej przestrzeni. Powtarzalność zachowań konsumentów pozwala wskazać, na ile wykorzystywana taktyka była efektywna i czy ma zostać zmodernizowana przez stratega. Osoba, która chciałaby zajmować się tym zawodem, zdecydowanie musi być kreatywnym obserwatorem, który potrafi definiować relacje i zachowania. Powinna mieć silną osobowość, by klient, dla którego pracuje poczuł, że wytyczany przez stratega kierunek jest gwarantem sukcesu dla jego brandu.

Czytaj dalej…

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES