Marka H&M od lat kojarzy się z dostępnością oraz przystępnymi cenami. Pierwszy sklep brandu pojawił się w Polsce w 2003 roku i od tego momentu ubierają się tam tysiące Polaków. H&M oferuje ubrania na co dzień, ale daje też przepustkę do świata haute couture, a to za sprawą licznych współprac z projektantami znanych domów mody. Stały się one wręcz wyróżnikiem marki, a strategia przynosi niesamowite efekty – klienci chcą kupować modę z wyższej półki. Z jakimi projektantami współpracował H&M? Czyje kolekcje były w sprzedaży? Wymieniamy wszystkie nazwiska i domy mody, które do tej pory rozbudzają modowych entuzjastów.
H&M i Karl Lagerfeld (2004 rok)
Pierwsza współpraca H&M ze znanym projektantem miała miejsce w 2004 roku i od razu marka porwała się na ikoniczne wręcz nazwisko – Karla Lagerfelda. Wieloletni dyrektor kreatywny domu mody Chanel i Fendi przygotował kolekcję, która odzwierciedlała jego styl. Znalazły się w niej eleganckie, minimalistyczne projekty w czarno-białych kolorach. Wszystko wyprzedało się w ciągu kilku godzin, co zdziwiło samego Lagerfelda. Natomiast H&M kolekcje z projektantami zaczęło planować już z większą śmiałością.
H&M przywraca do sprzedaży swoje kultowe modele: Ubrania od Versace, Margieli, Balmain wracają do sklepów
Stella McCartney dla H&M (2005 rok)
Zaledwie rok później H&M zaskoczyło swoich klientów kolejną współpracą ze znaną osobą. Była nią Stella McCartney. Brytyjska projektantką, znana ze swojego podejścia do zrównoważonej mody, stworzyła kolekcję prostą, ale zawierającą modele w kobiecych krojach. Do dziś w sieci można znaleźć aukcje z sukienkami, bluzkami czy płaszczami, jakie McCartney stworzyła dla H&M. To świadczy nie tylko o tym, że kolekcje H&M i projektantów są ponadczasowe, ale też o ich jakości.
Viktor & Rolf X H&M (2006 rok)
Nowatorskie projekty, odrobinę teatralności, artyzmu wprowadził holenderski duet projektantów Viktor & Rolf. H&M nawiązało z nimi współpracę w 2006 roku i to był strzał w dziesiątkę. Kolekcja okazała się dużym sukcesem. Klientom niespodziewanie spodobały się bluzki i sukienki pełne falban, bogatych zdobień i nietypowych krojów. Największe wrażenie zrobiła suknia ślubna, która do dziś uchodzi za projekt unikatowy w całym portfolio marki H&M.
H&M i Roberto Cavalli (2007 rok)
Dużo szumu narobiła kolekcja Roberto Cavalli i H&M. Włoski projektant nawiązał współpracę ze szwedzką marką w 2007 roku i zaproponował projekty w stylu glamour pełne złota, błyskotek, odważnych printów, frędzli. Całość utrzymana była w wieczorowym wydaniu. Kolekcja była odważna, miała luksusowy charakter i wyprzedała się niemal natychmiastowo.
Comme des Garçons (2008 rok)
Rok 2008 przyniósł marce H&M jedną z najbardziej nietypowych współprac – z japońską marką Comme des Garçons, prowadzoną przez Rei Kawakubo. Dzięki niej H&M mogło zaprezentować coś, czego jeszcze w ofercie nie było: eksperymentalne kroje, asymetrie i nietypowe konstrukcje. Wśród projektów dominowały marynarki, bluzki w kolorach czerni, bieli, granatu i bordo. Miały w sobie artystyczny charakter, ale były jednocześnie użytkowe. Wtedy też, po raz pierwszy, H&M stworzyło zapach z okazji premiery kolekcji z projektantem.
Kolekcja Matthew Williamson x H&M (2009 rok)
W kolejnym roku, 2009, H&M przygotowało kolorową, kobiecą i bogatą kolekcję letnią, za którą odpowiedzialny był Matthew Williamson. Ten brytyjski projektant mody, słynący z zamiłowania do intensywnych kolorów, wzorów, wyrazistych zdobień, przygotował stroje kąpielowe, sukienki oraz akcesoria idealnie wpisujące się w wakacyjny klimat. Kolekcja wyprzedała się w zawrotnym tempie, a klienci nosiły swoje modowe nabytki nie tylko na plaży, ale także w popularnych kurortach i klubach.
Jimmy Choo dla H&M (2009 rok)
W 2009 roku H&M zaprosiło również do współpracy Jimmy Choo, markę kojarzącą się z luksusowymi dodatkami oraz obuwiem. Tak też klientkom H&M udało się zaproponować ekskluzywną kolekcję, ale w przystępnej cenie. Co się w niej znajdowało? Głównym punktem były buty, zwłaszcza szpilki, ale w kolekcji znalazły się w niej także ubrania, np. skórzane rurki i wieczorowe topy, czego nie można było dostać nawet w samej marce Jimmy Choo.
Lanvin x H&M (2010 rok)
Rok 2010 to współpraca H&M z domem mody Lanvin, prowadzonego przez legendarnego dyrektora kreatywnego Albera Elbaza. I to on maczał palce w sukcesie kolejnej współpracy z H&M. Zaproponował m.in. odważne sukienki w mocnych kolorach i o nietypowych fasonach, pełne asymetrii, falban, mocnych wzorów. Do dziś pamięta się efektowne garnitury, a także dodatki, takie jak torebki, rękawiczki czy biżuterię, które dopełniały całość. Kolekcja była kompletna, elegancka i awangardowa.
Niektóre projekty H&M uchodzą za ikoniczne: Najbardziej kultowe projekty H&M Studio
H&M i Versace (2011 rok)
Wielkim wydarzeniem była współpraca H&M z Donatellą Versace. Projektantka stworzyła kolekcję nawiązująca do charakterystycznego stylu marki. Tak też klienci otrzymali ubrania i dodatki emanujące kolorami, wzorami tropikalnymi i geometrycznymi, blask cekinów, a także nietypowe kroje. Hitem okazały się sukienki, cekinowe komplety, odważne kurtki z ćwiekami, torebki i szpilki. To też pokazało, że odbiorcy nie boją się ekstrawagancji i są gotowi nabyć nawet najbardziej nowatorskie produkty.
Marni x H&M (2012 rok)
Kolekcja stworzona przez włoską markę Marni dla H&M w 2012 roku była kwintesencją stylu boho i vintage. Założycielka marki, Konsuelo Castiglioni, dała upust swojej fantazji, przygotowując ubrania i dodatki charakteryzujące się bogactwem kolorów i wzorów, pełnej unikalnych połączeń barw. Postawiła na lekkie i kobiece ubrania, ale z mocnym naciskiem na wygodę, swobodę. Tymi projektami trafiła do klientów szukających artystycznej, nieco niszowej mody.
H&M i Maison Margiela (2012 rok)
Marce H&M udało się też połączyć siły ze znanym brandem, Maison Margiela i wprowadzić awangardę do mainstreamu. Co prawda projekty były minimalistyczne, ale jednocześnie cechowały się nietypową konstrukcją – królowała asymetria, oversize. Klienci mogli nabyć m.in. płaszcze, kurtki, sukienki oraz marynarki. Nie brakowało też modeli z przezroczystych materiałów, co było mocnym wyróżnikiem kolekcji. To kolejna kolekcja o artystycznym wymiarze, która przekonała do siebie rzesze fanów.
Isabel Marant dla H&M (2013 rok)
Doskonałym ruchem było nawiązanie współpracy H&M z Isabel Marant. Kolekcja była mieszanką stylu boho i paryskiej elegancji – swetry oversize, jeansowe spodnie i kurtki z haftami prezentowały się razem rewelacyjnie. Największe uznanie zdobyły botki na niskim obcasie oraz dodatki w stylu etno. Projekty doceniono za nowoczesny design, a także niesamowity komfort noszenia oraz wszechstronność.
Alexander Wang z H&M (2014 rok)
W 2014 roku H&M nawiązało współpracę z Alexandrem Wangiem, jednym z najbardziej uznanych amerykańskich projektantów młodego pokolenia. Kolekcja miała charakter sportowy. Wang przygotował ubrania nowoczesne, funkcjonalne i z pieczołowicie dopracowanymi detalami. Klienci mogli nabyć sportowe bluzy, legginsy i kurtki z technicznych materiałów, które z miejsca stały się bestsellerami. Oprócz tego szał zrobiły plecaki i akcesoria streetwearowe.
H&M oraz Balmain (2015 rok)
Stylową kolekcję w stylu glamour dla H&M zaserwował Olivier Rousteing, dyrektor kreatywny Balmain. Projekty był pełne przepychu, doskonale odzwierciedlające ducha domy mody, a jednocześnie, dzięki H&M, były dostępne dla każdego. Wśród ubrań i dodatków można było znaleźć hafty, cekiny oraz liczne metaliczne akcenty. Największe wrażenie zrobiły marynarki, sukienki oraz kombinezony.
Kenzo i H&M (2016 rok)
Piękne printy oraz kolory charakteryzowały również kolekcję H&M x Kenzo. Odpowiedzialni za nią byli ówcześni dyrektorzy kreatywni, Carol Lim i Humberto Leon, którzy postanowili przenieść wizję założyciela marki, Kenzo Takady. Tak też w kolekcji znalazły się bluzy, sukienki i dodatki w kolorach różu, zieleni, pomarańczu oraz motywów zwierzęcych.
H&M z Erdem (2017 rok)
W 2017 roku H&M połączyło siły z marką Erdem. Projektanci postanowili zrobić coś, w czym są najlepsi, czyli stworzyli kolekcję romantyczną, z duchem vintage, pełną kwiecistych nadruków, koronki i zwiewnych tkanin. Kolekcja była zarówno subtelna, jak i dramatyczna – suknie w stylu retro, ozdobne bluzki oraz eleganckie płaszcze odzwierciedlały styl współczesnych romantyczek. Projekty po raz kolejny zrobiły furorę wśród klientek H&M.
Moschino x H&M (2018 rok)
Fani Moschino doczekali się współpracy z H&M w 2018 roku. Dyrektorem kreatywnym w Moschino był wtedy Jeremy Scott i to dzięki niemu udało się przenieść do mainstreamu motywy popkulturowe, kolory oraz odważne motywy. Kolekcja zawierała kurtki typu biker, sukienki z motywami łańcuchów, dresowe zestawy oraz akcesoria, takie jak czapki czy torby w kształcie magnetofonów. W kampanii pojawiły się nie tylko sam Scott, ale także popularne drag queens. Co ciekawe, kolekcja obejmowała również akcesoria dla psów.
Giambattista Valli oraz H&M (2019 rok)
Pamiętna stała się współpraca H&M z Giambattistą Vallim w 2019 roku. Włoski projektant dał szwedzkiej marce H&M to, co najlepsze: spektakularne suknie wieczorowe, eleganckie sukienki wizytowe, kreacje koktajlowe. Kolekcja obejmowała również garnitury oraz dodatki. Giambattista wprowadził mnóstwo tiulu, falbanek oraz misternych zdobień.
H&M odnotowuje kolejne sukcesy: Grupa H&M podsumowała pierwsze półrocze 2024 roku obrotowego
Simone Rocha dla H&M (2021 rok)
Dużo szumu w mediach wywołała współpraca H&M x Simone Rocha. Projektantka znana jest z prac pełnych delikatności oraz artystycznej wizji. I właśnie to udało się przenieść do kolekcji dla szwedzkiego brandu. Tiulowe sukienki, delikatne hafty i bogate zdobienia z pereł zachwyciły klientów na całym świecie. Rocha zadbała o to, by oferta była dostępna także dla mężczyzn i dzieci, co uczyniło kolekcję jedną z najbardziej różnorodnych i rodzinnych w historii współprac H&M.
H&M oraz Toga Archives (2021 rok)
Na koncie H&M znalazła się również współpraca z Toga Archives. Kolekcja była idealnym połączeniem nowoczesności i funkcjonalności, z elementami, które wyróżniały się unikatowymi detalami i nietypowymi konstrukcjami. Najważniejszymi elementami był marynarki oversize, płaszcze z wycięciami oraz warstwowe sukienki. Uwagę przyciągały metaliczne zdobienia, co zjednało marce fanów awangardy.
H&M x Mugler (2023 rok)
W 2023 roku marka H&M zaskoczyła współpracą z domem mody Mugler. W kolekcji dominowały projekty z odważnymi wycięciami, przezroczystościami i mocnymi akcentami, takimi jak lateksowe i skórzane materiały. Sukienki z charakterystycznymi, rzeźbiarskimi ramionami, jeansy ze wstawkami i gorsetowe kroje odzwierciedlał styl Muglera, a jednocześnie spełniały potrzeby klientów, szukających ubrań z charakterem, ale o uniwersalnym charakterze.
Paco Rabanne dla H&M (2023 rok)
Pod koniec 2023 roku portfolio modowe H&M zasiliła kolekcja stworzona z Paco Rabanne. To był prawdziwy hit. Charakterystyczne dla marki elementy, takie jak metalowe dyski, zostały wprowadzone w formie sukienek, topów i dodatków. Każdy element mienił się blaskiem, ale można było dostać również bardziej stonowane propozycje, jak minimalistyczne płaszcze i spodnie. Do dziś można zobaczyć celebrytki i influencerki noszące projekty tej współpracy.
H&M i Rokh (2024 rok)
Wiosną 2024 roku wszystkich zelektryzowała informacja o kolekcji H&M x Rokh. To znana, londyńska marka założona przez Rok Hwang, celującą w nowoczesne projekty skierowane do dynamicznych osób. W kolekcji znalazły się oversize’owe marynarki, trencze, skórzane kurtki, topy, spodnie, sukienki. Uwagę przyciągała odzież z odpinanymi elementami. Wszystko w duchu minimalizmu połączonym z nowatorskim podejściem do mody.
Rotate x H&M (2024 rok)
Wszystkich fashionistów rozgrzała informacja o kolejnej kolekcji H&M z projektantami. Tym razem padło na Rotate, duńską markę. Efektem jest kolekcja będąca połączeniem skandynawskiej elegancji ale w wydaniu glamour z rockowym sznytem. Wśród projektów znajdują się sukienki, spódnice, marynarki. Wszystko, co potrzebne do stworzenia wieczorowego looku, ale wiele z elementów wpisze się także w wyraziste, codzienne stylizacje.
Każda kolekcja H&M z projektantami tworzyła historię w świecie mody, a do tego pokazała, że luksus i przystępność mogą iść w parze. Z pewnością czeka nas jeszcze wiele współprac z ciekawymi nazwiskami.
Już teraz wiemy, kto będzie projektował kolejną kolekcję: H&M ogłasza nową współpracę z projektantem
Zdjęcie główne: materiały prasowe