Powódź 2024. Podczas gdy południe Polski tonie w wodzie, niektórzy próbują zrobić na tym interes. UOKiK postanowił przyjrzeć się z bliska, czy ktoś nie wykorzystuje nieszczęścia innych, żeby się wzbogacić.
W czasie, gdy południowe regiony kraju zmagają się z dotkliwymi skutkami powodzi, pojawiają się niepokojące sygnały o próbach nieuczciwego wykorzystania zaistniałej sytuacji. Do oszustw i fałszywych alarmów RCB doszły drastyczne podwyżki cen artykułów pierwszej potrzeby. Zauważono również nagły wzrost cen materiałów budowlanych niezbędnych do remontów i odbudowy zalanych budynków.
Sytuację opisuje “Gazeta Wyborcza”, ujawniając, że UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w kwestii naruszeń, już na drugi dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości przesyłania zgłoszeń w sprawie możliwych nadużyć. Dotyczyły one przede wszystkim „wzrostu cen osuszaczy pomieszczeń, agregatów prądotwórczych, wody butelkowanej, worków na piasek, kaloszy oraz butelek z filtrem do wody”.
Przeczytaj również: Polski producent obuwia, po wpadce wizerunkowej, oferuje pomoc i przekazuje 10 tysięcy par butów dla powodzian
Powódź 2024. UOKiK reaguje na nieuczciwe praktyki
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz Inspekcja Handlowa poinformowały o podjęciu działań mających na celu zapobieganie nieuczciwym praktykom gospodarczym na obszarach dotkniętych klęską żywiołową. UOKiK zapowiedział przeprowadzenie kontroli przedsiębiorców, w tym również niezapowiedzianych. Celem tych działań jest zapobieganie praktykom naruszającym zbiorowe interesy konsumentów, takim jak nadmierne podwyższanie cen czy wykorzystywanie trudnej sytuacji mieszkańców do osiągnięcia nieuzasadnionych korzyści.
Chęć wzbogacenia się na tragedii osób poszkodowanych przez powódź jest czymś porażającym i niedopuszczalnym. Nie chcemy utrudniać pracy przedsiębiorcom walczącym z powodzią i jej skutkami, będziemy jednak reagowali na wszelkie próby łamania prawa i wykorzystania sytuacji przez nieuczciwych przedsiębiorców. Obecnie potrzebna na rynku jest przede wszystkim empatia i solidarność, nie można wykorzystywać trudnego położenia powodzian. Będziemy zgodnie z naszymi kompetencjami podejmowali stanowcze działania wszędzie tam, gdzie mogą występować nadużycia, zwracając szczególną uwagę na kształtowanie cen towarów i świadczonych usług
– poinformował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.
Przeczytaj również: Polski biznes rusza na pomoc powodzianom. „W obliczu takiej tragedii postanowiliśmy działać”
Warto również przypomnieć, że prawo antymonopolowe zakazuje wszelkich działań przedsiębiorców zmierzających do ograniczenia konkurencji, takich jak zmowa cenowa czy nadużywanie pozycji dominującej. Za takie praktyki przedsiębiorcy mogą zostać ukarani wysoką grzywną, sięgającą nawet 10% ich rocznego obrotu.
Podejrzenia praktyk ograniczających konkurencję mogą być zgłaszane pod adresem [email protected] lub pod numerem telefonu 22 55 60 560. O nieprawidłowościach informować można również Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej.
Zdjęcie główne: Pexels
Przeczytaj również: Anna Lewandowska wspiera powodzian – opublikowała specjalny apel