Po blisko ośmiu latach od pierwszej fascynującej podróży, Anna Orska, uznana projektantka biżuterii, powróciła na magiczną wyspę Bali. Kierowana była pragnieniem odkrycia, jak czas zmienił to wyjątkowe miejsce. Tworząc nową kolekcję biżuterii Kembali, Anna Orska wyruszyła w sentymentalną podróż, by na nowo zanurzyć się w jego bogatej kulturze i czerpać inspirację z jego niezmiennej esencji.
Materiał sponsorowany
Na Bali natura odgrywa niezwykle ważną rolę. Od tysiącleci mieszkańcy wyspy czerpią z jej mocy, wykorzystując lokalne rośliny, owoce i kwiaty w codziennym życiu. Bujna roślinność wyspy stanowi prawdziwą naturalną aptekę, oferując nie tylko pożywienie, ochronę i inspirację, ale też odgrywając kluczową rolę w licznych rytuałach wyznaczających rytm życia na wyspie. Jednym z najważniejszych jest Canang Sari. W ramach tego dziękczynnego obrzędu każdy członek rodziny składa w domowej świątyni koszyczek ręcznie upleciony z liści palmowych. Koszyczek wypełniony jest kolorowymi kwiatami i zapalonym kadzidełkiem. Dary złożone na ołtarzu dobrych duchów mają zapewnić mieszkańcom harmonię, równowagę i pokój.
Symbolika natury i kunszt lokalnych mistrzów
Nazwa kolekcji, “Kembali”, w języku indonezyjskim oznacza “powrót”. To nie tylko powrót do fizycznego miejsca, ale przede wszystkim powrót do korzeni – do natury, rzemiosła i rytuału, które stanowią serce balijskiej tożsamości. Te trzy elementy, nierozerwalnie ze sobą splecione, tworzą unikalną atmosferę wyspy.
Kolekcja Kembali to ręcznie rzeźbiona srebrna i pozłacana biżuteria, ozdobiona kontrastowymi, czarnymi i białymi kwiatami: różą, chryzantemą, kwiatem lotosu i hibiskusem. Każdy z tych kwiatów ma na Bali swoje symboliczne znaczenie. Biały kwiat lotosu jest metaforą niewinności. Hibiskus jest symbolem odwagi. Chryzantema w krajach Azji jest z kolei utożsamiana z radością i długim życiem. Kembali to jednak nie tylko sentymentalna wyprawa i podróżnicza inspiracja, a hołd dla pracy lokalnych twórców. Biżuteria powstawała od kilku do kilkunastu godzin w tradycyjnych technikach przekazywanych z pokolenia na pokolenie przez balijskich mistrzów. Lokalni rzeźbiarze użyli w tym celu tradycyjnych materiałów.
Formy przypominające węża, oplatające czarne i białe rzeźby kwiatów, stanowią przewodni motyw kolekcji. Wąż w kulturze balijskiej jest pozytywnym symbolem o bogatym znaczeniu. Precyzyjnie odwzorowane łuski oplatają palce w formie szerokich pierścionków, otaczają nadgarstki i dekolty w formie zdobnych łańcuchów tworzących bransoletki i naszyjniki. Symbol węża zachęca do odrzucenia tego, co nam nie służy i zrobienia miejsca na nowe.
Natura symbolem odrodzenia
W naturze tkwi pierwotna siła, która od wieków łączy się z ludzkimi rytuałami. Obserwując jej rytm, odnajdujemy ukojenie i inspirację. Coraz częściej, uciekając od zgiełku cywilizacji, szukamy schronienia w jej kojących objęciach.
Kolekcja biżuterii Kembali to manifest powrotu do natury, do źródeł harmonii i równowagi. Ręcznie rzeźbione kwiaty – symbole czystości, odwagi i radości – połączone z motywem węża, symbolem odrodzenia i transformacji, stanowią przypomnienie o sile natury i jej zbawiennym wpływie na nasze życie.