Czy hełm może stanowić medium dla ukazania portretu? Na to pytanie poszukuje odpowiedzi Patryk Nieczarowski-Nieczar, a rezultaty jego poszukiwań oglądać można na wyjątkowej wystawie w warszawskiej galerii Stara Prochownia. Dlaczego wyjątkowej? Może dlatego, że sam autor jest twórcą wyjątkowym.
To na dzień dzisiejszy jedyny w Polsce dyplomowany rzeźbiarz i płatnerz jednocześnie, który w praktyce stosuje dawne, niemal zapomniane techniki metaloplastyczne, tworząc autorskie realizacje rzeźbiarskie. Łącząc tym samym klasyczną rzeźbę i płatnerstwo.
Prezentowane hełmy to jednocześnie rzeźby, rodzaj wearable art. Każda z eksponowanych rzeźb jest przystosowana do założenia na głowę.
Na wystawie dominują oblicza kobiece. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują portrety trzech div polskiej estrady: Anny Marii Jopek, Kayah i Justyny Steczkowskiej powstałe za zgodą artystek. Każda praca w indywidualnej, fantazyjnej stylizacji nawiązuje niejako do scenicznej osobowości wokalistek.
Dzieła wykonane zostały w większości z miedzi z zastosowaniem starożytnych technik metaloplastycznych, umożliwiających wyklepywanie przestrzennych obiektów z płaskich arkuszy blachy bez cięć i łączeń. W podobny sposób powstała choćby słynna złota maska Tutanchamona.
Zapraszamy do warszawskiej galerii „Stara Prochownia”.