Amateurs sit and wait for inspiration, the rest of us just get up and go to work – słowa Stephena Kinga od jakiegoś czasu dudnią nam w głowie. Być może zaczęliśmy o nim myśleć za sprawą premiery filmu It wyreżyserowanego na podstawie jego książki? Cofnijmy się do roku 1999, kiedy Stephen King wydał książkę pt. On Writing: A Memoir of the Craft, poświęconą doświadczeniu autora, gdzie możemy znaleźć rady dla początkujących pisarzy. Jak się jednak okazuje wiele z nich możemy przenieść do naszego życia, dzięki czemu będziemy bardziej wydajni.
Nie czekaj, sięgnij po to czego pragniesz
Czasami tracimy motywację bądź czekamy na odpowiedni moment. Czas z tym skończyć i wziąć się do roboty. Nie pozwólmy, żeby małe wątpliwości przekreśliły nasze szanse na sukces. Być może po drodze coś nie wyjdzie, jednak po każdym upadku możemy powstać i być bliżej osiągnięcia założonego celu.
Pracuj we własnym tempie
W 2015 roku Stephen King napisał artykuł dla New York Times pt. Can a Novelist Be Too Productive?, gdzie przytaczał historie ze swojego życia, analizując przy tym zachowania innych. Konkluzja tekstu była jedna i bardzo jasna. Pisarz odpowiedział na postawione przez siebie pytanie jednym bardzo czytelnym zdaniem twierdząc, że miał tysiąc pomysłów, lecz tylko dziesięć palców i jedną maszynę do pisania. Nie gnał na oślep próbując wszystkich zadowolić. Wielozadaniowość czasami jest nieunikniona, ale nie najważniejsza. Ważne, aby wyznaczyć sobie priorytety i trzymać obranej ścieżki.
Nie zniechęcaj się krytyką
W drodze do sukcesu ważne jest, aby pokonywać swoje słabości, a krytyka niech będzie naszym paliwem napędowym, a nie hamulcem. Po ukazaniu się artykułu, pisarz odpowiedział na kilka pytań czytelników w Q. & A. With Stephen King. Jedna wypowiedź przykuła naszą uwagę, gdzie King pisze, że jeśli kilka recenzji skupia się na tych samych negatywach to zapewne mają rację, dlatego należy patrzeć na własną pracę chłodnym okiem. Krytyka jest dobrym zjawiskiem, ponieważ pomaga nam robić coś lepiej, jeśli oczywiście podchodzimy do życia z lekkim dystansem i otwartym umysłem.
Powyższe rady są uniwersalne i być może oczywiste, ale czy stosujemy je na co dzień?
Autor: Monika Szabelska