W przypadku ślubu, zaproszenie to pierwsza rzecz z jaką będą mieli styczność goście. To dzięki niemu dowiedzą się o wspaniałym i niepowtarzalnym wydarzeniu w waszym życiu. Chociaż nie ocenia się książki po okładce, a tym bardziej całego ślubu i przyjęcia weselnego po zaproszeniu, warto zadbać o wygląd tej wizytówki. Wysoce prawdopodobnym jest to, że bliskie osoby zachowają wspomniane zaproszenie na pamiątkę i chociażby z tego powodu warto dopracować jego wygląd.
Od czego powinniśmy zacząć?
Na początku dobrze jest zastanowić się jakie informacje chcemy umieścić w tym liście dla gości. Pozwoli nam to wybrać format zaproszenia, ale także dokładnie rozplanować jego treść – również w wymiarze graficznym. O czym powinniśmy poinformować zapraszane osoby? Podstawowe wiadomości, jakie musi zawierać zaproszenie, to oczywiście miejsce uroczystości, godzinę rozpoczęcia ceremonii oraz adres i nazwę lokalu, w którym odbędzie się wesele. Gości zawsze zapraszamy imiennie i informujemy od kogo otrzymują zaproszenie – wymagają tego nie tylko zasady pisowni zaproszenia, ale również względy praktyczne. A nóż ciocia Halinka w tym roku jest proszona na jeszcze jedno wesele, lepiej więc, żeby nie jechała kilkunastu kilometrów na darmo… Nie zapominajmy o wyznaczeniu daty potwierdzenia przyjścia na wesele oraz podania numeru telefonicznego, pod który goście mogliby dzwonić, jak i kierować swoje pytania organizacyjne. Może to być numer do pana młodego lub panny młodej, albo jakiejś innej osoby, której możemy powierzyć tego typu sprawy.
Jakie informacje warto dodać do zaproszenia?
Coraz więcej par rezygnuje z pięknych, aczkolwiek niepraktycznych bukietów kwiatów. Za to nowożeńcy proszą o przyniesienie win, elementów wyposażenia do nowego domu lub rzeczy, które można oddać charytatywnie np. zabawki do domów dziecka. Pomysłów na podarki dla pary młodej jest mnóstwo, dlatego warto uprzedzić zaproszonych o tym, jakie preferujemy prezenty. Najlepiej umieścić krótką informację na ten temat już w zaproszeniu – da to gościom czas na zorganizowanie dla nas takiej niespodzianki, jaką sobie wymarzyliśmy. W większości przypadków, oprócz upominków, otrzymuje się także koperty – dobrze jest napisać na co para młoda zbiera pieniądze np. wyremontowanie mieszkania, kupno domu, wyjazd za granicę… Da to gościom rozeznanie w potrzebach finansowych nowożeńców, jak i świadomość, na co zostaną wykorzystane darowane przez nich kwoty.
>>> Przeczytaj również: Kate Spade stworzyła kolekcję ślubnych tenisówek
Oprócz tego należy zastanowić się nad umieszczeniem różnych ułatwień dla gości, a z czasem może się okazać, że będą to także ułatwienia dla nowożeńców. By para młoda mogła w spokoju zająć się przygotowaniami w dniu ślubu, a nie odbierać telefony z pytaniami o dojazd na uroczystość, można do zaproszeń dołączyć mapkę, na której to będzie rozrysowana trasa do miejsca, gdzie odbędzie się ceremonia oraz wesele. Dobrze też dodać informację na temat transportu oraz możliwych noclegów w pobliżu sali weselnej, o które z pewnością będą pytali goście przyjezdni.
Czytaj dalej