noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Chcesz założyć start-up? Sprawdź od czego zacząć

REKLAMA
noSlotData
START-UP jest ciekawym rozwiązaniem dla młodych kreatywnych i przedsiębiorczych osób, które chcą prowadzić niezależną działalność. Jest to działalność, która może mieć stały albo tymczasowy charakter (do momentu określenia stałej strategii marki). Generuje niższe, niż standardowe firmy koszty na samym starcie i wiąże się z wyższym ryzykiem, jednakże zwrot inwestycji może przekroczyć pułap standardowych działalności.
  
Od czego zacząć?
Masz pomysł, a standardowe metody analizy rynku się nie sprawdzają lub nie wróżą pozytywnych rezultatów? Warto zacząć od nowej techniki design thinking. To metoda opierająca się na połączeniu kreatywnego myślenia, intuicji, dedukcji i głębokiej analizy         (prognozowania przyszłości).  Rzecz, która sprawia problem w start-upowym początku przy design thinking staje się  punktem wyjścia do szukania rozwiązania. Innowacyjne myślenie i nietypowe rozwiązania tworzą nowe możliwości oraz nowe perspektywy dzięki, którym start-up może zacząć się rozwijać. Design thinking to metoda zespołowego myślenia analitycznego, która może być stosowana zarówno na starcie inwestycji, jak i w dłuższym procesie jej trwania.
Jak dobrze przekuć pomysł w rzeczywiste narzędzie ?
Najważniejszy jest pitch prezentacja (biznesplan), bardzo treściwa, zwięzła i chwytliwa.  Musi doskonale odzwierciedlać pomysł na produkt, usługę itd. Pitch prezentowany jest przed grupą potencjalnych inwestorów, którzy decydują o wkładzie kapitału i potencjale projektu.
Źródło: officesnapshots.com
Źródło: officesnapshots.com

Plan jest gotowy i co dalej?

Inkubatory, to miejsca dzięki którym start-upy mogą się rozwijać. Jeśli znasz wstępne możliwości swojego pomysłu, a nie masz inwestora, inkubator jest odpowiednią przestrzenią, by szlifować warsztat, poznawać ekspertów i rozwijać swoją perspektywę. Inkubatory nie narzucają planu pracy, ale ofiarowują zespołom miejsce w przestrzeni coworkingowej. Okres pobytu w inkubatorach nie jest dokładnie określony, ale przeważnie zajmuje ok. 4 miesięcy.
Akcelerator to program, do którego zgłaszają się świeże start-upy. Oprócz  potencjalnego wkładu finansowego otrzymują najpotrzebniejszą wiedzę i pomoc od ekspertów. Jest to dość elitarny program, ponieważ dostają się na niego najlepsze pomysły. Y Combinator wybiera zaledwie 100 z kilku tysięcy startujących, a TechStart jedynie 10! Gra jest warta świeczki, ponieważ wybrane start-upy mają prawie zagwarantowany wkład finansowy w swój pomysł (od kilkudziesięciu do 100 tysięcy dolarów) w zamian za udziały w firmie.
Jeśli jednak nasz start-up nie znajdzie się w żadnym z powyższych centrum warsztatowo- finansowym, pozostaje jeszcze kilka możliwości, by otrzymać potrzebne fundusze.
Venture capital to fundusz, który jest przeznaczany przez osoby fizyczne (anioły biznesu), przedsiębiorstwa, banki, fundacje, fundusze emerytalne, ubezpieczeniowe itd. Wkład finansowy w startującą działalność, związany z zawarciem umowy inwestycyjnej na okres od 3-7 lat. W zamian za fundusze jednostka bądź grupa staje się współwłaścicielem, akcjonariuszem działalności. Oprócz finansowego zaplecza, oferuje pomoc i nadzór wyznaczonych organów kompetencyjnych – często wiąże się to ze stałym raportowaniem rozwoju lub regresu działań firmy. Po ustalonym między stronami okresie, inwestor odsprzedaje udziały rodzimemu pomysłodawcy.
Gdy brakuje inwestorów, lub inicjator nie chce wdrażać innych osób w plany swojego start-upu, zawsze zostaje bootstrapping, finansowanie inwestycji z własnej kieszeni. Jeśli posiadamy odpowiednie zasoby, bootsraping jest najlepszym rozwiązaniem.
Czas wystartować! Młodzi, zdolni, przebojowi, kreatywni i innowacyjni to klucz do rozwoju polskiego rynku. Ministerstwo Rozwoju wspiera młode przedsiębiorstwa kwotą nawet do 800 tys. zł.  Jeśli masz pomysł, nie wahaj się! Stwórz zespół, który pomoże przy design thinking, zrób niesamowity pitch, staraj się o pomoc i wsparcie ze strony ekspertów i zawodowców, jeśli jesteś w stanie wypróbuj swój produkt, usługę tworząc MVP Minimum Viable Product, czyli podstawową, minimalną wersję produktu lub usługi, którą będziesz mógł wstępnie sprawdzić na rynku. Powodzenia!
Autor: Sonia Przybył
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tagi

Start-up

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES