noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Wkrótce rusza Gdynia Design Days 2016!

REKLAMA
noSlotData

W tym roku Gdynia obchodzi swoje 90. urodziny, a Gdynia Design Days startuje z 9. edycją festiwalu. Na hasło ODZYSKANE mieszkańcy, entuzjaści designu, projektanci i młodzi przedsiębiorcy wyruszą w podróż do przeszłości w poszukiwaniu inspiracji do budowania przyszłości.

Wykorzystując uroki nadmorskiego kurortu i walory miasta portowego, GDD po raz kolejny stanie się letnią platformą wymiany myśli, miejscem inspirujących spotkań dla branży projektowej i jej odbiorców. Ofertę programową festiwalu wypełniają warsztaty, wykłady oraz wystawy. Zaprezentowane zostaną zarówno gotowe produkty, jak i dobrze zaprojektowane strategie, usługi i procesy. Ahoj i w drogę nad morze!

ODZYSKANE hasłem tegorocznej edycji

Hasło odnosi się do historii Gdyni, która w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny. W 1926 roku Polska odzyskała dostęp do morza, dziś jednak nie myślimy o sobie jako kraju nadmorskim. Pragniemy ponownie odzyskać to połączenie, nie tyle geograficzne co mentalne. Chcemy odzyskać bałtyckie sąsiedztwo oraz lokalną tożsamość, świadomość i pamięć. Jednocześnie w odniesieniu do morza będziemy dążyć do odzyskania równowagi w dyskusji o tym, co ekologiczne, odpowiedzialne, mądre i zbilansowane.

Zespół merytoryczny: Zuzanna Skalska, Izabela Bołoz, Agnieszka Jacobson-Cielecka, Razy2, Henryk Stawicki, Ewa Janczukowicz-Cichosz, Paulina Kisiel.

NAJWAŻNIEJSZE WYSTAWY

Wystawa główna Odzyskane

Dla projektantów i naukowców morska głębia jest obszarem wciąż niezgłębionym, poznanym zaledwie w małym stopniu. Punkt wyjścia stanowi pytanie, jak lepiej poznać morze, by móc mądrze wykorzystać jego zasoby, jednocześnie mając na uwadze ochronę środowiska. Prezentowany zbiór prac międzynarodowych studiów projektowych, pracowni architektonicznych, firm i organizacji pokazuje różnorodność możliwości ujęcia tematu. Jak mówi kuratorka wystawy, Izabela Bołoz: Zajmiemy się analizą specyfiki regionów przybrzeżnych i przyjrzymy się, zarówno w skali mikro, jak i makro, jak morze inspiruje i oddziałuje na myśl projektową. Wystawa będzie wielowarstwowa, tak więc skierowana zarówno do szerokiej publiczności, jak i do osób z branży designu, pracowników administracji publicznej czy przedstawicieli firm. Ma stanowić inspirację do twórczego i mądrego podejścia do morza i środowiska oraz pokazywać ciekawe, innowacyjne i przyjazne morzu i ludziom rozwiązania projektowe.

Kuratorka: Izabela Bołoz

MANUBA – Rzemiosło Odzyskane

W tym roku GDD, jako pierwszy festiwal w Polsce, wyprodukuje serię designerskich mebli i artykułów wyposażenie wnętrz, które będą dostępne w sprzedaży podczas trwania wydarzenia. Produkty powstaną we współpracy młodych polskich projektantów z lokalnymi rzemieślnikami z Pomorza pod wspólną marką MANUBA Kolekcja GDD. Poprzez współcześnie zinterpretowane metody rękodzielnicze oglądający będą mogli poznać m.in. wielowiekową historię wyrobu ceramiki Neclów, zachowujący dla kolejnych pokoleń dorobek z Domu Rękodzieła Ludowego w miejscowości Swornegacie, kunszt i pasję z jaką pracuje kuźnia pana Leszka Supińskiego w Gdańsku Oliwie, to w jaki sposób pan Bohdan Szczudło łączy doświadczenie artystyczne z wiedzą o drewnie, czy wreszcie to jak propagowana jest i przekazywana wiedza o ręcznym przędzeniu i tkaniu na Pomorzu.

Projektanci: Witamina D, Agnieszka Bar, Wojciech Mierzwa, Paweł Pomorski (Malafor), Paulina Ryń
Kuratorzy: Razy2 – Paulina Ryń i Jacek Ryń

Irrational Times

Polsko-szwedzka wystawa współczesnego designu, inspirowanego wzajemnymi wpływami kultury słowiańskiej i skandynawskiej na przestrzeni wieków. Eksponowane obiekty powstały na podstawie dialogu prowadzonego pomiędzy uczestnikami projektu, który przyjął formę regularnej, rozłożonej w czasie wymiany inspiracji i wiedzy. Efektem współpracy Kosmos Project i Petry Lilji są prace odzyskujące dawne techniki rzemieślnicze – tkactwo, snycerkę, słomkarstwo, naturalne barwienie, które połączone z nowoczesnymi technikami używanymi we współczesnym designie, np. drukiem 3D, prezentują nowe, zaskakujące formy.

Kuratorzy: Petra Lilja, Kosmos Project

Miasto i Las

Miasto i Las to cykl wystaw i warsztatów propagujących ochronę środowiska i postawy proekologiczne. Po raz pierwszy projekt został zaprezentowany podczas Festiwalu Design March w Reykjaviku w marcu 2016 roku. Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na zwierzęta żyjące w miastach: ptaki, owady i ssaki i odzyskanie równowagi w miejskiej przyrodzie. Zaproszeni projektanci stworzyli budki lęgowe dla wybranych zwierząt, np. jerzyków rezydujących w ścianie tuż przy ich pracowni lub osiedlowych jeży, stając przed wyzwaniem pogodzenia życia w mieście z byciem blisko natury.

Kuratorka: Ewa Solarz

W witrynach

Wybrane witryny sklepowe w centrum miasta staną się miejską galerią tkanin artystycznych i użytkowych. Na kilka dni ul. Świętojańska będzie miała szansę odzyskać swój dawny status na mapie Gdyni – ważnego miejsca spotkań oraz nawiązywania relacji międzyludzkich podczas codziennych zakupów i przechadzek. To doskonała okazja by przywrócić wyjątkowe znaczenie zarówno pracy ręcznej, rzemieślnictwu, jak i samemu miejscu oraz pokazać, że polska tkanina nadal ma się dobrze.

Organizator: Centrum Designu Gdynia

Baltic Home

Poprzez symulację aranżacji wnętrza mieszkania w zamkniętym kontenerze, który stanie w Parku Rady Europy, goście będą mieli okazję by spróbować odzyskać znaczenie polskiego designu. Poznają aktualne trendy i tendencje będące składowymi stylu charakterystycznego dla regionu nadbałtyckiego. Założeniem wystawy jest zebranie w niewielkiej przestrzeni zbioru doskonale zaprojektowanych przedmiotów, stanowiących źródło inspiracji dla odbiorców. Partnerem aranżacji jest gdański sklep i galeria LUMANN. Można siadać, można dotykać!

Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci

Wystawa jest trzecią ekspozycją z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci organizowanym przez Muzeum Miasta Gdyni. Zaprezentowana ceramika użytkowa i artystyczna traktowana jest przez Marka Cecułę jako medium, poprzez które komentuje rzeczywistość. Prace Cecuły prowokują odbiorcę i mobilizują go do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: czy dizajn może być sztuką? Pokazują również, że granica między sztuką a dizajnem oraz między pojęciami użytkowości i estetyki, jest płynna.

Kuratorzy: Anna Frąckiewicz, Weronika Szerle

Młodzi na Start

Minimalizm interpretowany przez młodych projektantów. To właśnie temat 5. edycji konkursu „Młodzi na start”, organizowanego przez magazyn ELLE Decoration. Wystawa zaprezentuje prace finalistów konkursu, a podczas wernisażu poznamy zwycięzców wybranych przez jury, składające się z cenionych praktyków: Ewy Gołębiowskiej, Marka Adamczewskiego, Tomasza Augustyniaka, Ryszarda Balcerkiewicza, Ewy Janczukowicz-Cichosz oraz Małgorzaty Szczepańskiej.

Kurator: Małgorzata Szczepańska | “ELLE Decoration”

GDD DLA BIZNESU

Stwórz i Sprzedaj

Specjalny moduł szkoleniowy o tematyce biznesowej dedykowany młodym przedsiębiorcom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tworzeniem własnej firmy w sektorach kreatywnych. Zaproszeni eksperci pokażą jak nabrać wiatru w żagle, wypłynąć na szerokie wody i nie zatonąć. Podzielą się swoim doświadczeniem i wiedzą niezbędną do startu w branży kreatywnej. Celem spotkań jest przekazanie pakietu praktycznych umiejętności i narzędzi, które pozwolą pewniej poczuć się w biznesowej rzeczywistości. Spotkania odbędą się w formie inspirujących prelekcji i warsztatów połączonych z networkingiem w swobodnej atmosferze.

Prelegenci: Małgorzata Szczepańska | Elle Decoration, Piotr Bucki, Tomasz Szymański | beginning, Michał Bachowski | F5, Jacek Kłosiński | Studio Engram, Ewa Ropela | Strefa Startup PPNT

DESIGN językiem BIZNESU | spotkania & warsztaty

Gdynia Design Days odzyskuje połączenia projektantów z przedsiębiorcami. Chcąc ułatwić komunikację dwóch stron, wyposażymy ich w odpowiednie narzędzia do codziennej współpracy. Podczas spotkań i warsztatów pt. Design Językiem Biznesu wraz z zaproszonymi ekspertami, takimi jak Przemysław Powalacz (Geberit) czy Wojtek Ławniczak (Service Design Polska), pokażemy dlaczego warto współpracować i jak to robić, żeby osiągać zamierzone rezultaty.
Celem wydarzenia jest przekazanie praktycznych narzędzi, dostarczenie inspiracji i rzeczywistych przykładów ze świata biznesu oraz stworzenie przestrzeni do networkingu
Odbiorcami będą zarówno przedsiębiorcy pragnący zgłębić temat roli designu w rozwoju i wzmacnianiu biznesu, jak również projektanci, dla których będzie to przestrzeń do spotkań z biznesem i rozmów we wspólnym języku.
Uzupełnieniem wydarzenie będzie Design Safari – terenowe warsztaty w obszarze miejskim mające na celu odkrywanie oraz analizę nowych trendów i zmian w designie na rzeczywistych przykładach. Zmian, które mogą stać się inspiracją do nowych działań, produktów czy biznesu.

Prowadzący: Henryk Stawicki i Justyna Turek

GDD DLA DZIECI

Wystawa Kids Design Space

Na interaktywną ekspozycję składa się 14 prototypów, które powstały dzięki współpracy dzieci z cenionymi polskimi projektantami. Dziecięce koncepcje inspirowane m.in. eksperymentami pana Kleksa, przygodami superbohaterów czy życiem owadów, dla projektantów stały się punktem wyjścia do dalszej pracy nad rzeczywistymi, funkcjonalnymi przedmiotami. Celem ekspozycji jest nawiązanie dialogu z odbiorcą, zachęcenie do interakcji i zdobywania wiedzy poprzez zabawę. W czasie zwiedzania, najmłodsi na własnej skórze przekonają się, że design wcale nie jest taki straszny.

Kuratorki: Aleksandra Krupa, Aleksandra Solińska

Warsztaty

Podczas festiwalu miejsce dla inspirujących spotkań znajdą nie tylko profesjonaliści z branży projektowej, ale również entuzjaści szukający inspiracji do twórczego działania i kreatywnego spędzania czasu, niezależnie od wieku. Szeroka oferta warsztatów dla młodszych i nieco starszych dzieciaków skupiona została wokół hasła przewodniego – odzyskane. Budowanie modeli gdyńskiej żaglówki czy kulinarne eksperymenty staną się okazją by nie tyle przypomnieć, co opowiedzieć, najmłodszym o tradycyjnych technikach rzemieślniczych i relacji człowieka z morzem wczoraj i dziś. Realizowane w ramach warsztatów zadania pomogą rozwinąć umiejętności manualne i pobudzą wyobraźnię. Projektowanie, konstruowanie, animowanie i budowanie jest przecież doskonałą zabawą. W programie przewidziane są również oprowadzania po wystawach festiwalowych dedykowane właśnie najmłodszym odbiorcom.

Więcej informacji na stronie: gdyniadesigndays.eu.

Zapraszamy w dniach od 1 do 10 lipca do Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia.

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES