Moda z drugiej ręki jeszcze nigdy nie była tak popularna. Za zakupami w lumpeksach przemawiają względy ekologiczne – wtórny obieg nadaje ubraniom nowe życie. Do tego można sporo zaoszczędzić, rezygnując z zakupów w drogich w sieciówkach. Jest jeszcze coś, co mocno pobudza wyobraźnię i zachęca do polowań w lumpeksach: możliwość znalezienia modowej perełki – ubrania wysokiej jakości lub wręcz prawdziwych vintage’owych perełek. Najważniejszą kwestią jest to, że umieć je znaleźć. Jak kupować ubrania w second handach?
Jak znaleźć modowe perełki w lumpeksach?
Zakupy w lumpeksie mają specyficzny charakter. Nie ma w nich gotowych kolekcji z danymi modelami ubrań w kilku rozmiarach. Odzież w second handach jest zawsze unikatowa, niepowtarzalna, dostępna w jednym rozmiarze. Zwykle zakupy polegają na wyborze tego, co wpadnie w oko. Wymaga to cierpliwości, ale też spostrzegawczości. Właśnie dlatego należy poświęcić chwilę na poszukiwania, ale warto, ponieważ da się upolować niezłe sztuki. Możesz zwiększyć swoje szanse na zakup czegoś oryginalnego. Jak więc kupować w second handach, by znaleźć oryginalne perełki?
- Zwracaj uwagę na materiał – kupowanie w lumpeksie to szansa na zdobycie jakościowego ubrania w niskiej cenie. Szukaj szczególnie ubrań z wełny, skóry, jedwabiu, kaszmiru. Czytaj metki i sprawdzaj odczucie w dłoni.
- Szukaj metek – to najprostszy sposób na upolowanie markowego ubrania. Sprawdzaj też nazwy marek w sieci, bo być może znajdziesz ubranie niszowego, ale bardzo jakościowego, drogiego brandu.
- Przyjrzyj się detalom – guziki, zamki błyskawiczne, szwy, podszewki, wykończenia rękawów i brzegów ubrań dużo ci powiedzą o jakości odzieży. Te w nieskazitelnym stanie zwykle pochodzą ze znanych domów mody.
- Uważnie oglądaj rzeczy – sprawdzaj, czy ubrania nie mają dziur, plam lub innych wad, które trudno będzie usunąć. Pamiętaj jednak, że drobne uszkodzenia, jak brak guzika, są stosunkowo łatwe do naprawienia, a mogą obniżyć cenę.
To może ci się przydać: Jak rozpoznać markowe ubrania w lumpeksie? 5 najważniejszych elementów
Kupowanie w second handach – dodatkowe wskazówki
Second handy różnią się między sobą pod względem oferowanej odzieży, selekcji i jakości ubrań. Często takie miejsca mają umowy dostawy z poszczególnych krajów, np. USA lub państw skandynawskich. Jeżeli więc interesują cię skandynawskie marki, to szukaj lumpeksów oferujących odzież z Norwegii, Danii lub Szwecji.
Ważna sprawa: podczas zakupów w lumpeksie skup się na tym, czego potrzebujesz. Nie kupuj pierwszej lepszej rzeczy ze względu na cenę lub nietypowy fason, którą po powrocie do domu rzucisz w kąt. Jednocześnie miej otwartą, elastyczną postawę. Może być tak, że w środku lata uda ci się znaleźć świetny wełniany płaszcz, który poczeka na włożenie do jesieni.
Odwiedzaj second handy regularnie. Najlepiej tuż po nowych dostawach, które wypadają w konkretne dni tygodnia, o których lumpeksy na bieżąco informują.
Co warto kupić w lumpeksie?
W lumpeksach jakościowa odzież kosztuje znacznie mniej niż w tradycyjnych sklepach, sieciówkach lub luksusowych butikach. Szczególnie opłaca się kupować te rzeczy:
- Płaszcze i kurtki – skórzane ramoneski, wełniane płaszcze, bawełniane trencze, kurtki motocyklowe, bomberki i wiele innych – to wszystko często czeka w lumpeksach i to w świetnym stanie.
- Swetry – second handy są pełne swetrów, golfów i kardiganów. Łatwo wśród nich znaleźć sweter z wełny, kaszmiru, alpaki lub angory.
- Jeansy – denimowe spodnie, nierzadko dobrych marek, bardzo często pojawiają się w lumpeksach. Niektóre z nich specjalizują się w sprowadzaniu jeansów.
- Akcesoria – warto rozglądać się za skórzanymi torebkami i paskami z logo, biżuterią vintage oraz jedwabnymi apaszkami i krawatami.
Tego nie kupuj w lumpeksach
Pewnych rzeczy nie powinno się szukać w lumpeksach, nawet jeśli kuszą swoją ceną czy atrakcyjnym wyglądem. Zaliczają się do tego choćby bielizna i skarpetki, które lepiej odpuścić ze względów higienicznych. Z tych samych powodów nie poleca się zakupu odzieży sportowej, szczególnie topów, legginsów oraz strojów kąpielowych.
Obuwie również może okazać się nietrafionym wyborem. Używane buty, często przez wiele lat, mogą być mocno wyeksploatowane i dopasowane do nogi poprzedniego właściciela. Jest ryzyko, że będą niekomfortowe w chodzeniu.
Warto pohamować czasem zakupowy entuzjazm, by nie kupić kota w worku. Należy dokładnie obejrzeć odzież, by upewnić się, że nie ma plam, rozdarć czy innych uszkodzeń oraz drażniącego zapachu. Czasem trudno jest się go pozbyć, nie każda plama da się wywabić, a usterka naprawić.
Pranie ubrań z lumpeksu – czy to konieczne?
Choć second handy dbają o czystość swoich produktów, po każdych zakupach, nawet jeśli udało ci się znaleźć ubranie w nieskazitelnym stanie, wrzuć swoje łupy do pralki. Odzież trafia do lumpeksów z różnych miejsc, wcześniej przechodząc długi proces transportu, magazynowania, dezynfekcji. Nie są to idealne warunki dla ubrań.
Ubrania w lumpeksach – jak tam trafiają i skąd są pozyskiwane?
Odzież w lumpeksach pochodzi z różnych źródeł. Wielu właścicieli ciucholandów kupuje je hurtowo w firmach zajmujących się recyklingiem tekstyliów. Te firmy z kolei pozyskują je na różne sposoby: koszy na odzież używaną, fundacji lub bezpośrednio od osób prywatnych. Często jest to odzież z zagranicy, zazwyczaj z Niemiec, Holandii, Angli, krajów skandynawskich oraz USA.
Przed trafieniem do sprzedaży, ubrania są sortowane, czyszczone, naprawiane i dezynfekowane.
Zdarza się, że niektóre lumpeksy oferują ubrania z końcówek kolekcji znanych marek lub modele, które nie sprzedały się w standardowym sklepie. Dzięki temu zwiększa się szansa, że uda się trafić na zupełnie nowe ubranie.
Czytaj także: Gdzie oddać używane ubrania? Sklepy i zweryfikowane organizacje
Zdjęcie główne: Spotlight/Launchmetrics, street fashion